Od nejstarší k nejmladší rozhledně Jizerských hor

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka
lupa

Po dvouch letech jsme se opět rozhodli, že prožijeme příjemný víkend na začátku léta v Jizerských horách. Ubytovali jsme se opět v Pardubických chatách v osadě Růžodol, která spadá pod Kořenov. Při tomto pobytu jsme absolvovali níže popsaný výlet, který nás zavedl na nejstarší a možná také nejhezčí rozhlednu Jizerských hor tj. na Štěpánku a dále pak na nejmladší rozhlednu této lokality, kterou je rozhledna Maják Járy Cimrmana.

Za čím jedeme?

Rozhledna Maják Járy Cimrmana
Rozhledna Maják Járy Cimrmana
lupa

Z místa našeho přechodného pobytu jsme se po neznačené cestě vydali do Kořenova. Kořenov je rozlohou největší horskou obcí na území naší republiky a je i velkou křižovatkou turistických tras s nespočetnou možností výletů do okolí a dá se zde i velice dobře parkovat. V obci je velké infocentrum s celoročním provozem. Dominantou obce samotné je Tesařovská kaple. Byla postavena v letech 1909-1911 místními německými evangelíky jako jejich modlitebna. U kaple byl také zřízen hřbitov.

Kořenov
Kořenov
lupa

Z centra Kořenova jsme pak pokračovali po modré značce na rozcestí Pod Hvězdou, odtud nás značka zelená dovedla až na vrchol Hvězda. Odsud, z výšky 959 m.n.m., dohlížel ve 40, letech 19. století arcivévoda Štěpán na stavbu místní silnice a místo si oblíbil natolik, že přesvědčil majitele panství Camilla Rohana, aby zde v roce 1847 začal stavět dnes nejstarší kamennou rozhlednu. Stavba se však neobešla bez komplikací. Podle pověsti jedna cikánka Rohanovi předpověděla, že až rozhlednu dokončí tak zemře. Stavba se proto táhla neuvěřitelných 45 let a byla dokončena až v roce 1892. Pár měsíců po otevření rozhledny kníže Rohan doopravdy umírá, ale v požehnaném věku 92 let. Z 24 metrů vysoké rozhledny je krásný výhled na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice a Jizerské hory samotné.

Cesta na Štěpánku
Cesta na Štěpánku
lupa

V roce 1944 bylo místním německým obyvatelstvem u rozhledny zřízeno pietní místo k uctění památky německých vojáků padlých za druhé světové války. Pietní místo bylo umístěno na přírodní vyhlídku nacházející se hned pod rozhlednou Štěpánka a tvořil ho mohutný kamenný maltézský kříž. Po roce 1945 bylo však místo poničeno a do své původní podoby se vrátilo až po rekonstrukci v roce 2011. Zajímavostí určitě je, že se jedná asi o největší kamenný maltézský kříž v České republice.

Cesta na Štěpánku
Cesta na Štěpánku
lupa

Od rozhledny jsme pak sešli po zelené znovu na rozcestí Pod Hvězdou a odtud jsme se po modré značce vydali do centra místní části Příchovice. Dominantou Příchovic je novorománský trojlodní kostel sv. Víta. Byl postaven v letech 1859-1862 na místě původního dřevěného kostela, jenž byl v obci postaven v roce 1690.

Cesta na Štěpánku
Cesta na Štěpánku
lupa

Z Příchovic jsme pak pokračovali po modré značce ke skiareálu U Čápa. Zdejší penzion s restaurací je díky čápovi umístěném na střeše nepřehlédnutelný. Tato horská usedlost je ve zdejších pramenech zmiňována již v roce 1645 a právě v její těsné blízkosti bylo otevřeno v roce 2013 Muzeum Járy Cimrmana. Jedná se o první oficiální muzeum tohoto českého génia a exponáty do něj byly zapůjčeny Divadlem Járy Cimrmana. Součástí muzea je i nejmladší jizerskohorská rozhledna Maják Járy Cimrmana. Rozhledna je vysoká 23,7 metru, je postavena z borového dřeva a nabízí pěkný výhled na oblast Semilska a Železnobrodska.

Maltézský kříž u Štěpánky
Maltézský kříž u Štěpánky
lupa

Po návštěvě této rozhledny, ale hlavně nesmírně zajímavého muzea, jsme se vrátili zpět na modrou značku, necelý kilometr jsme šlapali směrem na Desnou a poté po neznačené cestě k našemu přechodnému bydlišti na Pardubických chatách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pietní místo
Pietní místo
lupa

Při výletě samotném je nespočet možností na občerstvení, ať již v Kořenově, u rozhledny Štěpánka, v Příchovicích, v restauraci U Čápa a nebo v Muzeu Járy Cimrmana. V muzeu jsme si udělali občerstvovací zastávku i my, ale jak jsem již psal výše, celý víkend o nás bylo výborně postaráno kolektivem pracovníků Pardubických chat pod vedením pana Jiřího Poláka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Každý si při tomto výletě najde to své nej. Mě osobně, jakožto velkému příznivci Divadla Járy Cimrmana, se nejvíce líbilo muzeu věnované tomuto českému velikánovi.

Ostatní informace

Infocentrum v Kořenově má otevřeno celoročně.

Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka
lupa

Rozhledna Štěpánka má od 23. prosince do konce března a pak od května do září otevřeno denně, v dubnu a říjnu jsou zavíracími dny pondělky a od listopadu do 22. prosince je otevřeno od pátku do neděle. 24. prosince se na rozhlednu nedostanete. Vstupné 30,- Kč.

Pietní místo u rozhledny je volně přístupné.

Muzeum Járy Cimrmana i s rozhlednou je otevřeno denně po celý rok. Vstupné 45,- Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kořenov zastávka
(vzdálenost od místa: 1.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od nejstarší k nejmladší rozhledně Jizerských hor

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace