Okolím Načetína

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Výlet po hřebeni Krušných hor v blízkosti státní hranice, kde bývaly dnes již zaniklé vesničky.

Za čím jedeme?

Načetín
Načetín
lupa

Vycházím od konečné stanice autobusu v Načetíně. Původně zemědělská usedlost se těžbou zlata, stříbra a cínu v okolí změnila v hornickou osadu. Při třicetileté válce byla osada vypleněna švédským vojskem, které se utábořilo na nedalekém vrchu Čihadlo. Na začátku 18. století nastal další rozvoj obce těžbou a zpracováním železných rud. Po roce 1945 dochází k odsunu německých obyvatel a Načetín se stává částí obce Kalku. Dnes je to rekreační obec.

Načetínský rybník
Načetínský rybník
lupa

Po silnici jdu směrem k hraničnímu přechodu Hora Sv. Šebestiána. Silnička se klikatí lesem, míjím Červený rybník a NPP Novodomské rašeliniště. Před zaniklou obcí Příhraniční je ze silnice odbočka k pomníku Antona Günthera, známého místního německého písníčkáře opěvujícího krásu Krušných hor. Upravené odpočinkové místo s pomníkem je asi 300 metru od silnice na okraji lesa.

Červený rybník
Červený rybník
lupa

Přicházím do míst, kde bývala obec Příhraniční nebo také Böhmisch Reitzenhain. Na křižovatce odbočuji doprava a jdu po bývalé hlavní ulici zaniklé obce. Silnička kopíruje státní hranici tvořenou potokem Černá. U silnice je pomníček s připomínkou, že zde dříve byla část obce Reitzenhain. Podél silnice jsou patrné pozůstatky domů, u kterých je cedule s fotkou jak ten dům vypadal. Z obce se zachovaly tři objekty přestavěné na rekreační domky.

Výhled na Hirstein
Výhled na Hirstein
lupa

Bývalá hlavní ulice končí na rozcestí, odkud vede cesta přes hranici do německého Reitzenhainu. Já ale pokračuji starou silničkou, která se klikatí lesem v PR Prameniště Chomutovky, okolo vrchu Na Skále, na další křižovatku cest, kde bývala obec Kienhaida / nebo také Böhmisch Kühnhaid/. Také zde jsou znatelné pozůstatky po obci, která jako mnoho dalších zanikla po vysídlení německých obyvatel. I odtud vede krátká cesta do německé obce Kühnhaide.

Po silničce pokračuji k ruinám domků. Na mapě označeno Načetín I. Bývalé rekreační středisko a kemp. Po roce 1990 domy pomalu chátrají a mění se v ruiny.

Silnička vede podél vedení vysokého napětí, okolo plotu přezimovací obory pro jelení zvěř a po lukách schází do Načetína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou není žádná možnost občerstvení a tak vše s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

pomník Antona Günthera.
pomník Antona Günthera.
lupa

Zajímavá část Krušných hor s dramatickým historickým vývojem. Vesničky rozdělené státní hranicí. Na německé straně dnes upravené domky a na naší straně jejich ruiny. Hezky upravený pomník Antona Günthera.

Ostatní informace

Na začátku obory /ve směru od Načetína I/ vede odbočka na vrch Čihadlo.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nová Ves u Křimova
(vzdálenost od místa: 8.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolím Načetína

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace