Okolí Kouřimi - severovýchod

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Poznáme město Kouřim a okolní méně známé památky a místa s bohatou historií.

http://www.turistika.cz/vylety/kourim-tak-trochu-zapomenute-mesto-s-vyznamnou-historii

Plaňany kostel sv. Jana Křtitele
Plaňany kostel sv. Jana Křtitele
lupa

Na cestu se vydáme autem s krátkými procházkami, cyklisté mohou stejnou trasu projet na kole, protože jedeme mimo frekventované trasy, tak se i na kole pojede po silnicích dobře. Celá trasa má cca 45 km. Trasu je možné pojmout také jako celodenní turistický výšlap s menšími úpravami.

Plaňany románský kostel
Plaňany románský kostel
lupa

Cestu hromadnými prostředky nedoporučejeme, jen v případě dopravy do Kouřimi a pak dál na kole či pěšky. Jedná se o malé vesnice, kde návaznost na další spoj má větší prodlevy a tudíž bychom toho stihly méně.

Za čím jedeme?

Prohlédneme si historické město Kouřim viz.

http://www.turistika.cz/vylety/kourim-tak-trochu-zapomenute-mesto-s-vyznamnou-historii

Pak se vydáme do vesnice Třebovle, Klášterní Skalice, Plaňany, Hradenín, Libodřice, Dolní Voděrady, Horní Chvatliny, Svojšice a zpět do Kouřimi.

Klášterní Skalice - pilíř kláštera, v pozadí dvůr se zámkem
Klášterní Skalice - pilíř kláštera, v pozadí dvůr se zámkem
lupa

V Třebovli byly dvory, Knížecí - ten je v žalostném stavu, ale blýská se mu na lepší časy. Pak Horní a Dolní dvůr - koupil ho sázavský opat a spojil je v Sázavský dvůr. Dnes jsou opět rozděleny, jeden je v dobrém stavu a slouží k bydlení. Za zastavku stojí také kaplička a kostel sv. Bartoloměje. Odtud je kousek Klášterní Skalice. Nejzajímavější je torzo -10m pilíř cisterciáckého kláštera zal. 1357, položení zákl. kamene byl přítomen i Karel IV. Součástí kláštera byl kostel P.Marie a ten měl být největším gotickým kostelem v Čechách. Když vidíte pilíř, tak si představujete o jak velikou stavbu šlo. U pilíře je zbytek statku a zámku - dnes slouží k bydlení našim spoluobčanům. Zámek s dvorem byl také ve vlastnictví Lichtenštejnů. Přijíždíme do Plaňan a vidíme věží "jako v Praze", na vesnici - městys je jich hodně-věž pseudogotického kostela sv. Jana Křtitele/šikmá věž/, románský kostel, renesanční zvonice a třetím kostelem je býv. synagoga a židovská škola, dnes sídlo sdružení Plaňanských zvoníků. Okolo kostelů je hřbitov se zajímavými náhrobky. V Hradeníně můžeme obdivovat tvrz, r, 1869 ji koupili Mašínovi a jejich potomkům byla vrácena r. 1993. Dochovala se mohutná 3patrová obytná věž, okolo zbytky hradeb a budov, k tvrzi vede renesanční most. Do Libodřic nás přitáhla kubistická Bauerova vila od Josefa Gočára, dnes v majetku Nadace českého kubismu. Dá se domluvit předem prohlídka na tel. 602 188 419 . V obci se nachází zámek, ale je ve špatném stavu, nový majitel snad měl zbourat část zámku. Zámek není památkově chráněn. Dolní Voděrady mají další zámek ve špatném stavu, mají pěkně zmapovanou historii, kde stávaly obchody, hospoda, četnická stanice. Horní Chvatliny, sem se vydejte za zahradní železnicí, mají provozní dny, v té době otevřeno cca 9-17hod, tel. 608710245. Lze se objednati i indiviuálně. Svojšice - zámek vyniká, je krásně opraven a je celkem velký. Byl rozsáhle přestavěn rokokově, pak za rodu Althanů další stavební upravy narušili jeho celkovou rokokovou celistvost. Roku 1923 ho rod v rámci pozemkové reformy předal Řádu anglických panen. Dnes slouží jako domov důchodců. A jsme zpět v Kouřimi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Plaňany renesanční zvonice
Plaňany renesanční zvonice
lupa

Pokud hledáte ubytování, tak doporučuji penziony v Kouřimi. Jídlo ve vesnicích je problém, nějaká prodejna s potravinami, ale jinak restauraci nepotkáte. My jsme byli vybaveni na cestu svačinou i pitím. Pokud chcete zakončit výlet večeří, tak je to kousek do Zásmuk - z Horních Chvatlin od zahradní železnice. Je tam dobrá restaurace, u zámku na křížovatce.

Někde najdete hospodu, ale otevřeno buď večer nebo jen o víkendu.

J

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se nám dech historie, stavby středověku a tím motivace našich představ jak to asi vypadalo třeba v Klášterní Skalici, když vidíte mohutné torzo jedinného pilíře.

Také krajina krásná, místy pěkné výhledy. Občas nás zklamal nepořádek, neudržovaná místa nebo nějaké paradoxy. Ale na ty jsme rychle zapomněli a uchovali si pozitivní zážitky.

Ostatní informace

Většina památek není přístupná nebo jde jen pohled z venku, takže se nic neplatí.

Zahradní železnice vstupné dobrovolné.

Bauerova vila Libodřice 95 Kč, snížené 60Kč

Informace pro případné návštěvníky skanzenu v Kouřimi: POZOR ! Skanzen v Kouřimi z důvodu úprav letos/snad do konce r. 2015/ uzavřen.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouřim
(vzdálenost od místa: 0.9 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolí Kouřimi - severovýchod

horvatsk
12.09.2016 11:15

horvatsk@gmail.com
Po 4 denním odpočinku u moře v Chorvatském Novim Gradu. best ed treatment

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace