Od sobotínského lomu k maršíkovskému mlýnu

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

lom Kožušná
lom Kožušná
lupa

Cesta ze Šumperka přes Sobotín a Maršíkovský kopec do Velkých Losin a zpět do Šumperka bývá každoročně takovou první třicetikilometrovou vyjížďkou, která znamená jarní start do nové sezony cyklistických výletů. Nejinak tomu bylo také v letošním roce; nabízený úsek je však velmi pěkným výletem i pro pěšího turistu. Jen se musí nějak dopravit do bodu A, tedy do Sobotína, a z bodu B, tedy obce Velké Losiny, jejíž je Maršíkov administrativní součástí. Během cesty - a to bez rozdílu, jestli se na ni vydáte na dvou kolech nebo po svých - se můžete těšit na krásnou přírodu, zajímavé skalní útvary, oku lahodící výhledy na panoramata Jeseníků i unikátní historické památky. Na to, že se jedná o úsek přibližně čtyřkilometrový (pokud budeme brát v potaz jen základní trasu), je to více než dost.

lupa

Cestu se následně pokusím vylíčit tak, aby byl její popis přijatelný jak pro cyklisty, tak pro pěší. Ve středu Sobotína se tedy u říčky Merta napojíme na modrou TZ směr Maršíkov. Před tím si můžeme ještě prohlédnout opravovaný zámek a občerstvit se (např. na Permoníku), protože v nejbližších minutách se nám budou restaurační zařízení vyhýbat. Podél toku říčky pokračujeme lesní cestou jen pár stovek metrů. Až modrá TZ uhne vlevo vzhůru, my budeme pokračovat rovně „po hlavní“ a dojdeme k opuštěnému lomu Kožušná, který se nachází pod Kamenitým kopcem (616 m). Lom je jedním ze zastavení unikátní mineralogické naučné stezky a letos se mi konečně podařilo k němu zajet dříve, než zaroste bujnou jarní vegetací a neprůhlednou stromovou zelení. Ale bylo to tak poprvé a na poslední chvíli.

Za čím jedeme?

toro negro
toro negro
lupa

Po prohlídce bývalého lomu (doporučuji každému obuv, která klouže méně než tenisky jedné nejmenované japonské firmy, které jsem měl na nohou) se vydáme po lesní cestě dál směrem na Vernířovice. Nespěcháme, protože hned za lomem se nachází jeho menší bratříček, tvarově připomínající negativní výduť. Můžeme si také pohrát i s tvorem, kterého bych po vzoru jedné stáje F-1 nazval Black Bull nebo Toro Negro. Sice je za ohradníkem, ale já to raději nezkoušel. Navíc se tam pohyboval jeho starší a mnohem větší příbuzný.

maršíkovské panorama
maršíkovské panorama
lupa

Zanedlouho dorazíme na asfaltovou silnici, po které se vydáme vzhůru na tzv. Maršíkovský kopec. Budeme-li pozorní, celou cestu se nám budou nabízet různé zajímavé výhledy směrem na Farský a Kamenný vrch nebo Březinu a sedlo Skřítek. V poslední serpentině pod vrcholem se můžeme vydat ke skalkám nad sobotínskými lomy a těsně pod vrcholem spočinout u lesní kapličky sv. Trojice z roku 1856, kde můžeme popít i něco vody zázračného léčivého pramene. Poté překonáme nejvyšší bod trasy a před námi se otevře pohled na obec Maršíkov, do údolí Desné a směrem k Lužnému, Zadnímu vrchu i Rudné hoře.

kostel sv. Michaela v Maršíkově
kostel sv. Michaela v Maršíkově
lupa

Sestup nebo sjezd do Maršíkova nás přivede k dominantě obce, tedy k velmi cennému dřevěnému kostelíku sv. Michaela z počátku 17. století, který v sobě nese ještě jisté prvky renesanční architektury. Půvabný kostelík je již součástí naučné stezky Velkých Losin a pokud s sebou máme potěr, můžeme využít nedalekého dětského hřiště. Sami si zatím v klidu prostudujeme informační tabuli. Pokračujeme dál Maršíkovem až k někdejšímu Maršíkovskému mlýnu. Ten sice není oficiálně památkou, ale významnou stavbou je určitě. Vždyť se zde nachází Pálenice … a také další zastavení naučné stezky.

Maršíkovský mlýn
Maršíkovský mlýn
lupa

Naše cesta je skoro u konce. Přej(e)deme most přes řeku Desná, mineme boží muka, zvané Švédská kaplička, pocházející z roku 1650 nebo 1651 a kolem hřbitovní zdi vstoupíme nebo vjedeme do známé lázeňské obce Velké Losiny. A tady už záleží jen na nás, jestli se budeme věnovat prohlídce zdejších nejvýznamnějších památek (např. renesanční zámek a zámecký park, ruční papírna, kostel sv. Jana Křtitele, žerotínská sýpka), návštěvě losinských hospod, restaurací, kaváren a cukráren nebo se vydáme kolmo, vlakem nebo autobusem zase někam „o dům dál“.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

panorama lomu Kožušná
panorama lomu Kožušná
lupa

Vzhledem k tomu, že se jednalo o odpolední projížďku na kole, z poživatin přišla vhod jen tekutina čajového typu z cykloláhve. Pro pěší turisty je ideální variantou navštívit některé z mnoha občerstvovacích zařízení ve známé lázeňské obci Velké Losiny, kde si jistě vybere úplně každý.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Tato trasa je nenáročná a ideální je její pestrost i možnost využití pěšími i cykloturisty. Kromě inzerovaných výhledů na Jeseníky určitě zaujme zejména lom Kožušná a dřevěný kostelík sv. Michaela v Maršíkově. Navíc se tento úsek dá zakomponovat do nejrůznějších tras delších a náročnějších. Za negativum lze určitě označit fakt, že v serpentině nad lomem, přímo u tabule zákaz skládky odpadu musel pán tvorstva opakovaně dokázat, že je - alespoň v některých případech - pouze negramotným hovadem.

Ostatní informace

Kromě případných nákladů na dopravu nebo návštěvu restaurace vás tento výlet finančně nijak nezasáhne.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sobotín
(vzdálenost od místa: 1.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od sobotínského lomu k maršíkovskému mlýnu

05.04.2014 16:13
Zase jako obvykle - moc hezký článek a neméně hezké obrázky!
05.04.2014 16:16
Marku, pěkně to máš popsané i zajímavá fotodokumentace, hlavně TORO NEGRO !!!
06.04.2014 11:15
No, musím sem napsat, že výlet je popsán opravdu velmi dobře, fotky od tohoto autora jsou opět výborné a mně se také nejvíce líbil ten skot s malým S a taky houby.
Bodování
06.04.2014 15:53
Kdybych tudy nejezdil tak celkem pravidelně co čtrnáct dní dal bych i pět hvězdiček, ale protože to tu znám jak staré boty, musí čtyři stačit.
Nad Maršíkovem
06.04.2014 09:47
Sedélko, které označuješ jako Maršíkovský kopec nese turistické označení Nad Maršíkovem. Technicky vzato to kopec není nýbrž horský přechod (spíš podhorský). Jinak lokalita má prastarý název v cizím jazyce Fellberg.
Re: Nad Maršíkovem
08.04.2014 07:49
Označení Nad Maršíkovem sice samozřejmě znám, ale na druhou stranu neznám nikoho, kdo by ho používal. Pro všechny to prostě vždycky byl, je a bude Maršíkovský kopec ...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace