OSTROV BRAČ

Tipy na výlet, Chorvatsko
Kam a jak jedeme?

Brač
Brač
lupa

OSTROV BRAČ Stačí pár kilometrů lodí ze Splitu a ocitnete se na největším dalmátském ostrově Brač. Je dlouhý na 40km a široký kolem 10 kilometrů. Tento ostrov už kdysi byzantský císař Konstantin označil spolu s Hvarem za nejkrásnější na Jadranu. Na jeho 175km dlouhém pobřeží naleznete jak nádherné pláže, tak i horské oblasti s nejvyšší horou na jadranských ostrovech (Vidova gora 778m. n. m.). Klima Příjemné středomořské klima s mírnými zimami a teplými léty a s 2 600 slunečními hodinami za rok dalo vzniknout idealnímu místu pro dovolené. V létě je pobřeží příjemně ochlazováno větrem maestral a zdejší podnebí je tak označováno jako „podnebí oliv“.

Brač
Brač
lupa

S bouřkou se zde v létě moc nesetkáte, alespoň ne na pobřeží. Letní bouřky se totiž v na ostrově objevují především v jeho vnitrozemí a naopak zimní bouřky pak na pobřeží. V případě, že si budete chtít užít teplejšího moře, měli byste vyrazit na jižní či západní stranu ostrova, protože právě na severu a východě jsou četné podmořské prameny, které jej v těchto místech ochlazují. Díky vysoké slanosti zdejšího moře a jeho čistotě je to ideální lokalita pro plavání a potápění. Fauna a flora Takřka 1/4 povrchu ostrova pokrývají lesy. Ostrov se stal legendárním díky svému vínu a také díky kozám, z nichž se tu vyrábí proslavený sýr. Můžete zde ve volné přírodě narazit na polodivoké koně či osly a z vzácných zvířat pak třeba na orly a supy bělohlavé.

Brač
Brač
lupa

Historie Brač má za sebou velmi bouřlivou historii, kdy se na něm vystřídalo nespočet vládců. Z těch významných jmenujme třeba kmen Delmátů z doby železné, po nichž tu zůstala řada opevnění, dále Řeky, Římany, Benátčany a mnohé další. Původně bylo obýváno pouze vnitrozemí, což bylo způsobeno častými pirátskými nájezdy. K osidlování pobřeží došlo teprve s přívalem uprchlíků v 16. století, pro něž se stal ostrov útočištěm před Turky. Celý ostrov je propleten kamennými zídkami a tradičními kulatými polními domky stavěnými původním způsobem - tedy bez malty. Jedná se o pozůstatek velkého rozmachu vinařství, který se zde vrcholil na konci 19. století. Na ostrově jsou významné zejména památky z raně křesťanského období, kdy se zde zachovalo nejvíce kostelů a svatostánků na celém Jadranu.

Brač
Brač
lupa

K rozvoji kulturního života pak došlo zejména za vlády benátčanů, kdy si zdejší šlechta stavěla své paláce. Zajímavosti Na ostrově nejsou žádné říčky ani potoky a tak zde byl původně problém s vodou, dokud v 70. letech nevybudovali podmořský vodovod, který nyní zásobuje tuto oblast. Původně byl ostrov součástí pevniny, a tak zde můžete nalézt pozůstatky po řece Cetina, která zde vytvořila krásné a hluboké kaňony. Díky svému vápencovému složení se na ostrově nachází na 180 propastí a 40 jeskyní, které jsou velice turisticky zajímavé, přičemž nejhlubší z propastí je hluboká takřka 300m. Města Vzhledem k tomu, že ostrov je poměrně málo obydlen, je zde pouze několik měnších městeček avšak přesto dost luxusních hotelů i soukromých apartmánů.

Brač
Brač
lupa

Mezi významnější města pak patří Supetar, který je centrem ostrova a je to i významné letovisko a přístav. Jsou zde krásné pláže s borovým lesem a mnoho příležitostí pro sportovní vyžití. Bol je oblíbeným dovolenkovým místem, které se nachází přímo pod horskými vrchy a nabízí malebné pláže a z nedaleké hory Vidovo pak také nádherný výhled na celou oblast.

Ubytování na ostrově Brač

Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

HRV: "otok Brač" - výslovnost

Boris Debeljak

Další informace

Hodnocení:
3167. místo
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu OSTROV BRAČ

Zlatni rat
15.06.2011 21:53

Brač jsem navštívila, když jsem byla vůbec poprvé v Chorvatsku. Byla jsem z Bolu uchvácena, čisté a široké mramorové chodníky, luxusní vily a pláž Zlatni Rat ... opravdu jako v pohádce. Všem doporučuji, nejlépe jako výlet lodí (vyplouvají z Makarské, Bašky - vody atd.) s ochutnávkou vína a dobrou grilovanou rybou (ochutnávku vína jsem trošku sešlápli) :-D

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace