Od přehrady k rybníkům

Tipy na výlet, Praha




Kam a jak jedeme?

Chci Vás pozvat na výlet (procházku) okolo jedné pražské přehrady a představit Vám Milíčovské rybníky.

Od stanice MHD odbočíme vlevo a hned vpravo do ul. U Potoka, kterou celou projdeme. Na konci ulice odbočíme vlevo do ulice U Břehu. Zde se napojíme na ČTZ značku a NS Povodím Botiče. ČTZ nás povede kolem Hostivařské přehrady až do Petrovic ulice Euklidova, kde opouštíme ČTZ. (Pozn. Než přijdeme k přehradě je možnost odbočit vlevo do prudkého kopce cca 100 m a prohlédnout si zbytky hradiště Šance).

V ulici Euklidova zabočíme vpravo, projdeme zastávku BUS, přejdeme most a za ním zabočíme vlevo na cestu ze zámkové dlažby, která přechází v asfaltovou a později v polní (mineme závoru) . Jdeme podél Botiče, až přijdeme na velmi frekventovanou silnici, kterou opatrně přejdeme a pokračujeme rovně polní cestou na okraji pole. Dojdeme k další silnici, po níž se dáme vpravo. Asi po 200 m přijdeme k prvnímu Miličovskému rybníku. U rybníka (před závorou přejdeme mírný val) odbočíme vlevo na polní cestičku. Po okraji pole dojdeme k dalšímu rybníku s poetickým jménem Vrah. Na hrázi rybníkana asfaltové cestě odbočíme vlevo. Jdeme kolem rybníka a asfaltová cesta přechází polní cestu. Procházíme lesem a na křižovatce cest odbočíme vpravo a přijdeme na hráz rybníka Homolka. Projdeme po hrázi rybníka – jdeme rovně, nikde neodbočujeme. Vyjdeme z lesa (vpravo mineme cvičiště pro psy). Podcházíme vedení vysokého napětí a na panelové cestě odbočíme vlevo. Jdeme podél vedení a na první křižovatce odbočujeme vpravo (míjíme označení cyklotrasy A 226) a přicházíme do ulice K Milíčovu a odbočíme vlevo. Dojdeme k červené skleněné budově (po levé straně) s nápisem AKADEMIE - ), kde odbočíme vpravo do ulice Hlavatého. Přijdeme na křižovatku, odbočíme vlevo do ulice Mejstříkova a po 20 metrech na pravé straně uvidíme panelovou budovu s několika nápisy (např. Sázková kancelář Chance, Pivnice Žába). Vyjdeme po schodech na druhou terasu a zde se nachází Restaurace BERUŠKA, cíl našeho výletu.

Za čím jedeme?

Na jihovýchodním okraji Prahy, v těsném sousedství Jižního Města (Praha 4) byla v roce 1962 vybudována nádrž Hostivař. Záměrem bylo zlepšit životní prostředí Pražanů z nejrozsáhlejšího satelitního města Prahy. Nádrž je umístěna v příjemném, chráněném a slunném údolí, obklopeném lesoparkem. Výměra vodní plochy se uvádí 43,8 ha, maximální hloubka 12 m a objem 2 130 000m3vody. Pravý břeh je zalesněn a prochází zde červená turistická značka a NS Povodím Botiče. Na levém, plochém břehu jsou vybudovány pláže. Dno je písčité, místy bahnité. V letních měsících je přehrada hojně navštěvována. Velkou výhodou je dostupnost přehrady pražskou MHD. Leží v dosahu metra (stanice Háje), tramvají (č. 26, 22) a autobusů (101, 122, 154, 212, 242 – stanice Hostivařská) a dalších ze směrů Háje, Petrovice). Hráz přehrady je vysoká 16m a dlouhá 110m.Typ hráze je zemní s návodním zemním těsněním. Kapacita přelivu je 149 m3/s. Typ přelivu je hrazený.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Před výletem se můžeme občerstvit v Restauraci Rybářská bašta. Pivo Gambrinus pouze za 19,-- Kč. Výborné jídlo. V cíli výletu doporučuji Restauraci Beruška nebo pivnici Žába.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celá trasa vede krásnou přírodou, ale vemte si tento popis s sebou, protože cesta od přehrady a okolo Míličovských rybníků neprobíhá po turistických značkách.

Ostatní informace

Všude je volný vstup. Před přehradou je možné si prohlédnout zbytky hradiště Šance.



Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Horní Měcholupy
(vzdálenost od místa: 3.12 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od přehrady k rybníkům

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace