Otevření Místa setkávání – Bludov

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Brusná
Brusná
lupa

Do Bludova, k dolnímu konci – autem, vlakem, autobusem, pěšky či na kole. Možností je nepřeberně, nicméně minimálně posledních pár stovek metrů vlastními silami. Kdo přesně neví kde to je, tak nějaké 3,5 km jihozápadně od Šumperka, tedy pod Jeseníky.

Za čím jedeme?

lupa

Pozvánka je sice na jednu akci, ale výsledek zůstane na místě jistě řádku let, ale pak už to bude beze slávy. V neděli 13.9.2015 v 15.00 tedy popozítří (psáno 10.9.2015) slavnostně otevřou „Místo setkávání s vyhlídkou na Brusné“.

Cesta od Příčné
Cesta od Příčné
lupa

V názvu akce se tedy skrývá i konkrétní místo. Jde o kopec u jihovýchodního okraje obce, tedy u dolního konce. Kopec není nijak zvlášť vysoký, své úpatí převyšuje o nějakých 60 m (výška 364 m n.m.). Kolem vrcholu prochází žlutá TZ zdejší naučné stezky, nejkratší přístup je od sochy Panenky Marie (křižovatka silnic na Zábřeh a Sudkov. Kdo by do Bludova jel vlakem, může na zmíněnou značku narazit u nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pod stavbou
Pod stavbou
lupa

Dle propagačního letáčku je zajištěn prodej turistických suvenýrů a drobného občerstvení v místě. To vše za doprovodu Country & Western kapely Zbořec. Podle předpovědi počasí by nakonec mohlo být i slušné počasí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V patře
V patře
lupa

Od konce loňského roku na vrcholu Brusné probíhal občasný stavební ruch. V rámci akce Dětské naučné stezky zde vznikala stavba s poněkud prapodivným názvem. Ačkoliv kdo stavbu uvidí, zjistí, že jde o takovou smrsklou rozhlednu s jakýmsi přístřeškem. Přístřešek je tedy to místo setkávání a vyšší patrová stavba je tedy tou vyhlídkou.

Schodiště je kovové
Schodiště je kovové
lupa

Faktem je, že bludovští občané na Brusnou chodí více či méně pravidelně. Díky holému vrcholu je z kopce obstojný výhled, což stavbička jen umocňuje. Celková výška „divné šopy“ (tak tomu výtvoru říká autorova maminka) stěží dosahuje 9 m, vyhlídková plošina je asi v 6 m výšky, takže zřejmě kromě velmi útlocitných tu závrať nikoho nepotká.

Bludov
Bludov
lupa

Nebuďme však příliš ironičtí, faktem je, že výhled z Brusné je vskutku výtečný, malou skvrnkou je snad jen blízký svah pod vrcholem na západním úbočí. V relativní blízkosti je mez obrostlá stromořadím, která brání výhledu na dění pod kopcem, takže nedohlédneme např. K Habermannovu mlýnu, což je zdejší poněkud tragická pamětihodnost, jinak dál na Chromeč už vidět je. Vše ostatní je odkryto. Návštěvník jistě nejdřív zamíří své zraky k Bludovu, tedy severozápadu a kopcům kolem obce (Zbová, Petrovice, Háj, Chocholík, Hradisko). Pak už nejspíš zamíří k Šumperku a horám dál na severu až východě, což je úchvatné panorama Hrubého Jeseníku, přecházející v nižší ale bližší vrcholky Hraběšické hornatiny. Blíže k jihu se pak stáčí přes kopečky Úsovské pahorkatiny do široké Mohelnické brázdy, kterou protéká Moravy. To vše lemováno v obzoru k jihu a západu Zábřežskou vrchovinou. Bystrozraký prý objeví i známý hrad Bouzov.

Ostatní informace

Šumperk a Jeseníky
Šumperk a Jeseníky
lupa

Stavba byla postavena díky dotacím EU, takže vstup by měl zůstat volný. Ostatně volně přístupná vyhlídka již je (stavebně dokončena v červenci 2015). Průběžně by u rozhledny měla být služba členů zdejší organizace ČSOP, takže možná bude možnost nějaký suvenýr získat i mimo akci otevření. Jinak bude vše dostupné v IC ve zdejším kulturáku.

Místo setkávání s vyhlídkou
Místo setkávání s vyhlídkou
lupa

Malý tip navíc, kdo by se chtěl v Bludově pomět déle, o den dřív se ve zdejších lázních koná zakončení Lázeňského dřevosochání to vše ve spojení s místními hody: Lázně Bludov.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bludov
(vzdálenost od místa: 0.45 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Otevření Místa setkávání – Bludov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace