Okolo Nového Boru

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Nový Bor - náměstí Míru
Nový Bor - náměstí Míru
lupa

Za výchozí bod našeho putování zvolíme město Nový Bor, proslulé zvláště sklářským průmyslem. Dostaneme se tam snadno autem, ale i autobusem nebo vlakem. Na náměstí se díky přehledneme značení dostaneme určitě snadno. Zde můžeme navštívit místní Sklářské muzeum. Z náměstí se vydáme po červené turistické značce, která nás provede místní městskou části Arnultovice, která dříve byla samostatným městem, než se spojila v 18. století s Borem, tenkrát Haidou. Projdeme kolem zahrádkářské kolonií a dostaneme se k hlavní silnici na Liberec, která je překlenutá novou, architektonicky zajímavou lávkou. Záhy vstupujeme do lesního porostu. Cesta je vcelku schůdná, jen po deštích musíme místy počítat s blátem. Dostaneme se až pod horu Klíč (759m.n.m.), u Kamzičí studánky si můžeme odpočinout. Podél suťového pole stoupáme vzhůru. Výstup na samotný Klíč je středně namáhavý, ale stojí za to. Pokud nám počasí přeje, jsme odměněni krásným výhledem do širokého okolí. Vrátíme se ke Kamzičí studánce, zde se napojíme na modrou značku, podejdeme hlavní silnici a za kynologickým cvičištěm se napojíme na zelenou značku. Cesta je příjemná s asfaltovým podladem,slouží také jako cyklostezka. Za nedlouho uvidíme po pravé straně nepřehlednutelnou dominantu Havraních skal. Stjí za to u odpočívadla odbočit a tuto přírodní scenerii navštívit. Vystoupáme-li na Vyhlídku naskytne se nám romantický výhled na Klíč,Sloup a okolí. Navrátíme se na zelenou značku a u rozcestníku opět přejdeme na modrou. Projdeme obcí Radvanec s malebnými domky a můžeme se občerstvit a odpočinout si v hospodě U mlýna. Projdeme osadou Maxov a ocitneme se v blízkostí Radvaneckého rybníka, který nabízí i možnost koupání. Za nedlouho jsme v rekreačním středisku Sloup. Ke shlédnutí se nám toho naskýtá mnoho. Romantický hrad, Samuelová jeskyně, kde přebýval poustevník Samuel, nedaleko je úchvatné skalní město s několika turistickými okruhy, Cikánské jeskyně, můžeme navštívit Skalní divadlo, Vyhlídku Na Stráži s novou rozhlednou a mnoho dalších památek. Pod hradem se napojíme na červenou turistickou značku, která nás dovede zpět do Nového Boru.

Za čím jedeme?

Suťové pole pod Klíčem
Suťové pole pod Klíčem
lupa

Nový Bor, Klíč a Sloupsko jsou prakticky vstupní bránou do Lužických hor. Nalezneme zde vše po čem srdce turisty touží. Daleké výhledy, romantické zátiší, zurčivé potůčky a studánky, rozeklané skály, romantické hrady. A hlavně téměř nedotčenou přírodu, vcelku dobře udržované a značené cesty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

K občerstvení doporučuji hospodu U mlýna v Radvanci, kde se opravdu chutně a levně najíte, problém není ani ve Sloupu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Po celou trasu je stále co obdivovat. Příroda určitě nadchne milovníky hor a romantických scenérií.

Ostatní informace

Placený je pouze vstup na hrad Sloup - 60 Kč a na rozhlednu Na stráži - 20 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 0.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolo Nového Boru

Krásné místo
18.07.2012 21:40

Dobrý den, jako dítko školou povinné jsem jezdil ke strejdovi na chalupu do Studánky u Vandsdorfu. Přes Nový Bor jsme vždy jen projížděli a ani nevím, že okolí je tak krásné. Znám to na Jedlové, Tolštejně a Kyjovské údolí je překrásné a vidím, že budu muset někdy zavítat do těchto končin.

                                                            Honza

Re: Krásné místo
19.07.2012 16:31

Karolus

Díky, jsem rád, že se vám líbí krásy našeho regiónu, je toho tady k vidění moc, pokud by jste eventuelně chtěl s něčím poradit, rád pomohu. K.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace