Okolím Rojetína

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Rojetínská náves s kaplí Narození P. Marie
Rojetínská náves s kaplí Narození P. Marie
lupa

Okolí říčky Libochovky v nejzápadnějším cípu Jihomoravského kraje nebývá moc často navštěvováno, neboť zde je velmi málo spojení hromadnou dopravou. Kromě zdejšího turistického a trampského centra Kutiny tady není ani možnost žádného slušného občerstvení či ubytování. Ale kraj je to velice svérázný a stojí za vidění. Právě odtud rád malovával své daleké výhledy jeden z posledních klasických krajinářů Josef Jambor. Ve svých obrazech dokázal, že nejen drsná vrcholová část Vysočiny, ale i její vlídnější okraje na Tišnovsku jsou krajinou přitažlivě krásnou. Okolím jedné z místních obcí - Rojetína, proto vedu jako ukázku jednu krátkou vycházku.

Za čím jedeme?

Obecní rybník
Obecní rybník
lupa

Trasa vycházky okolím Rojetína začíná na místní návsi, jíž dominuje kaple Narození Panny Marie. Uličkou směřující mezi domky do údolí sejdeme k romantickému Obecnímu rybníku. Za mím vejdeme do lesa a podél Rojetínského potoka pokračujeme lesní cestou nad tokem. V místě soutoku s levostranným přítokem má koryto prudší spád a na tocích se vytváří několik zajímavých peřejí. Za ním se pak nad cestou objeví upravený pramen s velice kvalitní vodou, kterou místní nazývají Rojetínská studánka. Po toku se po chvilce již octneme pod prvními hadcovými skalkami, na něž nás upozorní tabule Přírodní památka. Zde na strmé stráni se nalézá významná přírodní lokalita zvaná Rojetínský hadec. Za skalkami přejde cesta potok a vystoupá na hřeben k rozcestí, kde kousek od něho se nachází bílý kamenný kříž. Na rozcestí je pak umístěna informační tabule podrobně popisující zdejší přírodní památku Rojetinský hadec. Zde se trasa zlomí vlevo a po zeleně značené turistické cestě (ta přichází od Kutin) se postupně nejprve lesem a totom pastvinami vrátí zpět do obce. Pod návsí ještě mineme rázovité stavení v němž se nalézá zdejší Art galerie, ve které se pořádají výstavy obrazů většinou místních malířů. Trasa vycházky pak končí opět na rojetínské návsi. Celý okruh měří necelé dva kilometry a dá se projít v kterékoliv ročním období.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Peřeje na Rojetínském potoce
Peřeje na Rojetínském potoce
lupa

Jak už jsem uvedl výše, možnost celoročního ubytování a stravování je v blízkém turisticko trempském centru v údolí říčky Libochovky - Kutinách. Další je potom až v Dolních Loučkách na soutoku Libochovky a Bobrůvky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zdejší téměř zapomentý kraj, který dýchá romantikou a poklidnou atmosférou podhorského charakteru na pomezí Jižní Moravy a Vysočiny.

Ostatní informace

Rojetínská studánka
Rojetínská studánka
lupa

Na konci návsi pod starou lípou je i malý prostor pro zaparkování auta. I když je Rojetín úplě na okraji Tišnovska a tím i Jihomoravského kraje, zajíždí sem několik spojů IDS JMK 350. Zastávka se nachází asi 150 m po hlavní ulici na okraji obce u obecního úřadu. Okolí Rojetína se nachází na turistické mapě KČT 1:50 000 č. 84 Velkomeziříčsko ve čtverci C3, nebo na podrobné turistické mapě GOL 1:25 000 Velkobítešsko. Průběh trasy vycházky je pak zobrazen zde.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Níhov
(vzdálenost od místa: 3.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolím Rojetína

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace