Okruhy na Skřítku

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Jedna ze soch Jiřího Jílka
Jedna ze soch Jiřího Jílka
lupa

Na Skřítek se dopravíme relativně snadno, najdeme ho na hlavní silnici č. 11 (Praha - Ostrava) mez Šumperkem a Rýmařovem. Velké parkoviště pojme dostatek odobních vozů a jezdí tudy několik autobusových linek (o víkendou bohužel méně).

Za čím jedeme?

Mapa okruhů u startu
Mapa okruhů u startu
lupa

Vyhledávaným místem ke schazování přebytečných kil je areál lyžařských běžeckých tras na Skřítku. Ploché sedlo mezi Hrubým Jeseníkem a Hraběšickou hornatinou nabízí díky solidní nadmořské výšce v zimním období (není-li vysloveně mizerná zima) celkem slušné sněhové podmínky

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stopa v lese
Stopa v lese
lupa

Hlavní občerstvovnu najdeme hned u startu v motorestu Skřítek, další pak na Rabštejně, v případě zájmu můžeme sjet do Klepáčova, kde kromě Ztracenky najdeme i další penziony nebo bufet u sjezdovky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Socha Skřítka od Jiřího Jílka
Socha Skřítka od Jiřího Jílka
lupa

Areál nabízí dva kratší okruhy, červený a modrý v délce kolem 3km a jeden delší zelený v délce asi 11km. Červený okruh obkružuje vrch Závora nad Klepáčovem (dá se od něj dojít k horní stanici vleku), modrý okruh je malou projížďkou kolem modré značky a zelené k první zatáčce a s mírným sjezdem do sedélka mezi Závorou a Závadou a zpět k motorestu Skřítek, u kterého je start tratí.

Nejdelší zelený okruh je v začátku startu shodný s modrým okruhem, ve směru hodinových ručiček pak souběžně s modrou TZ směřuje v podstatě podél hlavní silnice k vlastnímu sedlu Skřítek až k silnici na Rabštejn. U té se od modré značky odpoutá a mírným stoupáním vystupuje úbočím Bílých a Černých kamenů (Bílé kameny jsou nejvyšším vrcholem Hraběšické hornatiny. Vrchol mírného stoupání je u lovecké chaty Alice za kterou následuje zprvu mírnější sjezd k lesní křižovatce a po té o něco prudší (ne příliš) k cestě mezi Rabštejnem a Hvězdou, na tu trasa přichází téměř v rovině. Hvězda se svými 800m je zároveň nejnižším bodem okruhu. Za hvězdou následuje jediný náročnější výstup v délce 1km do výšky málo přes 900m na úbočí Skal. To je vlastně nejvyšší bod okruhu na Skřítku. Na Skřítek dorazíme téměř rovnou trasou v pohodové jízdě.

Zajímavá varianta je odbočení z modrého okruhu na červenou TZ kterou můžeme dojet do Klepáčova k chatě Ztracenka, nebo těsně před Klepáčovem v zatáčce odbočit po úbočí Závory lesní cestou, která protíná lyžařský svah v Klepáčově a pár set metrů za ním se napojuje na červený okruh.

Okruhy pravidelně udržuje skůtr díky péči TJ Severka Šumperk. Běžkaři s oblibou odbočují od Hvězdy na Rabštejn, nebo i po silnici od sedla Skřítek, lesní asfaltka (modrá TZ) se většinou neprohrnuje ani nesype takže bývá pro běžkaře sjízdná. Od Hvězdy se pak dá dojet asfaltkou na rozcestí Traťovka, za dobrých sněhových podmínek i na Krásné nebo do Vikýřovic u Šumperka (i tam), dá se najít i stopa směrem k Sobotínu a Petrovu. Samotný Skřítek je pak i východištěm na hřebenovku, nebo na pěknou trasu k Alfrédce, nebo podél Podolského potoka na Anenskou huť a Žďárský Potok.

Ostatní informace

Rozcestník na hřebeny
Rozcestník na hřebeny
lupa

Trasu na Krásné a do Vikýřovic občas projíždí i rolba, bude-li dostatek sněhu v únoru by se měl uskutečnit závod Jesenická 40, který by měl startovat právě na Krásném, závodníci by měli vyběhnout na Traťovku a Hvězdu a obkroužit Skřítek na Rabštejn, čili trasa zřejmě využije i část lyžařských okruhů.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sobotín
(vzdálenost od místa: 6.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okruhy na Skřítku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace