Po hřebenu Ždánického lesa

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Cíl výletu

Cílem výletu je celodenní procházka po hřebeni zalesněného hřebene Ždánického lesa. Jedná se o túru přibližně 35 km dlouhou, která vede převážně lesem, po asfaltové cestě.

Výchozí místo

lupa

Jako výchozí místo výletu jsem zvolil obec Bošovice, kam je dobré dopravní spojení autobusem (zejména z železniční stanice Sokolnice – Telnice). Zde stojí za zhlédnutí tvrz na kopci nad vesnicí. Po silnici ve směru na Hostěrádky se dostanete k úzké asfaltové cestě a po ní se vydáte mezi poli vzhůru k lesu a k usedlosti Svatá.

Cílové místo

S výletem do Ždánického lesa jsem se rozloučil v Bohuslavicích u Kyjova, které je opět velmi dobře dopravně napojeno (železnice Brno – Veselí nad Moravou).


Značení a průběh trasy

lupa

Od konce Bošovic vás povede značená cyklotrasa č. 5094, dále po hlavním hřebeni č. 473 a modrá turistická trasa, které je vhodné se držet zejména od rozcestí „Těšanka“ u silnice Slavkov – Kyjov, protože se zde cyklostezka na pár kilometrů odpojuje. Na rozcestí „U Široké cesty“ se napojuje červená turistická, které je možné se držet až do cíle.

Za čím jedeme?

Proč hřeben Ždánického lesa?

lupa

Ždánický les je nízké, hustě zalesněné pohoří. Vzhledem k nízkému počtu turistů se zde dočkáte relativně nerušeného klidu a dlouhého pochodu lesem mimo jakékoli vesnice. Procházíte hustými lesy, a přestože převažují buky, je zde velká druhová rozmanitost dřevin. Cestu zpříjemní spousta maličkostí: hraniční kameny z konce 19. století nebo panely naučné stezky, které vysvětlují historii jednotlivých míst a seznamují se zajímavými pověstmi. Přestože se jde po hřebeni, neočekávejte daleké výhledy. Těm brání právě husté porosty stromů. Trasa je nenáročná, bez prudkých stoupání nebo klesání. S ohledem na kvalitu cesty a na reliéf krajiny je výlet vhodný i pro cyklisty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k výše uvedenému je možnost najíst se docela omezená: buď ve výchozím místě nebo až v Bukovanech, kde bych doporučoval stylové posezení v areálu u větrného mlýna.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejzajímavější místa

Památník U Zlatého jelena – místo, kde kdysi stávala hájovna. Během 2. světové války se zde střetl partyzánský oddíl Olga s německými sílami.

U Slepice – nejvyšší bod Ždánického lesa. V blízkosti provozovna společnosti na těžbu ropy.

Bukovany – vesnice, jejíž významnou dominantu tvoří větrný mlýn, který je součástí hotelového komplexu v tradičním slováckém stylu.

Lesy - lesy se mi líbily nejvíc, kvůli nim jsem tam taky jel.

Ostatní informace

lupa

Trasu protínají 2 silniční tahy: Slavkov – Kyjov a Bučovice – Ždánice. Dle chuti nebo únavy je možné cestu pozměnit a turistická značení dovedou do Kobeřic, Žarošic, Ždánic, Bučovic, Nesovic nebo Jestřabic.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Křižanovice
(vzdálenost od místa: 7.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po hřebenu Ždánického lesa

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace