Plumlovská přehrada se vypouští

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

už jen Hloučela teče přehradou
už jen Hloučela teče přehradou
lupa

Jedeme autem do Plumlova, městyse 7 km západně od Prostějova. Zaparkovat doporučuji v centru obce vedle restaurace Pácl nebo na parkovišti naproti zástavky autobusu. Odsud již jdeme pěšky po zelené tur.značce dolů k Podhradskému rybníku, od kterého je krásná vyhlídka na Vysoký plumlovský zámek. Přejdeme přes jeho hráz pod kterou vytéká říčka Hloučela do Plumlovské přehrady. Z hráze vás povede dál červená tur.značka k přehradě. Po 250 m dojdete k malému mostku přes pravý přítok Hloučele zvaný Kleštínek. Před mostkem opatrně sejděte dolů k vodě a pokračujte po pěšině ke vtoku Hloučele do přehrady, místo je označeno jako nuda pláž. Říčku zde přebroďte, jde to lehce suchou nohou, a dostanete se na opačný břeh přehrady, který je nyní lehce schůdný, díky vypouštění nádrže kvůli plánovanému čištění. Pokračujte po suchém břehu až ke staré hrázi, která již trčí z vody přes celou šířku přehrady. Suchou nohou se dostanete až na druhý břeh a pak pokračujte kolem vody až na pláž U Vrbiček (poznáte ji podle vrb na pláži). Zde se můžete občerstvit. Zpět k autu můžete pokračovat po tomto břehu po červené značce, to je kratší cesta, ale mnohem zajímavější bude, když přejdete přes hlavní hráz na protější břeh a vrátíte se po něm (je zde i řada dalších občerstvení). Ujdete celkem 6-7 km a pokud bude hezké počasí nebude litovat.

Za čím jedeme?

západní část už je bez vody
západní část už je bez vody
lupa

Jdeme za mimořádnou podívanou, která se nám naskýtá zcela vyjímečně díky úplnému vypouštění Plumlovské přehrady. Ta se plánovaně vypouští od 13.9.2009 asi do konce října a pak se bude bagrovat a vyvážet bahno ze dna. Na 31.10. je plánován velký výlov ryb, očekáváni jsou kapitální sumci. Klesající voda odhalila částečně dno přehrady a umožnila zajímavé výhledy na břehy. Potkáte spoustu hledačů pokladů, rybářů, výletníků, loděk na suchu a dalších zajímavostí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení U Vrbiček - speciality na rožni, minutky, čep.pivo (20,-), presso, zákusky.

Restaurace PÁCL v Plumlově - vyhlášená domácí kuchyně, příjemné prostředí, ochotný personál.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přechod po staré hrázi.

Loďky a šlapadla na suchu.

Výhledy na okolí přehrady.

Plumlovský Vysoký zámek.

pohled na hráz od západu
pohled na hráz od západu
lupa

Nelíbilo se nám, kolik odpadků lidi naházeli za ta léta do vody. Hlavně rybáři. Dokonce rybářská sedačka, cívky od vlasců, krabičky, plechovky a kelímky od krmení, lahve a plechovky od piva. Ale viděli jsme i dopravní značku a kostru od kola.

Ostatní informace

stará hráz se vynořila z vody
stará hráz se vynořila z vody
lupa

Zajděte se podívat na Nízký plumlovský zámek, který je hned vedle Vysokého, jsou odtud výhledy na Podhradský rybník a přehradu. V areálu u zámku se nachází i zbytky středověkého hradu Plumlov.

Pozor koncem roku již začnou práce na bagrování dna a je otázkou jak bude omezen vstup na staveniště.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Plumlovská přehrada se vypouští

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace