PEVNOST HANIČKA

Tipy na výlet, Orlické hory a podhůří
Kam a jak jedeme?

Na výlet jehož cílem jsou Orlické hory a Tvrz Hanička jsme se z Vysočiny vydali autem.

Pancéřový zvon
Pancéřový zvon
lupa

Autem jsme dojeli do Říček v Orlických horách. Odkud jsme vyrazili po zelené turistické stezce na Mezivrší. Na Mezivrší, kde je křížení turistických tras, jsme přešli na červenou a po ní jsme došli až k pevnosti Hanička. Od Haničky už jsme se přes Horní Rokytnici vraceli zpět do Říček po silnici.

Za čím jedeme?

Dělostřelecký srub, kde měly být tři 100 mm houfnice
Dělostřelecký srub, kde měly být tři 100 mm houfnice
lupa

Tvrz Hanička spadala do systému opevnění budovaného v letech1936 -1938. Stavba pevnosti trvala 22 měsíců a stála 28 milionů tehdejších českých korun. Jméno Hanička dostala podle nedaleké osady. Pevnost stojí jižně od Anenského vrchu přibližně7 kilometrůod Rokytnice v Orlických horách. Velitelem Haničky byl jmenován mjr. pěchoty Jaroslav Mikuláš Novák, bývalý legionář a účastník bitvy u Zborova. Posádku Haničky mělo tvořit 426 mužů a rota pěchoty sloužící k obraně okolního systému. Na Haničce měl sloužit VII. prapor 19. hraničářského pluku, který měl být v období míru umístěn v kasárnách v Rokytnici v Orlických horách. Tvrz Hanička se skládala ze šesti povrchových objektů, v podzemí mezi sebou propojenými téměř1,5 kilometrychodeb a sálů. Mohutné sály mohly pojmout velké množství munice a zásob, což mělo posádce umožnit boj v obklíčení několika měsíců. Z hlavní výzbroje Haničce chyběly především tři100 mmhoufnice, které se měly namontovat do dělostřeleckého srubu pevnosti a chyběla i dělová otočná a výsuvná věž se dvěma houfnicemi, která měla být nejúčinnější zbraní našeho předválečného opevnění. Tato věž by mohla střílet v rozsahu 360 stupňů do vzdálenosti téměř dvanácti kilometrů při kadenci 2 x 20 ran za minutu. 10. Října 1938 byla Hanička předána německé armádě. Ještě před předáním bylo z pevnosti demontováno a odvezeno zbylé vybavení do skladů ve vnitrozemí. V roce 1940 byla Hanička odstřelována německým dělostřelectvem a byla zkoušena kvalita našeho betonu. Na pravém pancéřovém zvonu jsou dodnes patrné známky zkoušek průpalných náloží.

Pancéřový zvon
Pancéřový zvon
lupa

Po válce je pevnost majetkem Československé armády a slouží jako zdroj pitné vody pro Rokytnici. V letech 1954-1958 přijíždí k objektům pevnosti Národní podnik Kovošrot a bez povolení vytrhává pancéřové zvony a odváží je ke zpracování do hutí. Tato akce poškodila pevnost víc než německá armáda. V podzemí pevnosti jsou zkoušeny také systémy pro Pražské metro. Od roku 1968 začíná snaha o zpřístupnění Haničky veřejnosti, to se daří v roce1969. V roce 1972 se zde natáčí film Dny zrady režiséra Otakara Vávry. Pro film jsou zhotoveny makety dvou houfnic, které jsou do dnes k vidění v pevnosti Dobrošov u Náchoda. Novodobé úpravy Haničky započaly v roce 1979 pod krycím názvem Objekt Kahan a měly tři etapy. Práce zde pokračují i po roce 1989 až do roku 1993, kdy se práce definitivně zastavily. Přestavba nikdy nebyla dokončena. V současné době je pevnost Hanička majetkem města Rokytnice v Orlických horách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na pozdní oběd jsme šli do hotelu Konšel. Jídlo a pití bylo dobré a obsluha příjemná.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tank T-34 stojící před vstupem do pevnosti
Tank T-34 stojící před vstupem do pevnosti
lupa

Na návštěvě celého systému opevnění mne zaujala rychlost, pečlivost a kvalita provedení celého opevnění. Kdy malé sruby byly betonovány najednou a velké nadvakrát. Škoda jen, že nám nevyšlo počasí. Byla šílená mlha.

Ostatní informace

Více informací na oficiálním webu www.hanicka.czDalší informace

Hodnocení:
3901. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rokytnice v Orlických horách
(vzdálenost od místa: 5.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu PEVNOST HANIČKA

02.09.2014 20:05

růžena
Nedávno jsme se byli podívat po delší době na Haničce, bylo krásné počasí, prima výlet. Bundy s sebou, v podzemí je zima!!! Doporučuji jít pěšky zpátky do Rokytnice přes Horní Rokytnici, je to pěkná procházka úžasnou krajinou a hlavně z kopce - hurá. Je vidět, že to tam zase začíná žít, podél silnice přibývají pěkné, většinou roubené chalupy. Jen nás zarazila podivná stavba u takové vily - ubytovny? blízko autobusové zastávky pod zatáčkami v Horní Rokytnici, šli jste tam někdo v poslední době? Je to jak pěst na oko, taková ratejna v chráněné krajinné oblasti, vůbec se to tam nehodí. Užívejte si zbytků léta, rostou houby, tak hurá na procházku někam do lesa!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace