Po stopách Codexu gigas -Ďáblovy bible

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

zámek, v němž sídlí muzeum
zámek, v němž sídlí muzeum
lupa

Jedeme do Chrasti u Chrudimě a její části - obce Podlažice. Můžeme jet vlakem. Chrast je na trati Pardubice - Havlíčkův Brod, ale nádraží je od města vzdáleno 2 km - asi 20 min chůze.

V pracovní dny můžeme využít autobus z Chrudimě nebo Pardubic. Zastávka je hned na náměstí.

Za čím jedeme?

kopie Ďáblovy bible
kopie Ďáblovy bible
lupa

Naším cílem je tajemstvím a záhadami opředená největší rukopisná kniha světa Codex gigas - Ďáblova bible, která vznikla v první polovině 13.století v podlažickém benediktínském klášteře. V Městském muzeu v Chrasti si prohlédneme kopii knihy (originál je ve švédské královské knihovně), maketu podlažického kláštera a nálezy, které zde byly archeology učiněny.

maketa podlažického kláštera
maketa podlažického kláštera
lupa

Codex gigas - Ďáblova bible je kniha vysoká 89 cm a 49 cm široká, obsahuje 312 pergamenových listů, váží 75 kg. V knize je zapsán Starý a Nový zákon, Židovské války Josefa Flavia, Etymologie Isidora Sevillského, Úvod do fyziologie Johanna Alexandrijského, Zpovědní zrcadlo,Zaříkávadla proti nemocem, Kosmova kronika a Podlažické nekrologium. Nejznámější iluminací je vyobrazení ďábla na straně 289, proto se knize říká Ďáblova bible. Knihu měl sepsat podle pověsti za jedinou noc mnich Soběslav, který se provinil proti řádu a hrozil mu trest smrti. Jedinou šancí na záchranu bylo sepsání knihy, která by obsahovala veškeré vědění té doby. Mnich se prý upsal ďáblu a s jeho pomocí byla také kniha dokončena. Proto je v ní i ďáblova podobenka.

(blíže: www.kb.se/codex-gigas/cze/ )

ukazatel
ukazatel
lupa

Dále pokračujeme pěšky přes zámeckou zahradu a lipovou alej podle ukazatelů s vyobrazením ďábla a písmeny CG do Podlažic, míjíme Horecký rybník, rybníček Kotrček a už jsme u kostela svaté Markéty, který stojí na místě podlažického kláštera, který byl roku 1421 zničen husity. Nynější kostel dal postavit roku 1696 královéhradecký biskup Jan Milčín z Talmberka. Pokoušíme si představit, jak asi klášter vypadal a co asi bylo na místě zelené louky, kde právě stojíme.

Obě místa chrastecké muzeum i kostel svaté Markéty se objevily v detektivním filmu Jiřího Stracha Ďáblova lest.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

kostel svaté Markéty
kostel svaté Markéty
lupa

Najedli jsme se v Hotelu Dvořák na náměstí. Ceny slušné a na dvoře je posezení na zahrádce. Děti zde mají k dispozici pískoviště.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná je kaple v chrasteckém zámku a příjemná je i procházka zámeckou zahradou.

Bohužel muzeum nemá bezbariérový přístup a v aleji jsou všechny lavičky zničené.

Ostatní informace

Vstupné v muzeu je 30 Kč pro dospělé a 20 Kč děti a důchodci. Bližší informace zde

kostel svaté Markéty
kostel svaté Markéty
lupa

Na tel. čísle 723 701 934 si můžete domluvit bezplatnou prohlídku kostela svaté Markéty a malý varhanní koncert, neb průvodcem vám bude místní kostelník a varhaník v jedné osobě.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrast u Chrudimi
(vzdálenost od místa: 3.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po stopách Codexu gigas -Ďáblovy bible

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace