Okruh z Pozděchova až k Horním Lačnovským skalám

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Tak jsme zase jednou nevěřili předpovědi počasí - což byla chyba ! Ráno se probouzíme do krásného dne, takže bez ohledu na to, že že se to může během dne změnit - chystáme se na velký výlet po Valašské krajině. Kolem 10. hodiny nám jede autobus do Pozděchova.

lupa

Odtud jdeme po značce - po žluté dědinou nahoru k lesu kolem malebných, často ještě původních dřevěných chaloupek. Mezi nimi vidíme i domy moderní výstavby. Do kopce je dusno, ale těsně pod lesem je už zle. Zvedá se vítr, zatahují se šedá mračna a předpověď počasí se naplňuje. Začíná poprchávat. Co teď ? Nejsme zvyklí ani ty nejhorší úseky vzdávat a vracet se, takže pokračujeme dál.

lupa

U turistického rozcestníku v lesním sedle - se přežene první dešťová přeháňka. Ukryli jsme se pod střechou, aspoň posvačíme, než se to přežene. Od 1. panelu Naučné stezky - Vizovických vrchů pokračujeme vlevo - cestou lesem do dalšího sedla. Kousek po asfaltce k telekomunikační věží, lesem k okraji Vařákových pasek. Výhledy nám špatné počasí kazí, ale známe to tu - šli jsme přes tudy vícekrát. Od konce louky sestupujeme po hřebeni chodníkem do lesa, pak k rozcestí u Horních Lačnovských skal. Ale to už se nám pěkně rozpršelo a naše nálady se dostávají někam k bodu mrazu. Když jsme tudy šli před několika lety, byly skály z dálky vidět, ale dnes už jsou bohužel zarostené.

Za čím jedeme?

lupa

Cestu k nim jsme absolvovali už ve velkém lijáku. Skály se dají obejít kolem dokola a ze přední strany se dá soutěskou vylézt na horní plošinu, čemuž manžel nikdy neodolá a žene se nahoru i v tom velkém mokru. Kdysi v mládí se zabýval horolezectvím, takže výhled ze skal si nemůže nechat ujít. Já si je zatím fotím zespodu. Horní Lačnovské skály - zaujmou na první pohled. Tentokrát je vidíme pod proudy deště, ale i pod dramatickou oblohou mají svou nepochybnou výraznost.

lupa

Manžel se vrací z obchůzky. Já pod jednou skálou odpočívám a snažím se trochu oschnout, a ten můj " blázen " místo, aby nám hledal nejrychlejší cestu zpět, utíká dál s nadějí, že se ještě stihne podívat na Prostřední skály. Zesilující déšť ho naštěstí brzy vrací zpět za mnou. Když také trochu oschne, vydáváme se k nejbližší civilizaci. U rozcestí Laz se rozhodneme, že místo k Čerťákům a do Lidečka půjdeme přes Trubiska a do Pozděchova, tady by jsme snad mohli stihnout poslední autobus do Zlína.

lupa

Jdeme tedy po cestě - po žluté značce, je hodně blátivá, neustále prší. Po vrstevnici se dostáváme pak k vykácené pasece a zase se značkou dolů lesem až k potoku. Tady už naštěstí vede zpevněná cesta. U loveckého dřevěného zámečku - Trubiska se setkáváme se starší paní, která si zde odstavila auto a šla se projít. Asi jí mně bylo líto, když viděla jak pletu jednu nohu přes druhou a nabídla nám kousek ovoz - asi 2 km. Jela sice k bus. zastávce k Neratovu, ale s díky odmítáme. Musíme jinudy. Jdeme po modré nad svahem, lesem přes 2 údolíčka kolem potoků. Loukou klesáme k prvnímu stavení dědiny. Vlevo spatříme na okraji malý rybníček, napravo se už otevírají výhledy do krajiny. Také už konečnš přestalo pršet, i když na konci cesty, kdy nám to není nic moc platné.

U stodoly a velké lípy už jsme na okraji Pozděchova. Tak zase jednou - jak se říká : " máme víc štěstí jak rozumu! " Autobus nám jede za 7 minut - mimochodem odtud dneska ten poslední.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Svačinu i oběd jsme měli sebou - tvarohové buchty, mandarinky, kuř. řízky s chlebem i pití. Kdo se chce cestou občerstvit - v Pozděchově je krámek s občerstvením a se zmrzlinou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Počasí nám cestu rozhodně neusnadnilo, ale kupodivu fotky skal v dešti - dopadly docela slušně a my jsme viděli zase jeden neznámý úsek - kousek Pozděchova. Trasa byla asi 13 km.

Ostatní informace

lupa

Pískovcové a slepencové skalní útvary v této oblasti jsou součástí malebného Valašska. Horní Lačnovské skály jsou pokryté množstvím dutin a voštin, - jsou hodně navštěvované horolezci. Je to pískovcová skalní oblast - tvořena Horními, Dolními a Prostředními skálami - v přírodním parku Vizovických vrchů - v blízkosti obce Lačnova. Jsou dostupné pěšky - Z Lidečka - po modré turistické cestě, z Lačnova - vede žlutá značka.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Valašská Polanka
(vzdálenost od místa: 4.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okruh z Pozděchova až k Horním Lačnovským skalám

10.02.2013 21:40

O5 za 1...!!!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace