Okolo Dřevnice z Příluku do centra Zlína

Tipy na výlet, Zlínsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Je nádherný květnový den - vždyť je 8.5. a navíc Státní svátek - tož aby ne ! Trolejbusem odjíždím ze "Svahů" na Školní a zde přesedám na spoj č.11, který mne veze až na konečnou na nejvýchodnější cíp Zlína - do Příluk.

Za čím jedeme?

Příluky
Příluky
lupa

Na mostě přes Dřevnici už mne čeká manželka, která musela strávit část dnešního svátečního dne pracovně. Z mostu se nám nabízí hezký výhled proti proudu řeky Dřevnice, jejíž tok tu hned za katastrem města má ospalý a téměř venkovský ráz. Pak už po cyklostezce podél jejího toku směr Zlín.

lupa

Na protějším břehu se nachází nová restaurace Mája v těsné blízkosti restaurace staré - jménem Přístav. Ta nyní prochází za plného chodu rekonstrukcí. Za hospodami vidíme vrcholky panelových domú a nad nimi ve svahu pak vlastní obec Příluky,která je součástí města Zlína.

lupa

U Dřevnice potkáváme rybáře, fotíme si divoké kachny, kolemž nich plave čerstvě vylíhlý zlínský dorost - malé kachničky jsou tak roztomilé ! Musíme si dávat pozor na cestu, protože stejný nápad na procházku mělo i množství jezdců na kolečkových bruslích a rodin s dětmi na kolech. Míjíme dlouhý zákrut řeky a odtud se nám otevírá přes řepkový lán široké výhledové panoráma na předměstí Zlína. Domy a chalupy Boněcka vybíhají vysoko do svahu jednoho z výběžků Vizovických vrchů. Na pastvině nad domy se dokonce pasou krávy !

lupa

Dole u silnice pak na dálku vidíme budovu soukromé oční kliniky GEMINI. Špičkovou práci zdejších specialistů mohl na "vlastních očích" před nedávnem ocenit dokonce sám prezident této republiky ...

lupa

Přicházíme k velikému jezu, který zvyšuje hladinu Dřevnice až k místům našeho "startu" a po nezbytném focení odbočujeme přes krásně a parkově upravený areál paneláků a činžovních domů. Tato městská čtvrt nese jméno Bartošova. Okolo potůčku ve stínu vrb a jiných stromů přicházíme k "otevřené náruči" jednoho z nejvýstavnějších domů po převratu. Areál střední a vyšší zdravotnické školy, penzionu a domova pro seniory zaujme svým architektonickým řešením, postaveném z tradičního "baťovského" materiálu a barvách, ale přitom ve zcela moderní formě.

lupa

Od této hezké moderní budovy procházíme napříč sídlištěm opět k řece Dřevnici. Tam za řekou není Argentina - za mostem se nachází rozlehlý areál " Nemocnice na kraji města". Uvádět její název a jméno zakladatele by bylo velkým podceňováním a pod úroveň - vás čtenářů - vždyť naše procházka přece vede přes město Zlín !

Zlínské předměstí Boněcko
Zlínské předměstí Boněcko
lupa

Využíváme toho. že se zrovna nacházíme u zastávky MHD a přijíždí spoj a tak do něj nasedáme a "kousek" cesty popojíždíme. Trasa vede okolo Dřevnice a vozovny, pak přes most a okolo konce Baťovy nemocnice přes čtvrt Zálešnou. Všechny domky jsou stejné a vypadají jako růžové kostky ze stavebnice LEGO. Tyto zvláštní budovy jsou "specialitou" našeho města - jako pohodlné obydlí pro své zaměstnance je nechal z režných cihel - a podle nejlepších moderních projektů té doby - vystavět samotný zakladatel zdejšího obuvnického impéria. Všechny domy jsou obklopeny předzahrádkami a zelení a Zálešná není pochopitelně jedinou takovouto dělnickou kolonií v našem městě ...

oční klinika GEMINI
oční klinika GEMINI
lupa

Vystupujeme na Kútech a tady je to už o něčem jiném : zdejší výstavbu tvoří především bloky panelových a činžovních domů a také několika "věžáků". Po více jak 40 letech šedých či maximálně žlutých fasád se konečně i tyto obytné budovy dočkaly oprav a jejich venkovní zdi zazářily v pastelových odstínech barev !

lupa

V chladivém stínu aleje nad korytem Fryštáckého potoka přicházíme až k jeho soutoku s Dřevnicí. Odtud po širokém chodníku po Fugnerově nábřeží. Ačkoliv je chodník více než široký, málem v dnešní svátečním dnu nestačí houfům chodců, cyklistů a bruslařů. Podél řeky vede až téměř k hotelu a restauraci " U Máců" také řada zlínských rodinných domů a vilek.

U hotelu a na zastávce MHD naši procházku kolem řeky končíme a nejbližším "busem s tykadélky" odjíždíme k domovu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na ty dvě hodiny procházky jsme sebou žádné poživatiny nepotřebovali, ale protože bylo docela teploučko, tak láhev s pitím jsme si sebou vzít mohli ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

opět Dřevnice
opět Dřevnice
lupa

Zmiňovaná trasa okolo Dřevnice je nejhezčí na podzim a v zimě. Ale jaro má pochopitelně také své kouzlo ! Asi nejhezčí ze všeho byl pohled na kachní novorozeňátka, čile řádící ve vodě. Setkání s pestrou "zlínskou" architekturou bylo ale také pěkným zážitkem ...

Ostatní informace

Výlet nás nestál vůbec nic, protože tak jako většina Zlíňanů máme na trolejbusy MHD zakoupeny měsíční kartičky.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Okolo Dřevnice z Příluku do centra Zlína navštívili 3 turisté.

Doprava vlakem

Odkud: Datum:
Kam: Zlín-Podvesná
(vzdálenost od místa: 0.9 km)
Čas:

Diskuse k výletu Okolo Dřevnice z Příluku do centra Zlína

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo