Ostrá, vrch nad Sušicí.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Ostrá, vrchol
Ostrá, vrchol
lupa

Ostrá ( 529 m.n.m.) je vrch nad východní částí města Sušice a je zařazen do Budětické vrchoviny. Nejvyšší bod je na jeho západní straně. Směrem k východu je rozlehlá pastvina a jižní část hory postupně odkusuje lom Hamr. Pod jižními svahy protéká říčka Ostružná, nad níž je menší chatová kolonie. Směrem k severu se táhne hřeben, který prostupuje až na druhou nejvyšší horu celé vrchoviny, Strážiště ( 670 m.n.m.). Menší část kopce je porostlá dosti hustými křovinami. Samotný vrchol kryje borový hájek. Z luk pod Ostrou se otevírají výhledy do všech světových stran. Probíhá tudy hranice přírodního parku Buděticko, která odděluje lom od chráněného území.

Za čím jedeme?

Ostrá a lom Hamr, pohled od jihu
Ostrá a lom Hamr, pohled od jihu
lupa

Naše cesta začíná u sušického nádraží. Přecházíme silnici od Horažďovic a pokračujeme cestou k chatám, která je přímo proti nádražní budově. Po několika desítkách metrů jsme na mostě přes Ostružnou a stoupáme jedinou cestou k chatám. Před první chatou odbočuje doprava pěšina, která mezi křovisky stoupá vzhůru svahem. Za křovinami se před námi otevírá pohled na nedaleký vrchol a rozlehlou pastvinu. Z louky je hezký výhled k severu na Horu ( 588 m.n.m.) a Strážiště ( 670 m.n.m.). Na východě je vidět vrchol Minovky ( 555 m.n.m.). Pěšinkou prostupujeme pásem křoví a máme jako na dlani východní část Sušice i část Svatoborské vrchoviny s rozložitým Svatoborem ( 845 m.n.m.). Jihozápadním směrem jsou vidět hory Šumavy a údolí Ostružné. Musím přiznat, že při výšce Ostré jsem tak nádherný výhled nečekal. Navíc se dnes umoudřilo i počasí a sluníčko docela hřálo.

Zřejmě cesta prošlapaná zvěří nás mezi křovím dovedla na samotný vrchol. Hustý borový hájek sice brání výhledu, ale pohled do korun borovic má také něco do sebe. U kraje lesíka je vyjedený krmelec, srnčí zvěře tu žije asi hodně. Sestupujeme na pastvinu a nad okrajem lomu jdeme směrem k východu. Nečekaně se vynořila i hora Svat ( 640 m.n.m.) a je vidět i do údolí Otavy. Začínáme sestupovat k menšímu smrkovému lesu. Objevujeme torzo smrku porostlého choroši a při okraji lesa jdeme k východu z pastviny. Cesta nás vede na dno údolí, kterým protéká potůček. Moje psí dáma využívá jeho vodu k napití a já se snažím vybrat nejhezčí strom obalený kočičkami. Po levé straně se nad cestou zvedá vápencová skála a o kousek dál jsme u benzinové pumpy. K nádraží zbývá pár set metrů po silnici a krátká vycházka tímto zajímavým místem je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zbývá se rozhodnout pro občerstvení v bufetu na nádraží nebo v nedaleké hospůdce. Vyhrává druhá varianta k mé plné spokojenosti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Slunečný den, modrá obloha a nečekané výhledy, co si člověk může více přát. Mohu – li mluvit i za můj doprovod, tak se nám tady moc líbilo a jistě se sem budeme vracet.

Ostatní informace

Říčka Ostružná
Říčka Ostružná
lupa

Délka celé cesty je mezi třemi až čtyřmi kilometry s převýšením okolo osmdesáti metrů. Značky sem sice nevedou, ale město je na dosah a zabloudit se tady nedá. Ostrá je na mapě KČT č. 68 Pootaví.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 0.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ostrá, vrch nad Sušicí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace