Pět dnů v Jeseníkách - IV. den - Výlet lanovkou, V. den - Kouty n. D.

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

horní nádrž
horní nádrž
lupa

Jak se říká, to nejlepší na konec ! Úterní ráno jsme spali o něco déle až do 7 hodin. Čeká nás největší zážitek letošní dovolené - výlet lanovkou Na Dlouhé Stráně. Kolem 8. 30 od hotelu Pod sedlem přejdeme silnici a od zastávky autobusu odbočíme zkratkou - vyšlapanou pěšinkou pod silnicí dolů. Jdeme kousek k mostu přes Desnou, po kterém vkročíme do " pohádkového Kouteckého lesa. "

lupa

Procházíme jím mezi vyřezávanými sochami pohádkových a jiných bytostí např. jdeme kolem Perníkové chaloupky u dvou čarodejnic, atd. Dojdeme až k nově vybudovanému SKI AREÁLU u lanovky, který se nachází v Koutech nad Desnou. V kase koupíme lístky na lanovku, asi 300 m vzdalené od areálu. Stoupáme po štěrkové cestě k dolní stanici lanovky. Měla jsem z cesty trochu obavy, protože mám závratě, ale zvědavost, co nás čeká tam nahoře to překonala. Jízda trvá asi 10 minut, lanovka jezdí od 9 do 17 hodin v půl hodinových intervalech - směr na Medvědí horu 1095 m.n.m.

výhled od horní nádrže
výhled od horní nádrže
lupa

Dívala jsem se na hory kolem sebe, člověk se hned vžije do zážitků létajících tvorů. Pod námi byly vyhloubené rýhy od horských kol, které tu mají svahem svoji trasu. Šesti sedačková lanovka přepravuje i kola. My jsme si užívali cestu na jedné sedačce sami dva, tak to bylo pohodlné. U horní stanice lanovky stojí zřízenci, radí a pomáhají vysednout. Je tady i možnost občerstvení v baru u Medvěda na terase pod slunečníky. V horské stanici Medvědí hora začínají všechny trasy k horní nádrži Dlouhé stráně a pokračují zde cyklotrasy. Od stanice moderní sedačkové lanovky pak jdeme pěšinkou do kopečka kolem lesa k silnici. U rozcestníku právě zastavila kyvadlová doprava - autobus, který za poplatek 40 kč přepravuje zájemce až pod nádrž Dlouhé stráně ke konečné stanici u bufetu.

SKIAREÁL - Kouty nad Desnou
SKIAREÁL - Kouty nad Desnou
lupa

V tomto vedru jsme to uvítali a svezli se, někteří šli serpentýnami po svých, jiní jeli na kolech. Od konečné stanice jsme po kamenných schodech vystoupali až k okružní silničce kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Asi 2 km ji obcházíme dokola a díváme se na fantastické rozhledy do krajiny, rozhled je na celé Jeseníky. Tak jako mají v Krkonoších svého vládce hor Krakonoše, v Jeseníkách kraluje Praděd, kterého jsme odsud v dálce také viděli.

kyvadlová doprava k horní nádrži pod Dlouhé Stráně
kyvadlová doprava k horní nádrži pod Dlouhé Stráně
lupa

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně patří k 7 největším divům ČR od roku 2005. Možná se někomu bude zdát, že tato stavba je necitlivý zásah do přírody, ale toto stavební dílo je hodno obdivu, které z okolních kopců nelze přehlédnout. Horní nádrž se nachází v 1350 m. n. m. Dolní polovina je ukryta v podzemí. Pro zájemce jsou do ní pořádány placené exkurze. Je třeba se předem objednat a prohlíka začíná ve SKIAREÁLU Kouty n. D., ve kterém lze také využít půjčovnu kol, bruslí na projížďku kolem horní nádrže.

Za čím jedeme?

výhled na Praděd od horní nádrže Dl. Stráně
výhled na Praděd od horní nádrže Dl. Stráně
lupa

Po procházce okolo nádrže se vracíme zpět, sestoupíme kamennými schody k bufetu a konečné stanici kyvadlové dopravy pod nádrží. Zrovna je tu i autobus, já nastoupím, protože lístky platí i na zpáteční cestu k horní stanici lanovky a Franta se v šíleném vedru vydává pěšky na vyhlídku na Medvědí skále cestou dolů. Asi za hodinu a čtvrt dorazí za mnou k baru u Medvěda, kde odpočíváme. Další lanovka zpět jede v 13.30.

lupa

Kdyby kolem horní nádrže nebylo zábradlí, člověk by si připadal jako někde u moře ale vysoko po širým nebem. V lyžařském areálu v Koutech n. D. je nová atrakce, která láká na procházku naučnou stezkou - Rysí skála - je to vyznačený vycházkový okruh blízko horní stanice lanovky k Medvědí hoře. Od rozcestí na lanovku po pěšině do lesa k rozcestníku u Tetřeví chaty pod hřebenem Medvědí hory k vrcholové skále - Rysí skála. Odtud se pokračuje do lesa úbočím Medvědí hory k horní stanici lanovky. Je to stezka hlavně pro děti - nenáročná 2,5 km.

výhled ze skalní vyhlídky na Medvědí hoře
výhled ze skalní vyhlídky na Medvědí hoře
lupa

Nasedáme na lanovku na cestu zpět do Koutů. Z horní stanice je cesta trochu horší na psychiku. Je také větší vítr a člověku připadá, že hloubka pod námi je větší, něž cestou nahoru, a že padáme někam do propasti. Takže opět důležité je dívat se na hory kolem, ty výhledy za tu cestu stojí. Přesto, když jsme dole vystoupili, byla jsem ráda, že cesta trvala jen 10 minut. Sestupujeme od dolní stanice lanovky opět štěrkovou cestou ke SKIAREÁLU, proti nám se valí davy směřující nahoru a v rychlosti svištící šílenci na horských kolech se pletou mezi civilisty. Ve SKIAREÁLU se pak zastavíme na oběd v jídelně, pak přes " pohádkový Koutecký les " se vracíme k mostu nad Desnou a zkratkou k silnici a hotelu Pod sedlem. Po sprše a odpočinku na pokoji sejdeme dolů do restaurace na večeři, pak ještě posedíme na venkovní zahrádce u ohniště. Další den je středa - pátý den náš poslední zde. Ráno balím naše věci a Franta si jde udělat poslední rychlovýlet. Kousek za našim hotelem odbočuje a jde zkoumat na Černou stráň nějaké Kazatelny. Adrenalin na konec, musel se ve skále plazit tunelem. Kolem 11.30 se vrátil za mnou, já jsem zatím dobalila, snesla naše věci dolů do restaurace a čas, než došel jsem využila k úpravě fotek na PC. V restauraci nikdo nebyl a majitelé mě tam nechali na Frantu čekat. Potom jsme poobědvali, dali si kávu. Kolem 14. hod. se loučíme s majiteli hotelu a odcházíme k vlakovému nádraží v Koutech n. D. Přestupujeme v Šumperku a Zábřehu. Dál jedeme vlakem až do Otrokovic, kde se v restauraci u Mašinky zastavíme na večeři, potom MHD dojedeme do Zlína až k domu. Doma nás vítá naše kočička Cherrinka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

4. den oběd jsme měli ve SKIAREÁLU v Koutech n. D., večeři v hotelu Pod sedlem. 5. den jsme obědvali v hotelu Pod sedlem, večeřeli pak v Otrokovicích v restauraci U mašinky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Dovolená nám vyšla podle představ, viděli jsme, co jsme si naplánovali, největším zážitkem byla cesta lanovkou na horní nádrž elektrárny Dlouhé stráně, odkud jsme viděli do celých Jeseníků.

Ostatní informace

lupa

Nově vybudovaný SKIAREÁL na Moravě v Koutech nad Desnou slouží k letní i zimní zábavě. První v ČR má šesti sedačkovou lanovku s délkou 1933 metrů. Dolní stanice lanovky je umístěna v 588 m. n. m. , horní stanice v 1095 m. n. m. Přepravní kapacita je 3200 osob / hod. Areál má celoroční provoz. Přečervpávací eleltrárna Dlouhé stráně je vybudována v CHKO Jeseníky na odříznutém vrcholu Medvědí hory u obce Kouty nad Desnou. Na exkurzi do dolní části je nutno objednat se předem.

Vstupenka pro 2 osoby na lanovku tam i zpět je za 350 kč, lístek za kyvadlovou dopravu tam i zpět pro 1 osobu je 40 kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 0.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pět dnů v Jeseníkách - IV. den - Výlet lanovkou, V. den - Kouty n. D.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace