Památky na dolování v Krušných horách.

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Výlet za památkami po těžbě a zpracování cínových, stříbrných a železných rud v okolí Horní Blatné a Hřebečné.

Za čím jedeme?

Muzeum cínu v Horní Blatné
Muzeum cínu v Horní Blatné
lupa

Vycházím z Horní Blatné, města s významnou hornickou minulostí. Město bylo vybudované v 30. letech 16. století podle vzoru saských hornických měst s pravoúhlou soustavou ulic okolo čtvercového náměstí s kostelem Sv. Vavřince v centru.

Blatenský vodní kanál
Blatenský vodní kanál
lupa

Byl jsem zde již několikrát, jak v městečku tak i na Blatenském vrchu a u propadu Vlčí jámy. Tak jsem si zvolil jinou trasu. Po červeném turistickém značení jsem šel okolo muzea těžby cínu a za posledními domy Horní Blatné jsem odbočil na naučnou stezku Blatenský příkop. Je to 13 km dlouhý vodní kanál, který přiváděl vodu z Božího Daru do Horní Blatné pro provoz dolů a zpracovatelských zařízení. Je to technická památka ze 16. století.

Blatenský vodní kanál
Blatenský vodní kanál
lupa

Pěšina se klikatí po hraně kanálu po loukách a lesem. Při pohledu na kanál musím obdivovat um našich praprapředků, kteří dovedli vytyčit a pak vybudovat trasu kanálu v tak náročném horském terénu.

Občerstvení u Červené jámy
Občerstvení u Červené jámy
lupa

Po 3,5km jsem z vodního kanálu odbočil na lesní silničku, která ústí na hlavní silnici z Horní Blatné na Boží Dar. Podle směrovek a červeného turistického značení jsem odbočil do míst, kde kdysi stávala hornická osada Bludná. Lesem jsem došel k pěkné chatce s občerstvením, která je u největšího propadu po důlní činnosti u nás. Po občerstvení jsem po vyšlapané pěšině celou propadlinu obešel. Propadlina je ohraničena lany zabraňující vstupu na její okraj.

Propadlina Červená jáma
Propadlina Červená jáma
lupa

Propadlina Červená jáma je dlouhá 230 metrů, široká až 30 metrů a hluboká kolem 20ti metrů. Stěny propadu jsou porostlé náletovými dřevinami. V blízkém okolí jsou další menší propadliny /pinky/.

Propadlina Červená jáma
Propadlina Červená jáma
lupa

Lyžařskou cestou značenou tyčemi přicházím do míst bývalého významného centra těžby cínových a železných rud u Hřebečné, ke Schneppově pince. Propadlina vznikla na dvou blízkých cínových žilách ložiska Mauritius a Führinger, které byly těženy jak povrchově, tak i hlubině od poloviny 16. století do začátku 18. století.

Poblíž je památník štoly Bílá holubice. Byla to jedna z prvních štol u Hřebečné. Byla ražená jako průzkumná štola v první polovině 16.století.

Památník štoly Bílá holubice
Památník štoly Bílá holubice
lupa

Po naučné stezce Hřebečná přicházím k prohlídkové štole Kryštof dolu Mauritius. Přišel jsem zrovna v době polení přestávky. Měl jsem před sebou ještě pořádný kus cesty a také jsem nechtěl přes hodinu čekat. Po prohlídce obslužného domku a infopanelů jsem pokračoval dál. Určitě zajímavou prohlídku štoly jsem si tedy nechal na příště.

Vstup do dolu Mauritius
Vstup do dolu Mauritius
lupa

V Hřebečné jsem přišel k soukromému minimuzeu hornictví s expozicí minerálů. Smůla, z technických důvodů zavřeno. Tak pokračuji dál po naučné stezce až na rozcestí u Abertam. Zde odbočuji na zeleně značenou cestu, která vede na Plešivec /1028 m/. Cesta je ze začátku trochu orientačně náročnější. Zvolil jsem cestu se sloupy veřejného osvětlení a ta mě bezpečně dovedla k lanovce a na silnici vedoucí na vrchol a ke Stezce krušnohorských pověstí. Krátká cesta, u které jsou postaveny vyřezávané postavy krušnohorských bytostí / Permoník, Hejkal, Šrakakal, Marzebila…/ a u nich je pověst, která se k nim váže. Okolo velkého lanového parku je to kousek k horskému hotelu s rozhlednou.

Štola Kryštof
Štola Kryštof
lupa

Nádherný výhled na Krušné hory a jejich nejvyšší vrcholy, na Klínovec /1244 m/ na české straně a na Fichtelberg /1214 m/ na německé straně, na Karlovarsko, Slavkovský a Český les, Doupovské hory.

lupa

O rozhledny následuje velice prudký sestup značenou cestou na rozcestí Pod Plešivcem k ruinám bývalé obce Horní Kaff. Po zelené jsem chtěl pokračovat do Merklína, ale na louce jsem minul odbočku a pokračoval stále rovně po pěkné lesní cestě. Nechtěl jsem se vracet a tak jsem pokračoval dál. Došel jsem na další zeleně značenou cestu, z které jsem později odbočil a neznačenou lesní silničkou jsem došel do obce Oldříš. Po žluté a zelené pak na vlak do Hroznětína. Byla to docela pěkná zacházka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cestou je možné občerstvení v chatě u Červené jámy, u dolu Mauritius a na Plešivci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vybudované NS Blatenský příkop, Hřebečná s informačními panely u památek na důlní činnost.

Ostatní informace

Jeden celý den věnovat na prohlídku dolu Mauritius, Hřebečné a Abertam.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Blatná
(vzdálenost od místa: 4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Památky na dolování v Krušných horách.

07.08.2015 10:30
Pěkný výlet! A zajímavý.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace