Po stopách české reformace - na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Začneme v Mrákotíně (zastávka autobusů z Telče, Jihlavy, Jindřichova Hradce). Jdeme po modré značce směr rybník Horní Mrzatec a hrad Štamberk až k rozcestí Javořický potok. Zde modrou opustíme a pokračujeme po přímé úvozové cestě vzhůru až na vrchol Javořice. Cestou uděláme malou odbočku u rozcestí Míchova skála, odb. a vyšlápneme si k tomuto útvaru. Nabízí větší výhled než samotný vrchol Javořice. Po zelené pokračujeme dále kolem Studánky Páně, přes vísky Světlá, Horní Bolíkov a Sumrakov až na konec značení zelené trasy - vrchol Hradisko. Zbývá nám už jen seběhnout do Velké Lhoty ke kostelu. Několikrát denně tudy jezdí autobus. Jinou možností je návrat po modré zpět přes Hradisko do Mrákotína.

Za čím jedeme?

Mrákotín - pozdněgotický Kostel Sv. Václava, později upravován, v okolí lomy na známou Mrákotínskou žulu.

Štamberk - hradvznikl v 1. pol.14., zanikl při husitském tažení Jana z Vícemilic. Dnes zachovány zbytky válcové věže a nepatrné pozůstatky obytných a fortifikačních budov. Na hradním svahu kamenné a suťové moře.

Míchova skála - přes 10 metrů vysoké žulové skalisko, výhled na Javořici a Telčsko

Javořice - nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny (837m), mohyla a 168 m vysoký vyslílač, bohužel žádné vyhlídkové místo. Okolní lesy jsou plné hub a borůvek.

Studánka Páně - upravený pramen s motlidbou za vlast, dříve místo setkání evangelíků za dob protireformace

Velká Lhota - Středisko české reformace, jediný evangelický toleranční areál takovéhoto druhu v ČR. Horní (Luteránský) a dolní (Reformační) kostely, každý se svou farou. V horním se nachází památník české reformace (zvoňte podle instrukcí dle NS), v dolním jsou slouženy mše. Areálem vede krátká Naučná stezka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Možnost pouze v Mrákotíně a Velké Lhotě. Drobná zásoba na cestu rozhodně neuškodí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pěkný a klidný byl les na svazích Javořice, Míchova skála i Štamberk. Zaujala nás i Velká Lhota. Na druhou stranu zklamalo nás městečko Mrákotín a absence vyhlídky na Javořici. Bez ní to nebylo to pravé ořechové.

Ostatní informace

Velká Lhota - vstupné dobrovolné, jinde zdarmaDalší informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Telč-Staré Město
(vzdálenost od místa: 5.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po stopách české reformace - na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace