Odbočka na Medvědí hřbet

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Medvědí hřbet z úbočí Velké Jezerné
Medvědí hřbet z úbočí Velké Jezerné
lupa

Ráno na Červenohorské sedlo autobusem. Počátek trasy klasicky červenou značkou na hřebenovku, ale když už se staví lanovka, je nutno se podívat na výstavbu, takže na Klínovec po sjezdovce, dál po pěšině k přístřešku a pak už zase klasicky po červené hřebenovce.

Za čím jedeme?

Nad dolní nádrží vypadá impozantně
Nad dolní nádrží vypadá impozantně
lupa

Už delší době mě vrtalo kam bych se dostal po cestě, kterou často míjíme zejména v zimním období, zvláště při našich výletech na Švýcárnu, kdy víceméně pravidelně sjíždíme přes Petrovku do Koutů. Proto jsem nahlédl do mapy a vyzkoumal terén. Po výšlapu na Výrovku a na Malý Jezerník narazíme na haťový chodník, za kterým odbočíme ke Kamzíku, čili opustíme červenou značku a napojíme se na zelenou značku od Koutů na Švýcárnu – je to pokračování klasické komunistické trasy ze sedla, asi pro nikoho nic neznámého, na začátku stoupání po úbočí Velkého Jezerníku však následuje změna – odbočka na rovný úsek, odbočující po vrstevnici k Medvědímu hřbetu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vyrážíme z červeňáku, takže tam si můžeme něco dát a cestou narazíme na Švýcárnu, patrně nejznámější horskou chatu v Jeseníkách, tak není nad čím hloubat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Medvědí hřbet je hora vypínající se nad údolím Divoké Desné v jednom z nejužších míst údolí, vlastně na jejím úpatí je mezi ní a protějším Tupým vrchem postavena přehrada údolní nádrže PVE. Lesní cesta k Medvědímu hřbetu je sice neznačená, ale je tak pohodlná a široká, že z ní nejde zabloudit. Ve vrstevnici směřuje k sedélku mezi vlastním vrcholem Medvědího hřbetu a rozsochou Velkého Jezerníku, pak mírně klesá po západním svahu hory až ke skalnímu hřbetu kde víceméně končí. Svahy jsou zde celkem masivně odlesněné, takže celou dobu je se na co dívat. Jižní hřeben hory je pak poset různými skalkami, převážně z ruly a fylitu a ty by se měly táhnout snad až na úplný vrchol Medvědího hřbetu. Ten je naopak celý pokryt lesem. Podle mapy by tu měly být snad nějaké lovecké chodníčky, ale ty spíš vypadají, že jsou pro kamzíky, tak je lepší se vrátit alespoň do sedélka po cestě, kterou jsme přišli. Pak jsem hledal nějakou svážnici na Velký Jezerník, což po nějaké době přineslo i kýžený úspěch, ovšem po prodírání se podrostem a padlými kmeny, asi bych ostatním doporučil se vrátit až na značenou trasu. Nicméně po hřebenu Jezerníku skutečně vede nakonec pěkný průsek v jinak lese, který už značně připomíná prales. Ostatně zmíněným průsekem vede hranice NPR Praděd.

Na vrcholu se průsek připojí zpět k zelené značce, už kousek před Slatěmi, tzn. Že za rohem (je to i slyšet) máme Švýcárnu. To už bylo dosti pozdě, takže Praděd vynecháme a tentokrát poctivě celou zelenou značkou až do Koutů na vlak.

Ostatní informace

Samozřejmě na Medvědí hřbet můžeme i při sestupu ze Švýcárny, to je tedy spíš pro ty, kdo sem dorazí od Pradědu. A kdo by se chtěl prodírat na Jezerník lesem, tak pořádné boty!!!Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 6.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Odbočka na Medvědí hřbet

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace