Pět dnů v Jeseníkách - Kouty nad Desnou

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Vlakové nádraží v Koutech  nad Desnou
Vlakové nádraží v Koutech nad Desnou
lupa

Konečně nastal den D - začíná nám pěti denní dovolená v Jeseníkách. V sobotu ráno odjíždíme ve 4. 30 MHD do města a v 5. 10 nás už unáší zlínský expres směrem na Otrokovice, Hulín, Přerov, Oloumouc. V Oloumouci přestupujeme na osobák, pak až v Šumperku, odtud pokračujeme vlakem soukromé dopravy až do Koutů nad Desnou. Kolem 8. 30 jsme na místě.

lupa

Hotel POD SEDLEM , kde jsme po několika letech opět ubytováni je asi 100 metrů od vlakového nádraží. Přivítali jsme se s majiteli a ubytovali nás v pokoji v prvním patře. WC, sprchy, televize jsou na chodbě na patře, restaurace v přízemí, na zahradě je možnost posezení u ohniště, všude kolem klid s bublající Desnou. Po kávě a vybalení věcí se vydáváme na první výlet do Loučné a Velkých Losin. Jedeme tam autobusem.

Hotel Pod sedlem v Koutech
Hotel Pod sedlem v Koutech
lupa

V Loučné od zastávky autobusu procházíme obcí k zámku a anglickému parku, který ho obklopuje. Při naší minulé návštěvě byl zámek vidět zvenčí, dnes je ukryt pod lešeními a na střeše se ve velkém vedru potí řemeslníci, tak snad bude konečně opraven, aby mohl být ozdobou Jeseníků. Zámek ze 17. století kdysi vlastnili pánové ze Žerotína, potom hrabě Miltrovský, bratři Kleinové, po 1945 byl majetkem státu.

lupa

Procházíme zámeckým parkem s rozlohou 12,20 ha, kromě mnoha zajímavých stromů jsme zde viděli lípu s obvodem kmene kolem 550 cm, také je zde zajímavá borovice limba, liliovník tulipánokvětý. Uprostřed parku procházíme kolem rybníku s replikou sochy Neptuna, pak kolem vodopádu, kolem rybníku zpět do obce.

lupa

Obcí pak dojdeme kousek nad zámek asi půl km, kde na kopečku stojí areál Kociánova rybníku s rybářskou baštou. Kolem areálu i uvnitř jsou vyřezávané pohádkové bytosti - čert, vodník, vyřezávané sochy, okolo břehů lavičky tvaru ryby. Na březích sedí návštěvníci, kteří si zde chtějí ulovit něco k snědku a jiní zase odpočívají ve zdejší restaurací a pochutnávají si na místních specialitách. Je zde i bufet se zmrzlinou. Celý areál stráží venku na sloupě čarodějnice na koštěti. I my zde chvíli odpočíváme a chladíme se velkou míchanou zmrzlinou.

Za čím jedeme?

lupa

Potom se vydáváme obcí dolů kolem zámku k zastávce pod zámkem na autobus. Vystupujeme na zastávce v Rapotíně a v místní hospodě odpočíváme u piva nealka, vedro dosahuje přes 35 stupňů. Odtud jdeme 0.5 km po silnici k zámeckému parku v Losinách. Procházíme ho kolem rybníka k zámku, interiéry jsme viděli při naší minulé návštěvě. Potom jdeme přes alej před zámkem až do města Velké Losiny. Okolo historické budovy Ruční papírny Velké Losiny přicházíme k centru.

lupa

U parku opět posedíme u kofoly v bufetu, pak procházíme parkem a lázničkami, nakoukneme také k termálnímu bazénu - je tu přeplněno. Čas se krátí, takže parkem se vracíme zpět, zastavíme se ještě v obchůdku s potavinami doplnit zásoby na další den a ulicí asi 5 minut odtud dojdeme k vlakovému nádraží. Jede nám vlak zpět do Koutů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Po příjezdu si v našem Hotelu Pod sedlem dáme večeři - Franta si pochutnává na kapse s masem a tvarůžkem v bramboráku s oblohou a já mám přírodní řízek se žampiony s oblohou a brambory.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

zámek v Loučné
zámek v Loučné
lupa

Ze Zlína jsme před horkým létem utekli na dovolenou do hor, ale jak to vypadá letos se člověk asi neschová nikde, i zde odpoledně teploty dosahují čtyřicítek, ve stínu je 35 stupňů. Z Koutů nad Desnou se dá po celý rok podnikat putování krásnými místy Jeseníků . Mají zde i nový lanový areál, pro děti koutský pohádkový les.

Ostatní informace

zámek před rekonstrukcí
zámek před rekonstrukcí
lupa

Zámecký park v Loučné je volně přístupný, patří do kategorie přírodně krajinářských parků. Zámek je i s částí parku v rekonstrukci. Nachází se na začátku obce Loučné na Desnou směrem ze Šumperka do Jeseníků po levé straně silnice. Z Koutů je možnost spousta výletu značenými stezkami, cyklotrasami, tak jako v létě turisté a milovníci přírody si užívají krásné místa i v zimě na běžkách, či sjezdovkách si jistě každý milovník lyžování užije sníh.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 0.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pět dnů v Jeseníkách - Kouty nad Desnou

08.08.2013 20:07
Franta zmiňoval, že se do našich končin chystáte. Vypadá to, že Vám dovolená vyšla (teplotně asi až moc). Jsem sice šumperský rodák, ale v Koutech jsem trávil většinu dětství, takže mě každé pochvalné slůvko o této části Jeseníků těší dvojnásob.
Re:
08.08.2013 23:15

JENNY-JANA
Moc se nám tam líbilo.
09.08.2013 13:06
Krásná a drsná příroda Jeseníků neomrzí, my jsme tam strávili celkem 4 týdny dovolené během dvou let, letos ještě v srpnu se tam vydáme znovu, přece jen ve zdejší oblasti opět přibyly nové turistické známky, které si zaslouží posbírat a zařadit do naší sbírky...
09.08.2013 13:44
A ochutnali jste pivo z místního pivovárku Bravůr? Měl by být v penzionu Stará pošta kousek pod Rybářskou baštou. Pamatujte, že "kdo mine hospodu v kroku, vyvrtne si v koleni nohu!" Nefiltrované a nepasterizované pivo s obsahem všech zdraví prospěšných látek po vydatné procházce chutná!
09.08.2013 15:14
Tak v tom pivovárku jsme nebyli až doopravují zámek, zase tam pojedem a stavíme se i v pivovárku.
09.08.2013 19:01
Fotky opět překrásné!!!!!! Honza
Re:
29.08.2013 16:31
DĚMUJI MOC. JANA

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace