Okruh Pohádkou máje

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Cesta ke Stinské
Cesta ke Stinské
lupa

Trasa začíná i končí v Žebětíně, u zastávek městské hromadné dopravy. Vycházíme po žluté turistické značce směrem na Stinskou a Podkomorskou hájenku. Čeká nás stoupání z obce a poté pohodlná chůze po rovné lesní cestě pod Kopečkem, nejvyšším vrcholem Podkomorských lesů.

Rozcestník Stinská
Rozcestník Stinská
lupa

Na rozcestí Stinská přetne cestu zelená turistická značka jdoucí brněnského autodromu pod hrad Veveří. Pokračujeme dále po žluté k Podkomorské hájence. Najdete zde pomník Pohádky máje, sochu Helenky z této krásné knihy. Dříve se zde nacházel i památník s expozicí, ten byl ale přesunut do nedalekých Ostrovačic (kam se můžete dostat po červené značce).

Helenčina socha
Helenčina socha
lupa

Od hájenky pokračujeme směrem k Helenčině studánce - projdeme kolem místa, kde stávala tzv. Černá borovice, místo dětských her Viléma Mrštíka a jeho lásky Heleny. Poté nás čeká stoupání z Helenčina údolí proti proudu Rakoveckého potoka. Po červené dojdeme k Helenčině studánce, místu pro občerstvení.

Po červené pokračujeme i od studánky - k Rozcestí Horákův žleb, tentokráte údolím (a nad údolím) potoka Vrbovce. Z Horákova žlebu po modré dojdeme zpátky do Žebětína.

Celková délka výletu: 6 km

Za čím jedeme?

Helenčina studánka
Helenčina studánka
lupa

Cílem výletu jsou Podkomorské lesy a hlavně pomník Pohádky máje. Je u něj opravdu nádherně, u Helenčiny sochy roste nádherný rozložitý kaštan a v květu je to opravdu potěcha pro oko i srdce.

Výlet vám také umožní projít místa, která možná znáte z knihy Pohádka máje, a přiblíží vám atmosféru této knihy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Můžete využít služeb restaurací v Žebětíně - po cestě možnost občerstvení není, proto doporučuji vzít si sebou dostatek pití a případně i něco na zub.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozcestník Helenčina studánka
Rozcestník Helenčina studánka
lupa

Podkomorské lesy stojí za návštěvu v jakékoli roční době. Jaro, léto, podzim i zima zde mají své kouzlo - i proto jsou cílem mnoha Brňanů vyrážejících na vycházky. Tato, jižní část lesů je ale podstatně klidnější než ta severní, protože se sem vychází ze Žebětína, poměrně vzdáleného od ruchu města. Proto se mi tu velmi líbilo, protože jsme potkali první turisty až u Helenčiny studánky.

Ostatní informace

Do Žebětína se dostanete autobusem č. 52 z Mendlova náměstí nebo ze Zoologické zahrady.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Troubsko
(vzdálenost od místa: 4.93 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okruh Pohádkou máje

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace