Okolo Brněnské přehrady

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Pro výlet na kole Okolo brněnské přehrady (od r. 2010 už je zase plná vody - i ke koupání) doporučuji začít na zastávce tram č. 1, 3, 11 Přístaviště. Kousek odtud začínají turistické trasy pro pěší a cyklisty. Tento výlet je vhodný pro cyklisty i pěší - má různé varianty.

Navzdory tomu, že cyklistická značka vede po levém břehu nádrže, cyklisté hojně využívají i turistickou červenou po druhé straně. Od přístaviště stačí sledovat červenou turistickou značku, která vás převede přes hráz (všimněte si zbytku pilíře Hitlerovy dálnice) a dovede až k Sokolskému koupališti (kvalitní kurty na plážový volejbal a možnost občerstvení) a povede dál podél přehradního jezera. Až na několik málo úseků, kde budete kolo muset trochu přes kameny popozvednout si pěkně zajezdíte. Pamatujte však, že chodci zde mají přednost! V létě oceníte možnost si na mnoha místech zastavit a zchladit se v přehradě. V r. 2009 proběhlo rozsáhlé čištění jezera a kvalita vody je tak více než dostačující.

Zastávku určitě udělejte u lávky pod hradem Veveří, kde lze také přejet na druhou stranu nádrže a po oficiální cyklistické se vrátit zpět. Cesta však vede po klasické silnici, jsou zde i stoupáky - nedoporučuje se pro malé děti a začátečníky - provoz aut.

Návštěva hradu Veveří sama o sobě také stojí za zastavení, pokud se odtud rozhodnete vrátit parníkem zpět, máte v nohách asi 10 km.

Navštívit můžete také hrad Veveří. Pro příznivce klidnějších končin doporučuji se vydat dále do Veverské Bitýšky (na kole po pravé straně nádrže - opět po turistické - tentokrát žluté. Cestička je opět určena pěším, ale až na pár výjimek ji na kole pozorný cyklista zvládne. Zajížďka za centrum Veverské Bitýšky se určitě vyplatí. Jarošův mlýn, který stojí na konci obce, je turistickým zážitkem. Provádí zde potomek posledního z mlynářů a jeho výklad rozhodně nemá nic společného s nudnými přednáškami, jak si je pamatujete ze školních výletů.

Zpátky se lze vrátit přímo z Veverské Bitýšky lodí, která zde má zastávku nebo po cyklotrase č. 1, která vede po druhé straně nádrže. Celkem ujedete okolo 30 km.

Po celé trase se kdykoliv můžete nalodit na parník, který v sezóně brázdí vody Brněnské přehrady. I s kolem. Zastávky jsou na obou stranách nádrže.

Za čím jedeme?

Okolo Brněnské přehrady za přírodou i rekreací.

Cíle: Sokolské koupaliště, Hrad Veveří, Jarošův Mlýn Veverská Bitýška, Lodní doprava na Brněnské přehradě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V okolí přehrady (hlavně od přístaviště) je mnoho stánků s občerstvením. Na levé i pravé straně nádrže najdete i kemp. Také hrad Veveří skýtá útočiště před hladem. Veverská Bitýška

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prohlídka Jarošova mlýna, plavba lodí po Brněnské přehradě

Ostatní informace

Jízdné na "brněnský parník" dostanete se slevou, pokud vlastníte předplatní jízdenku Dopravního podniku Brna.

Aktuální jízdné si ověřte na této stránce: http://www.dpmb.cz/ldtarif.asp.

Stránky Jarošova mlýna najdete zde: http://www.jarosuvmlyn.cz/kontakt.html

Muzeum má otevřeno celoročně, takže výlet si lze jen do muzea udělat i v zimě. Do Veverské Bitýšky jezdí autobusy IDS JMK (www.idsjmk.cz)

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Kolem brněnské přehradyDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Královo Pole
(vzdálenost od místa: 5.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolo Brněnské přehrady

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace