Okolo Jasenné valašskou krajinou

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko




Kam a jak jedeme?

lupa

Krajina Okolo Jasenné je pozoruhodná svými vršky, kopci, údolími, dřevěnými chaloupkami i moderními staveními, které upoutají naši pozornost. Obec Jasenná leží na rozhraní Vizovic a Hostýnských vrchů - na JV okraji Valašska - v malebném údolí pod horů Vartovňů a kopcem Syrákovem.

lupa

Vydáváme se sem poslední lednovou sobotu - autobusem v 11 hodin - objevovat zimní zákoutí. Vystupujeme u motorestu u Kašparů a jdeme kolem fotogenického evangelického kostela v empírovém slohu z 18. století.

lupa

Pokračujeme mezi domy, fotíme zamrzlé obrazce a potok se splavem. Pak jdeme kolem firmy Jasno a už odbočujeme vlevo - do mírného svahu, stoupáme kopcem vzhůru. Cesta po hřebeni obchází údolí - my máme hezké výhledy do okolní krajiny, na nedaleký ranč, v dáli je vidět Rozhledna Vartovna.

lupa

Ještě jedna zákruta, prudším stoupáním se dostáváme na cestu, která vede od Vartovny. Od cedulí s mapou naučné Portášské stezky - pokračujeme už dolů k dědině. Fotíme zajímavé stromy a pohledy do krajiny. Před začátkem chalup je napadáno dost sněhu, ale je přimrzlý, že se neprobořuje ani pode mnou. U prvního domu čeká za ohradou velký ovčáský pes a hrozně štěká. Má nízkou ohradu, takže by ji klidně přeskočil, kdyby nás chtěl prohnat, ale dopadlo to dobře, slušně jsem ho pozdravila, on štěkl, pak kývl hlavou, asi také zdravil, nebo to znamenalo, že ho nezajímáme,...... nevím, a pak šel zpět do zahrady.





lupa

My jsme kolem dalších stavení sešli dolů a u silnice fotili perfektně zamrzlý jez. Ale moc klidu tu nebylo, za plotem byl velký černý pes Baskervilský - šel z něho strach, štěkal tak strašně po celou dobu, co jsme fotili ten jez, že raději rychle pokračujeme dál kolem silnice ještě pár metrů k zajímavosti zdejší obce - Fojtství, které má pět místností s expozicí o historii obce a venkovském životě Valašska.

Za čím jedeme?

lupa

Je to větší roubená, původní chaloupka s malými okny, patří rodině Mikuláštíků. Je jednou z k nejhodnotnějších lidových památek - JV Moravy. Kousek dál stojí barokní katolický kostel. Kolem něho sestupujeme k silnici a pokračujeme po cestě dolů dědinou.

lupa

Obec žije bohatým kulturním společenským životem. Koná se zde mnoho sportovních i kulturně společenských akcí, např. v lednu začínají tradiční plesy hasičů, karnevaly na ledě, sjezd z kopců na čemkoli, jaro - zde otevírají akcí - sletem čarodejnic, stavěním a kácením máje s veselicí a ohńostrojem. Zajímavá je i tradice, kterou obnovil Folklorní soubor Portáš - o hodech vodí berana po dědině - ukončeno je to zábavou. V předvánočním čase zde rozsvědcují vánoční strom, jsou pořádány i vánoční koncerty - takže obec je aktivní po celý rok, pokud by někdo chtěl nějakou zdejší akci navštívit, je jich bohatý výběr.

Z přírodních zajímavostí se obec může pochlubit spoustou krásných lesů, údolí, kopců. Kopečky Jasenné - otevírají krásný rozhled na Vizovické, Hostýnské nebo Vizovické vrchy.

lupa

Památkou více jak 200 let starou je stará hruška - Smolenka je to chráněný strom. Od hotelu Syrákov je možné podnikat také různé výlety po značených toristických trasách i cyklotrasách. Pro milovníky lyží je zde v zimním období otevřen lyžařský vlek u svahu, najdeme tudy i běžecké trasy.

lupa

V minulosti byla Obec Jasenná známá oletením košů a výrobou lehátek z luhů, také vařením povidel, zpracováváním ovoce - sušením, pálením slivovice - to přetrvává do dnešní doby. Z dejší krajina je hodně členitá. Fojtové zastávali kdysi funkci dnešních starostů, jejich usedlosti proto patřily mezi nejhezčí v obci.

lupa

Podél silnice se dostáváme až k Motorestu, kde se zastavíme na rychlý oběd, a pak nasedáme na protější straně na zastávce na autobus domů. Ve Zlíně jsme asi za půl hodiny a zjišťujeme, že ve 4 hodiny, kdy vysedáme z autobusu - je ještě světlo, takže konec ledna nám přináší, že se den začíná protahovat a my tu budeme mít brzy jaro. Hned nám navazuje trolejbus, takže jsme asi v 16.30 doma, kde nás vítá naše kočička Cherrynka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Oběd a kofolu jsme si dali ve zdejším Motorestu u Kašparů, stojí naproti zastávky autobusu. Jinak se v Jasenné dá ještě dobře poobjedvat o něco dál - v hotelu Syrákov.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Cesta pěšky - obcí a lesem trvala asi 3 hodiny, byli jsme tu podruhé, dnes nám počasí moc nepřálo, bylo spíše ponuré, ale malebnost krajiny nás upoutala hned při našem prvním výletu sem, takže určitě tudy zase příště - někdy za hezčího počasí, projdeme si i jiný zdejší konec.

Ostatní informace

Kdo by se sem chtěl vydat - Obec Jasenná - je od Zlína vzdálená asi - 21 km, od Vsetína - 14 km.

Prohlídka památky - fojtství je zdarma, vstupné je jen symbolické, avšak je nutné se objednat předem.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vizovice
(vzdálenost od místa: 5.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolo Jasenné valašskou krajinou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace