Petrovské studánky

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Start putování je u petrovské školy, můžeme sem dojet autobusem, nebo vlakem, případně auto nechat někde u rapotínského kostela.

Za čím jedeme?

Výchozí místo u petrovské školy
Výchozí místo u petrovské školy
lupa

Společnost za obnovu kulturního dědictví údolí Desné se vcelku činí a jednou z jejich akcí je vybudování naučné stezky Petrovské studánky, kterou najdeme v okolí Petrova nad Desnou. Ten se tak i zviditelňuje po svém osamostatnění, když už není částí Sobotína, ale druhým rokem je samostatnou obcí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Plánek trasy
Plánek trasy
lupa

Asi nejblíž je hospoda u Peterků, která je spíš svéráznou pivnicí, ale na zahrádce si vyhrají i děti (je tu elektrický vláček, pískoviště), a navíc se tu vaří, nedaleko od východiště je nakonec obchod (před rapotínským kostelem), tak i tam se dá něco pořídit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výchozím místem NS je u školy v Petrově. Pro zajímavost škola se nachází nedaleko hranice s Vikýřovicemii Rapotínem, všechny vesnice se tu stýkají a hranice tu tvoří Desná.

Kříž za železnicí, směřujeme k lesu
Kříž za železnicí, směřujeme k lesu
lupa

U školy teda najdeme výchozí tabulku s mapkou stezky. Stezka zatím neměla značení, ale podle plánku se dalo postupovat. Projdeme kolem hřbitova, přejedme železnici a po polní cestě směřujeme k farmě pod lesem.Poznáme ji podle roubené chalupy. U farmy je druhé zastavení stezky.

Tabule u farmy
Tabule u farmy
lupa

Stezka seznamuje návštěvníka se zajímavostmi zdejší přírody, ekologii krajiny, rostlinstvem, živočichy aj. Celkem má stezka 9 zastavení. Byl jsem tady 2. května na průzkumu a trasu jsem víceméně odhadl, takže jsem jednotlivá zastavení prošel spíš cik cak. Navíc dvě zastávky jsem minul, i když vím kde by měly být, ale už byl les dosti zarostlý a nějakou pěšinu se dalo minout. Stezka však má být otevřena slavnostně někdy v červnu t.r., takže do té doby bude určitě i trasa řádně vyznačena, aby neznalý nezabloudil. Konec trasy je pod Petrovským vrchem ve výšce kolem 600 m a na cestě od závěru stezky se dají najít v okolí i různé rokle spíše lomy, zdejší les zvaný Trousnice je známou mineralogickou lokalitou, tak můžeme narazit na nějaké pozůstatky dolování.

Ostatní informace

Vstup bude určitě volný, doufejme že u farmy nebude elektrický ohradník a trasa bude rozumně vyznačena.

Chovanci na farmě
Chovanci na farmě
lupa

Vyznačená a dobudovaná již stezka skutečně je, značení je vyvedeno dřevěnými šipkami s nápisem a logem stezky, část stezky na okraji lesa za ekologickou farmou je místy značná džungle.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Petrov nad Desnou
(vzdálenost od místa: 0.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Petrovské studánky

29.07.2012 17:40
výhled do okolí byl nádherný, příroda také, podle kelímků u studánek jsme usoudili, že voda je pitelná (no každopádně jsme se ne... no prostě jsme to ve zdraví přežili), cesta je dobře značená ... jen v lese nás náletoval odporný hmyz podobný klíšťatů, ten hnal do prudkého kopce poměrně vysokou rychlostí
Re:
29.07.2012 17:44

mimochodem, jak autor píše, cesty jsou tam dost zarostlé nadále

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace