Po Bílých Karpatech přes vrchol Javorník

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Pohled na Bílé Karpaty
Pohled na Bílé Karpaty
lupa

Bílé Karpaty patří k mým nejoblíbenějším místům, výlet z Bylnice do Slavičína přes vrchol Javorník nabízí především spoustu krásných panoramatických výhledů na Bílé Karpaty. Dá se říct, že právě projitím této trasy si Bílé Karpaty oblíbíte.

Pohled na Bylnici
Pohled na Bylnici
lupa

Do Bílých Karpat se dostaneme spěšným vlakem z Brna do Bylnice, který je ale vždy plně obsazený a dokonce se může stát že prvních pár zastávek budete muset stát. To by vás ale v žádném případě odradit nemělo. Pro projití této trasy je potřeba vystoupit až na konečné stanici, což znamená asi tři hodiny strávené ve vlaku. Cesta která nás čeká je zajímavá především svou jedinečnou přírodou a krásnými pohledy na pastviny a kopce Bílých Karpat.

Pohled na Bylnici
Pohled na Bylnici
lupa

Z Bylnice se vydáme po modré značce, po které z Bylnice poměrně rychle zmizíme, přejdeme po mostě řeku Vláru a dostaneme se na karpatské louky. Po něco víc než kilometru od Bylnice se nachází PR Lazy. Jedná se o louku s bohatým výskytem orchidejí. Každoročně na přelomu května a června zde kvete několik druhů vstavačů a prstnatců. Celkově zde bylo popsáno 290 rostliných druhů. Ke konci května návštěvu tohoto místa rozhodně doporučuji. Cestou dál do kopce, když se otočíme, uvidíme Bylnici a okolní krajinu. Cesta vede stále vzhůru, chvíli stoupáme lesem kde míjíme loveckou chatu až dojdeme k louce obehnané drátem, který musíme překročit (cesta je tomu přizpůsobená).

Pohled na Bylnici
Pohled na Bylnici
lupa

I po této louce jdeme stále nahoru, čímž se nám otevírá větší a větší výhled na kopce, které jsme měli cestou sem za zády. Nakonec dojdeme k silničce vedoucí ze Štítné nad Vláří do malé vesničky Pláňavy. Okolo této silničky je krajina na této trase asi nejkrásnější, jsou zde rozsáhlé louky, nic zde nekryje výhled a jsou zde k vidění úžasné scenérie. Po silničce budeme pokračovat dál, k rozcestníku Nad Pláňavou. Zde změníme barvu značky na červenou, po silničce ale budeme pokračovat dál. Stále je okolo nás krásná krajina, zalesněné kopce a spásané louky. Míříme na Javorník (782 m.n.m.), cesta tam už vede bukovým lesem. Mimochodem buk lesní je v Bílých Karpatech původní dřevinou, na jaře jsou v bučinách bohaté porosty jarních květin - dymnivek, sněženek, orsejí či plicníků. Tak tedy lesem dojdeme k vrcholu Javorníku a zároveň k česko-slovenské hranici. Vlastně tu je jen rozcestník, cedule oznamující státní hranici, výšková kniha a dvě lavečky.

Pohled na Bylnici
Pohled na Bylnici
lupa

Po červené dál na rozcestník "Na Koncích" se nám sem tam otevře pěkný výhled na slovenskou část Bílých Karpat. Vlastně doporučuju u Peněžné ze značky sejít a Slovensko si trošku projít a navázat na zelenou značku už na Slovensku. Tak jako tak, času na tento výlet máte hodně, poslední vlak ze Slavičína o víkendu odjíždí těsně před osmou večer. Už na české straně můžete po zeleně značené cestě vidět památník pro americké a britské letce, kteří zde byli za druhé světové války sestřeleni. Autorem sochy z pískovce je Jaroslav Koléška. Od tohoto památníku až do Slavičína už jdete opět otevřenou krajinou s výhledem na okolí. I zde je samozřejmě krajina nádherná.

Za čím jedeme?

Pohled z luk u Pláňavy
Pohled z luk u Pláňavy
lupa

Pokud se na výlet vydáte na přelomu května a června uvidíte po cestě spousty karpatských orchidejí, nejvíce na loukách přírodní rezervace Lázy. Celoročně jsou zde k vidění krásné scenérie, listnaté lesy střídají rozlehlé louky a výhledy na zdejší krajinu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S jídlem je to na této trase horší. Můžete využít restaurací v Bylnici nebo ve Slavičíně. Něco se dá pořídit i v Šanově, asi 3km před Slavičínem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a zdejší krajina. Orchideje jsou také velkým lákadlem, ale letos to nevyšlo, snad příští rok. Také není k zahození že zde prakticky nepotkáte jediného turistu.

Ostatní informace

Jedinou věc, za kterou budete platit je lístek na vlak. Pokud jede o víkendu je nejlepším řešením jízdenka SONE+ na ní mohou cestovat dva dospělí a tři děti do patnácti let.

Pohled z luk u Pláňavy
Pohled z luk u Pláňavy
lupa

Většina fotek jsou panoramata, abyste fotku viděli celou musíte na ni kliknout pravým tlačítkem a vybrat "zobrazit obrázek" to však funguje jen v prohlížeči firefox. Fotky můžete vidět i na mém webu - na této stránceDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bojkovice město
(vzdálenost od místa: 0.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po Bílých Karpatech přes vrchol Javorník

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace