Pěšky po zasněžené Hané

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Náměšť na Hané
Náměšť na Hané
lupa

Start tohoto turistického výletu je v Náměšti na Hané kam se dá dojet vláčkem jak z Olomouce tak i z Prostějova. Náměšť je známá především svým státním zámkem, ale budete mile překvapeni, že to není zdaleka jediná pozoruhodnost, kterou můžete v městysu zhlédnout. Z Náměště od zámku se vydáte po červené turistické značce směrem na Hradecký dvůr (samota- dříve hájenka) a pak po zelené ke Keltské mohyle nad obcí Ludéřov. Zelená značka vás povede dál přes obec Ludéřov do místní části Drahanovic Kníniček a přivede vás až na okraj obce Lhota pod Kosířem. Odtud pak již stále lesem až na turistický rozcestník se žlutou značkou s názvem Nad Gabrielovem (býv.osada). Držte se ale pořád zelené, která vás dovede až pod vrchol Velký Kosíř, odskočit si na něj je otázka 200 m tam a zpátky, doporučuji absolvovat a zapsat se do vrcholové knihy. Od vrcholu do obce Čelechovice na Hané - cíle výletu, je to poslední 3 kilometry a budete mile překvapení krásnými výhledy z Hanáckého Mont Blancu na órodnou Hanou a Drahanskou vrchovinu. Z Čelechovic vás vláček dopraví buď jen zpátky do Náměště a nebo do Olomouce či Prostějova. To už ale budete mít v nohách 14 km.

Za čím jedeme?

Městys Náměšť na Hané leží na soutoku říčky Šumice a potoka Baběnce 14 km západně od Olomouce, 12 km jižně od Litovle a 16 km severně od Prostějova, na úpatí Drahanské vrchoviny.

říčka Šumice
říčka Šumice
lupa

Obec byla a je kulturním střediskem západní části Olomouckého okresu. Pořádané kulturní akce mají mnohdy nejen místní ale i celostátní charakter např. Hanácké slavnosti, folkový festival "Zahrada" aj.

kostel v Náměšti na Hané
kostel v Náměšti na Hané
lupa

Díky zalesněnému, kopcovitému, velmi romantickému údolí Šumice mezi Náměští a Laškovem - TEREZSKÉ ÚDOLÍ - přírodní park, je Náměšť vyhledávaným turistickým centrem. Přímo v náměšti najdete kromě zámku, zříceninu hradu, kapli ze 17 století, krásný kostel, sochu panny Marie u kostela, starý tzv. dolní zámek - dnes sladovna.

Keltská mohyla u Ludéřova, v její blízkosti památník Svatopluka Čecha, v terénu patrné zbytky keltského opidia, myslivecká chata s cvičákem na norování (kuriozita).

Obec Ludéřov - památník obětem sv.válek, kaplička, hasičská zbrojnice s pečetí obce, sýpka asi bývalá tvrz.

Osada Kníničky - kaplička, potok Zlatá stružka.

Vrchol Velký Kosíř - 442 m/m s možností rozdělání ohně, tur.odpočívadlem, mapou a vrcholovou knihou.

Obec Čelechovice na Hané - kaplička, starý cukrovar, sousoší u cukrovaru naproti hospody, škola s bustou J.A.Komenského.

Krásná příroda, borové lesy, daleké výhledy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V obci Čelechovice na Hané v hospodě U cukrovaru (so, Ne od 14:00) na jídlo jen utopenci a nakládaný hermelín. Klasická vesnická hospůdka. Tur. razítko nemají.

V Ludéřově jsme šli kolem hospody U Čarodějnice, ale nenavštívili jsme ji.

V Náměšti je vyhlášená rastaurace U zámku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zamrzlá říčka Šumice a jez v Náměšti.

Kaplička v Kníničkách.

Výhledy z úbočí Kosíře na Drahanskou vrchovinu.

Keltská mohyla (svatyně).

Krásy zasněžené zimní přírody.

Ostatní informace

Vlak z Prostějova do Náměště - společná jízdenka 5 osob á 20 Kč.

Na výlet vlakem

Z Prostějova jede ráno vláček v 09:26 z hl. nádraží a v Náměšti je 10:01.

Z Čelechovic odpoledne do Prostějova ve 14:14 a v 16:14.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Pěšky po zasněžené Hané

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace