Po nedokončené Baťově dálnici přes Chřiby

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Obes Střílky s patrným hřbitovem a kaplí
Obes Střílky s patrným hřbitovem a kaplí
lupa

Výchozím bodem je autobusová zastávka ve Střílkách. Bezbarvá směrovka nás navede k východišti zelené pěší trasy u vzácného barokního hřbitova a po ní se vydáme severně do obce Zástřizly, dáme se vpravo a asi po 400m narazíme na první pozůstak dálnice - mostní torzo přes polní cestu.
Pokračujeme dále a stoupáme Studeným žlebem, kde jsou patrné další pozůstatky nikdy nedokončené stavby, zejména velký betonový podchod pro lesní dělníky. Pokračujeme dále na Vlčák, zde změníme barvu vedoucí trasy na červenou a jdeme kolem rozhledny na Brdu k turistické chatě Bunč - centru Chřibů.
Pokračujeme pod skalní útvar Komínky (odkud si můžeme zajít po významové odbočce přímo na jejich vrchol),
zde se dáme po žlutě značené cestě vlevo, kolem hájovny a přes malou obec Cvrčovice dojdeme do Zdounek,
odkud můžeme využít často jezdící autobusy pro návrat zpět do Střílek.
Celá trasa měří asi 23km.

Za čím jedeme?

Mlok skvrnitý - velmi vzácný, v Chřibech často k vidění
Mlok skvrnitý - velmi vzácný, v Chřibech často k vidění
lupa

Barokní hřbitov Střílky - tento architektonicky slavný a mimořádně vzácný hřbitov s barokní kaplí najdeme v obci na vyvýšeném místě u kostela, za pozornost stojí zejména sochařská výzdoba od B.Fritsche. Sochy představují mnoho výjevů, například sedm lidských hříchů apod. Bohužel byl soubor před několika lety vážně zničen vandaly.
Baťova dálnice - plánovaná silniční spojka, často nesprávně označována též jako Hitlerova dálnice (ta se nachází jinde), byla stavba podporovaná Baťovými závody a měla spojovat Zlín s Brnem. Nejdříve byly zahájeny stavby na nejobtížnějším úseku trasy - přes Chřiby. Se stavbou se započalo r.1936 a částečně pokračovala i za období protektorátu. Nikdy nebyla dokončena a uvedena do provozu.
Brdo-rozhledna - nejvyšší vrchol Chřibů, roku 2004 zde byla dokončena 24m vysoká kamenná rozhledna. Asi kilometr západně od vrcholu leží Malé Brdo, jen o metr nižší vrchol, s jednou z posledních triangulačních věží v zemi.
Komínky - jedná se o vypreparovaný pískovcový blok na hlavním hřebenu, zároveň jde o největší sklaní útvar Chřibů. Slouží také jako cvičná horolezecká stěna. Výhledy zejména jižním směrem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Čertovy kameny nad Střílkami
Čertovy kameny nad Střílkami
lupa

Občerstvení není na trase problém: základní věci (pivo, limo) lze zakoupit pod rozhlednou Brdo, následuje chata Bunč a Zdounky s několika restauracemi. Já však doporučuju udělat si krátkou odbočku k motorestu Samota - mimořádně příznivé ceny, pěkné prostředí, široká nabídky. Chodím sem na jídlo 15 let a vždy jsem byl mile překvapen.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Čertovy kameny nad Střílkami
Čertovy kameny nad Střílkami
lupa

Hlavní hřebenová trasa přes Chřiby - co dodat. Typický bukový porost, hluboké strže, houby, malé skalní útvary z pískovce všude kolem. Bohužel žlutě značená trasa do Zdounek je na hranici schůdnosti, ale dobrodružství musí být...

Ostatní informace

Budoucí dálniční most...
Budoucí dálniční most...
lupa

Vstupné na Brdo je 20 Kč, zlevněné 10 Kč. Nikam jinam penízky potřeba nejsou. Zbyde-li čas ve Zdounkách, doporučuju navštívit zámeckou zahradu se vzrostlými stromy různých druhů - najdete ji kousek od železniční stanice.

Budoucí dálniční most...
Budoucí dálniční most...
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zdounky
(vzdálenost od místa: 5.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po nedokončené Baťově dálnici přes Chřiby

Dálnice
16.08.2013 15:50

J.Vainlich
Zdravím a vřeledoporučuji.Pro pozorné je to velice zajímavá trasa.Je tam samozdřejmě mnohem více co je vidět. Dost toho neuvádíte. Vainlich

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace