Oslavanské Permonium aneb cesta za permonem

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Vstup do Permonia s Důlním jezerem a Pavoučí pastí
Vstup do Permonia s Důlním jezerem a Pavoučí pastí
lupa

V areálu zábavního parku Permonium se od letošního května zabydleli permoni. Není se co divit, neboť areál se nachází u bývalé těžní věže Kukla v Oslavanech a jak známo, Oslavany byly významným místem těžby černého uhlí v rámci Rosicko-oslavanského revíru. Zajímá mě, jak je to s tou pověstnou permonickou škodolibostí, proto se vydáváme poznat pravdu přímo do Oslavan. 41 metrů vysoká těžní věž Kukla je viditelná z dálky, tudíž se bez problémů dostáváme k velkému parkovišti u hezky opraveného areálu, kde kromě Permonia sídlí také Oslavanská strojírna.

Sopka
Sopka
lupa

V Permoniu lze navštívit zrekonstruovanou těžní věž či samotné atrakce zábavního parku. My volíme třetí možnost, kombinaci obou, a to interaktivní hru Magic Permon, která nás provede jak parkem, tak věží. U pokladny dostáváme papír, tužku a čipové hodinky, které nám otvírají cestu za jedním ze šesti oslavanských permonů (Starohorský, Bouchal, Zaklášterský, Vinohradský, Kovářova kopce, Kopce Koblihu). Cílem hry je projít trasou po jeho stopách a splnit deset úkolů, které od něho pomocí terminálů, umístěných v parku, dostaneme. Při zkoušce našich vědomostí, dovedností a fyzické zdatnosti ale nesmíme přijít o všechny tři virtuální životy, které máme na začátku hry. Splněním zadaného úkolu získáme kód, po zadání kódu u terminálu dostaneme vždy pomocí indície další úkol.

Prales
Prales
lupa

Při plnění úkolů postupujeme parkem od samotného vzniku černého uhlí až po jeho dobývání v dole, přičemž části dolu jsou označené hornickou hantýrkou. Procházíme tak kolem Důlního jezera s Pavoučí pastí (dvouúrovňové lanové překážky), Sopky, sjezdem po Úpadnici se dostaneme k Malému důlnímu poli (představujícímu spleť důlních chodeb) a do Pralesa. Odtud Rourovým bludištěm k Velkému důlnímu poli, přes Hlavní štolu do Bořeniny a Dovrchnicí do Labyrintu (největší nadzemní bludiště v České republice). Nebyli by to ale permoníci, kdyby nám do cesty nekladli různé překážky, a tak se snažíme vyšplhat po vratkém Obrtlíku, absolvujeme nekonečný sjezd důlním výtahem, přecházíme přes důlní propast, luštíme šifrovanou zprávu z telefonu, atd. Cestu za permonem končíme na těžní věži, odkud se rourou svezeme do tajemné Šachthaly. Tady naše cesta končí, jelikož se nám konečně zjeví permon, který nás celou dobu vedl a odhalíme jeho jméno. U východu z areálu dostáváme velmi nápaditou odměnu - velkou dřevěnou kostku Magicu, na jejíž jednu hranu si záhy nalepujeme "našeho" permona. Podle nadšení, které si ze hry odnášíme, věřím, že jistě nezůstane na kostce dlouho sám. wink

Za čím jedeme?

Těžní věž Kukla
Těžní věž Kukla
lupa

Těžba uhlí v dole Kukla probíhala od roku 1865 až do 31. srpna 1973, kdy byl z hloubky 881 metrů pod zemí vytěžen poslední vůz uhlí. Poté byl důl zasypán hlušinou a zaplaven vodou. Těžní věž Kukla postavená v letech 1911-1913 po uzavření dolu chátrala, v roce 2009 byla ale opravena a prohlášena kulturní památkou. Nyní patří k Permoniu a nachází se v ní třípodlažní propojený prostor zvaný Náraží, kde je díky dobré akustice umístěno i pódium pro pořádání kulturních akcí. Můžete zde také navštívit permonické kino. Vyjedete-li proskleným výtahem do výšky 37 m, pokocháte se výhledy na celý areál i Oslavany. O patro níž vás bude mrazit při čtení oslavanských pověstí a pokud sejdete ještě o jedno patro, dostanete se na otevřenou terasu s cukrárnou. Pro odvážné je zde možnost sjet přímo z věže 60 m dlouhou lanovkou (sjezd je i součástí hry Magic Permon).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jedna z rour Rourového pole
Jedna z rour Rourového pole
lupa

V areálu Permonia se nachází kantýna (jak jinak než hornická Smile), na věži Kukla kavárna Permon a na otevřené terase cukrárna. Drobné občerstvení (sladkosti, káva, čaj) si můžete zakoupit také u vstupní pokladny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hornický vozík u Verštatu
Hornický vozík u Verštatu
lupa

Líbil se nám celý areál Permonia, jak zrekonstruovaná těžní věž Kukla, tak atrakce zábavního parku. Hra Magic Permon nám přinesla spoustu dobrodružství, nových vědomostí z oblasti hornictví a hlubší uvědomění si sebe sama.

Ostatní informace

Ceník a otevírací dobu areálu naleznete přímo na webu Permonia.

Vstupné lze zaplatit platební kartou.

Verštat (hornická dílna)
Verštat (hornická dílna)
lupa

Vzhledem k tomu, že většina atrakcí se nachází pod širým nebem, je Permonium od listopadu až do jara zavřené. Dle informací, které jsem zjišťovala, by měl být areál znovu otevřen již v dubnu 2013, ale pro bližší údaje je třeba sledovat webové stránky.

Svatá Barbora, patronka horníků
Svatá Barbora, patronka horníků
lupa

Hra Magic Permon byla inspirována známou Pevností Boyard a má tři úrovně obtížnosti - děti do deseti let s doprovodem (bez lanových překážek), starší děti a dospělí. V každé úrovni pak můžete absolvovat šest tras, tj. dokud nenasbíráte všechny nálepky permonů na kostku Magica. Doba trvání jedné trasy je 3-5 hodin.

Po výstupu z důlního výtahu se vám bude točit hlava...
Po výstupu z důlního výtahu se vám bude točit hlava...
lupa

Pokud chcete hrát hru, je vhodné sportovní oblečení a pevná obuv. Dospělácká varianta je určena fyzicky zdatnějším a nebojácným, neboť její součástí je zdolávání lanových překážek a sjezd lanovkou z těžní věže do volného prostoru.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, za sportem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Oslavany
(vzdálenost od místa: 0.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Oslavanské Permonium aneb cesta za permonem

Další info o Permoniu.
02.11.2012 15:38

Vít Holý

Další informace a fotky na facebooku.

https://www.facebook.com/pages/Permonium/292098870872611

28.10.2012 20:22

Velice pěkně popsáno, již tež teď se s rodinou těšíme na návštěvu tohoto zábavního parku. Pěkný článek.

Re:
13.11.2012 19:41

Děkuji a přeji Vám úspěšné zdolání permonických nástrah. :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace