Okruh ke Kalíšku, na Zavadilku a Kameňák

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Skalní útvar Kalíšek
Skalní útvar Kalíšek
lupa

Vyrazíme z Bohuslavic, místní části Kyjova, dobře dostupných vlakem i autobusem. Od železniční stanice nejprve vystoupáme loukou po červené pěší značce nad obec do lesa a pokračujeme bukovým lesem k rozcestí u odbočky ke skalnímu útvaru Kalíšek. Ke Kalíšku je to jen 200m, poté se vrátíme zpět na červenou značku a pokračujeme pod vrchem Velká Ostrá k významnému rozcestí na Zavadilce. Odtud sejdeme dále po zelené značce k rozcestí u studánky, odbočíme vlevo a po zpevněné cestě se postupně dostaneme na Kameňák, nejprve k výletní restauraci a potom k rozcestí u autobusové zastávky. Podél zahrad a vinohradů pokračujeme do Čeložnic a ze vsi pěšinou dubovým lesem postupně až nad Bohuslavice, sejdeme do údolí a zelená značka nás dovede až k výchozímu místu u nádraží. Okruh není turisticky náročný a měří asi 16 km.

Za čím jedeme?

Skalní útvar Kalíšek
Skalní útvar Kalíšek
lupa

Kalíšek - přírodní pískovcový útvar, přibližně 3-4 metry vysoký, vzhledem připomínající kalich. Podle pověsti se zde scházeli příznivci českobratrské víry v pobělohorské době.

Skalní útvar Kalíšek
Skalní útvar Kalíšek
lupa

Zavadilka - chatová lesní osada a nejdůležitější křižovatka turistických cest západní části Chřibů, v nadmořské výšce asi 420m. Prameniště potoku Moštěnka, po kterém nese název sdružení přilehlých obcí (Mikroregion Moštěnka). Na dolním konci chatové osady se nachází udržovaná studánka.

Památník mezi Zavadilkou a Kameňákem
Památník mezi Zavadilkou a Kameňákem
lupa

Kameňák - název rekreační oblasti nad obcí Moravany pravděpodobně pramení z dlouhodobé těžby kamene. Dnes zde nalezneme lomy, které postupně pohlcuje lesní zeleň. Výletní restaurace v této oblíbené lokalitě vznikla již ve třicátých letech minulého století.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Restaurace Kameňák
Restaurace Kameňák
lupa

Po cestě míjíme několik studánek, ale až ve druhé polovině trasy. Turistická restaurace Kameňák je optimálním bodem k zastavení, bohužel otevřená je vždy pouze v hlavní turistické sezoně. V Čeložnicích je možnost občerstvení v místním pohostinství (jen nápoje), stejně tak v Bohuslavicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na rozcestí u Kameňáku
Na rozcestí u Kameňáku
lupa

Málokterá oblast nabízí tolik zajímavostí - často opředených pověstmi - na jednom místě tak, jako Chřiby. V podstatě lze v tomto přírodním parku vyrazit kamkoliv a vždy potkáte skalní útvary, studánky a příjemné bukové lesy.

Ostatní informace

Na rozcestí u Kameňáku
Na rozcestí u Kameňáku
lupa

Žádné z míst na trase zpoplatněno není. Pokud není po dešti, není nutné brát vysokou kotníkovou obuv. V horkých letních dnech potěší možnost návštěvy ojedinělého koupacího biotopu v Bohuslavicích (nachází se za tratí poblíž kostela).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bohuslavice u Kyjova
(vzdálenost od místa: 0.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okruh ke Kalíšku, na Zavadilku a Kameňák

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace