Okolo Oseka

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Při vycházce v okolí Oseka jsem využil značenou naučnou stezku, která vede Oseckým lesem a ve svahu Krušných hor. Je dlouhá 7 km a překonává výškový rozdíl 255 metrů.

Za čím jedeme?

vrása
vrása
lupa

Do Oseka jsem přijel z Mostu Krušnohorskou železnicí. Od nádraží jsem se vrátil kousek zpátky k železničnímu přejezdu, kde je pomník obětem katastrofy na dole Nelson III z roku1934, kdy tragicky zahynulo 144 horníků. Podle značení jsem pokračoval okolo autokempu a rybníku do Oseckého lesa, kde jsou vidět pozůstatky po hornické činnosti. Cesta lesem pokračuje dál k přírodní památce Salesiova výšina. Je to labyrint křemencových skal a samostatný skalní masiv, na kterém v minulosti stával dřevěný pavilon. Salesiova výšina dostala název podle opata oseckého kláštera, který byl velký milovník krušnohorské přírody. V sousedství se nachází jeden z četných kamenolomů, těžících v minulosti zdejší pískovce a křemence.

cesta k Vlčímu dolu
cesta k Vlčímu dolu
lupa

Cesta přechází hlavní silnici a vede do svahu Krušných hor, kde jsou opět patrny památky po dolování stříbra v minulosti. Staré štoly slouží dnes jako zimoviště netopýrů. Pokračujeme na Krásnou vyhlídku s výhledem do kraje pod Krušnými horami a na Osecký klášter. Procházíme oblastí krušnohorského zlomu. Dávné geologické události, zlomení zemské kůry, podél které poklesla oblast pánve a vystoupila kra Krušných hor. Z cesty vede odbočka prudce do kopce k přírodnímu útvaru vrása. Je to skalní útvar o výšce zhruba 8 metrů a šířce přibližně 25 metrů s viditelnou strukturou ležaté vrásy v krystalických břidlicích. Lesní silnička pokračuje k Vlčímu dolu, státní přírodní rezervaci na skalnatých svazích údolí Oseckého potoka. Různověkost porostů, hlavně buku lesního, zde postupně dosahuje pralesního charakteru.

pomník obětem důlní katastrofy
pomník obětem důlní katastrofy
lupa

V těsné blízkosti Vlčího dolu je zřícenina hradu Rýzmburk. Hrad je považován za jeden z nejrozsáhlejších hradů v Čechách. Býval asi 250 m dlouhý a 60 až 95 metrů široký. Dnes je z něj rozsáhlá zřícenina zarostlá stromy a kvůli narušené statice a padajícím kamenům z hradních zdí je veřejnosti uzavřen. Okolo hradu, podél Oseckého potoka sestoupíme zpět do Oseka na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení během cesty z vlastních zásob. V Oseku v penzionu Horal u autokempu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezká a zároveň poučná procházka podzimní přírodou.

Ostatní informace

Lze spojit s návštěvou kláštera v Oseku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Osek město
(vzdálenost od místa: 0.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolo Oseka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace