Ostrovec - Lhotka

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše cesta začíná na dálnici D5, exit 41. Odtud pokračujeme do Zbiroha (směr Kařez). Ve Zbiroze se držíme hlavní silnice a na kruhovém objezdu pokračujeme směrem na Zvíkovec. Po silnici 235 projedeme obcemi Drahoňův Újezd, Terešov a v obci Terešovská Huť odbočíme vpravo. Po této silnici dojedeme na rozcestí obcí Ostrovec a Lhotka.

Za čím jedeme?

lupa

Ostrovec-Lhotka je malá vesnice asi 8 km severně od Zbiroha ve východní části okresu Rokycany. Obě obce leží v členitém terénu , svažujícím se strmě k východu do údolí Zbirožského potoka a k západu do údolí Mlečického potoka. Obce o průměrné výšce 395 m n. m. odděluje pahorek ve výšce 415 m n. m. První zmínka o Ostrovci pochází z roku 1115 kdy byla obec knížetem Vladislavem darována Kladrubskému klášteru. Později byla ves darována, i se sousedni Lhotkou, Karlem IV. Buškovi z Kasepovic. Ten ho prodal r. 1366 Michalovi ze Sedlce. Roku 1384 byl pak v držení Michalova syna Michala z Ostrova (jak se také dříve Ostrovci říkalo). Za držení jednoho z Michalů byla vystavena při zdejším dvoře tvrz. Jedinou zprávu o ní však máme z roku 1541. Rok zániku tvrze neznáme. Další zmiňovanou změnou majitele je pak změna z roku 1588 kdy Ostrovec získal Vilém z Landštejna na Krašově. Dále pak Ostrovec náležel Křivoklátu, ale roku 1607 byl coby královský majetek připojen ke Zbirohu. Lhotka je prvně zmíněna roku 1362. Ve vsi bývala skelná huť a malý zámeček z roku 1737. Ten však zcela shořel roku 1888. V současné době jsou obě obce spojeny v jeden celek a jsou spravovány jedním obecním úřadem. Obce jsou z větší části osídleny místními domorodci. V malebném údolí Zbirožského potoka se určitě vyplatí nechat svůj zrak spočinout i na unikátní soustavě čtyř mlýnů, kterou tvoří Zímův roubený klepáč, Němcův, Kalousův a Jankovský mlýn. Místní krajinu si oblíbili i filmaři. Seriál Ranč U Zelené sedmy se natáčel v prostředí v ostrovecké Hájenky v roce 2000. Seriál Náves se v roce 2006 zatoulal se svojí kamerou do Kalousova mlýna.

lupa

Roubená zvonička na návsi v Ostrovci z první poloviny 19. století je drobná roubená stavbička na čtvercovém půdorysu. Na vrcholu jehlancové, šindelem kryté střechy je vztyčena otevřená zvonička.

V obci je soubor původní roubené lidové architektury.

V části Lhotka je obdélníková kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého

Na návrší v lese nad Lhotkou je barokní kaple sv. Vojtěcha.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrovec-Lhotka

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je zde krásné prostředí a krásné zákoutí.

Ostatní informace

Vstupné jsme nikde neplatili, jedná se o prochážku vesnicí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zbiroh
(vzdálenost od místa: 9.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ostrovec - Lhotka

18.01.2014 08:05
Je to opravdu překrásný koutek naší Země. Na Hájence v Ostrovci jsem trávila nejedny prázdniny.Dodnes vzpomínám a každopádně jednou za rok v létě tudy projedu. I Ostrovec stojí za procházku,ale život na hájence , se všemi těmi domácími zvířaty i potavém vyprávění o lese od strejdy hajného se mi navždy dostalo pod kůži a jsem přesvědčena,že odtud pramení moje láska k přírodě.To je věc,kterou dnes již spousta dětí , díky PC, Fb... nepozná.Pamatuji si i na mezinárodní dětský pionýrský tábor pod hájenkou,kam nás jako děti hajného brali mezi sebe.Váš příspěvek mě proto mile potěšil.Děkuji Hanka Glűcksmannová

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace