Olomoucká bastionová pevnost

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Korunní pevnůstka Olomouc
Korunní pevnůstka Olomouc
lupa

V Olomouci najdeme jeden významný unikát (tedy kromě všech dostatečně známých a informačně-turisticky dostupných památek) - Bastionové opevnění města. Zatím jej můžeme zevrubně obdivovat pouze při mimořádných příležitostech, jako jsou Dny evropského dědictví. Možná ale, že v budoucnu, pokud se podaří uskutečnit všechny plány, bude pevnost dostupná celoročně. Nyní je vše ve fázi projektů, schvalovacích řízení a shánění peněz.

Za čím jedeme?

O výstavbě olomoucké bastionové pevnosti rozdhodla panovníice Marie Terezie po prohrané válce roku 1842, kdy přišla o Slezsko. Tehdy se Olomouc ocitla necelých 100 km od hranic mocnářství a bylo rozhodnuto, že bude patřičně opevněna. V Olomouci měla marie Terezie dobrý základ. Již od nepaměti kromě církevních hodnostářů, světskcýh měšťanů, tovřilo třetinu obyvatelstva vojsko.

Pevnost se začala stavět v roce 1844 a dokončena byla přibližně za dva roky.

Pro přiblížení, co je to bastion si dovolím citaci z Wikipedie: "Bastion je část opevnění vystupující mimo samotnou hradbu, na níž se koncentrují střelci a děla. Umožňuje obvykle ostřelování paty hradby bez nadměrného ohrožení střelců a děl, taktéž podporuje sousední bastion. Obvykle se jedná o mohutnou stavbu přiléhající k hradbě, sypanou zemí. Může být posílena dalšími obrannými prvky (např. kavalír, retranchment). Tento prvek se objevil teprve s masivním nástupem palných zbraní. Hradba spojující bastiony se nazývá kurtina."

Pevnost sloužila přibližně do roku 1886, kdy hradby pozbyly smysl a byly v Olomouci zbourány. Z doby Marie Terezie můžeme ještě obdivovat zbytky Terezské brány na třídě Svobody a Zbrojnici naproti Arcibiskupskému paláci v centru Olomouce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Korunní pevnůstka má tvar koruny a najdeme ji za Botanickou zahradou v Olomouci směrem do centra. Je přístupná z centra města pěšky asi za pět minut. K občerstvení se dají využít všechny restaurace v okolí, stejně jako ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obdivuji nadšení a zápal lidí, kteří se starají o znovunavrácení slávy významné památce, která byla léta nedostupná, chátrala a byla sídlem bezdomocvů a narkomanů. Poslední desetiletí se na devastaci podílaly poměrně silně, ať již vzpomenu povodně v roce 1997 nebo požár empírové strážnice, který zapříčinili bezdomovci.

Ostatní informace

Bohužel památka není zatím běžně veřejnosti dostupná. Pokud je otevřena, tak je většinou vstupné dobrovolné a použito pak k další záchraně toho, co zbylo.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Olomouc-Hejčín
(vzdálenost od místa: 2.23 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Olomoucká bastionová pevnost

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace