Ostaš – Dolní labyrint

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

V Kočičích skalách
V Kočičích skalách
lupa

V článku „Ostaš – Horní labyrint“ jsem krátce popsal tuto stolovou horu dominující krajině Policka. Ve vrcholových partiích Ostaše jsme prošli Bludiště, jak se Hornímu labyrintu také říká. V tomto článku nahlédneme pro změnu do Dolního labyrintu neboli Kočičích skal, které se ukrývají v lese o sto výškových metrů níže, a od 50. let minulého století jsou přírodní památkou. Projdeme divokými soutěskami, propleteme se skalními útvary porostlými mechy, lišejníky, keříky borůvek, brusinek a také vřesu. Když budeme mít štěstí, uvidíme i výra velkého, který tu pravidelně hnízdí.

Více informací naleznete zde.

Za čím jedeme?

Sestup do Sluje Českých bratří
Sestup do Sluje Českých bratří
lupa

Ideálním výchozím místem k procházce Dolním labyrintem je osada Ostaš, do které vede úzká asfaltová silnice z Pěkova. Turistické rozcestníky v osadě návštěvníky nasměrují nejen do Kočičích skal, ale i k dalším cílům. Tentokrát se vydáváme po zelené turistické značce, kterou půl kilometru doprovází též červené značení vedoucí do Dědova. Po oddělení červené značky od zelené nás čekají už jen stezky divočejším terénem.

Horolezci na skále vlevo
Horolezci na skále vlevo
lupa

Brzy nás turistický ukazatel posílá ke Sluji Českých bratří. Ke 30 metrů dlouhé sluji vede 200 metrů dlouhé prudší klesání zajištěné železnými a dřevěnými schodišti a vytesanými schůdky. Cestou dolů můžeme obdivovat umění horolezců na přilehlé skále vlevo.

Sestup do Sluje Českých bratří
Sestup do Sluje Českých bratří
lupa

Podle vyrytého letopočtu 1627 se usuzuje, že sluj v době pobělohorské sloužila českým bratřím jako útočiště, scházeli se zde k tajným bohoslužbám. Nutno podotknout, že bez současných schodišť a stupňů měli vstup a výstup ze sluje o dost těžší.

Začátek Sluje Českých bratří
Začátek Sluje Českých bratří
lupa

Ze sluje se nedá pokračovat dál, je nutné se vrátit nahoru k odbočce, zdolat 200 metrový výstup. Po výstupu si můžeme odpočinout na vyhlídce vzdálené jen pár metrů od ukazatele. Výhledy nejsou daleké, aby byla by škoda nepodívat se na Pěkov a Broumovské stěny. Vyhlídkových míst je tu v Dolním labyrintu méně než v tom horním.

Pokračování Sluje Českých bratří
Pokračování Sluje Českých bratří
lupa

Cesta dál vede zalesněným terénem nahoru a dolů, s výhledem do roklí a na věže Kočičích skal. Po sestoupení ke skalnímu útvaru zvanému Useknutá hlava nás čeká o pár metrů dál malé skalní město Kočičí hrad. Tvoří ho kvádrové pískovce stojící blízko sebe. Procházení až protahování soutěskami a brouzdání bílým pískem ocení zvláště děti.

Závěr Sluje Českých bratří
Závěr Sluje Českých bratří
lupa

Od Kočičího hradu se vracíme zpět po zelené značce, odkud jsme přišli. Procházka Kočičími skálami není totiž okružní. Cestu zpět urazíme rychleji. I když popsaná trasa vypadá na mapě kratší, ve skutečnosti nachodíte při prohlídce všech míst zachycených na fotografiích přibližně 5,5 km (z osady Ostaš ke Kočičímu hradu a zpět, včetně odbočky ke Sluji Českých bratří).

A na závěr ještě prozradím, proč se tu skály, hrad i hřbet, na kterém labyrint stojí, jmenují Kočičí. Prý proto, že do 18. století tu v hojné míře kočky divoké žily.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

O možnostech občerstvení, případně ubytování, v osadě Ostaš jsem již psal v předešlém článku „Ostaš – Horní labyrint“. Hlad a žízeň mít nebudeteSmile.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Totéž
Totéž
lupa

Je obtížné porovnat, který labyrint je hezčí a zajímavější, zda ten horní nebo dolní. Každý je svým způsobem unikátní, neopakovatelný. Proto vám doporučím navštívit je oba. Během jednoho dne se dají zvládnout. Určitě skalními městy nebudete zklamaní, Ostaš vás osloví, a rádi se sem budete vracet.

Ostatní informace

Totéž
Totéž
lupa

Nejblíže k Hornímu i Dolnímu labyrintu máte z parkoviště v osadě Ostaš. Za parkování zaplatíte 30 Kč za den (cenová úroveň 2015). Nebude-li výběrčí přítomen, zaparkujete zdarma (náš případ). Vstupné do Dolního i Horního labyrintu se neplatí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dědov
(vzdálenost od místa: 1.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ostaš – Dolní labyrint

19.10.2015 19:18
Dík za pěkný článek a obrázky, které mi připomněly hezké chvíle, které jsem tu před lety i já strávil.
Re: ...
20.10.2015 16:09
Věřím, že se Ti jako obdivovateli a milovníku skal na Ostaši líbilo. I v okolí je plno zajímavých skalních měst a útvarů. Kladské pomezí je pěkný kraj.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace