Od Hradčanských rybníků do Doks

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Hradčanské stěny
Hradčanské stěny
lupa

Opět se vypravíme do okolí Máchova jezera, které skýtá mnoho velice pěkných a zajímavých míst na poznávání. Do výchozího místa našeho výletu tj. k Hradčanským rybníkům je jediný možný způsob dopravy, a to autobus, který nás sem doveze za 15 minut z Doks.

Za čím jedeme?

Minizoo u Hradčanských rybníků
Minizoo u Hradčanských rybníků
lupa

Po vystoupení z autobusu, ještě než vyrazíme, si můžeme za místním infocentrem prohlédnout malou, ale pěknou zoo pro handicapovaná zvířata. Nyní na jaře, kdy se příroda probouzí je zde k vidění i několik čerstvě narozených mláďat. Dceru obzvláště zaujala malinkatá morčátka, měřící necelých 5 cm.

Pod Hradčanskou vyhlídkou
Pod Hradčanskou vyhlídkou
lupa

Pak už se vydáme po modré TZ na cestu samotnou. Po necelém jednom ujitém kilometru se vydáme značenou odbočkou na Hradčanskou vyhlídku. Nemohu posoudit, jaký je odsud výhled v létě, ale začátkem jara, kdy jsou stromy ještě bez listí se nám naskytne ničím nerušený výhled na tři světové strany. Jako na dlani máme pod námi ležící Hradčanské rybníky, které jsou výjimečné výskytem chráněného Jeřába popelavého, bývalé vojenské letiště , dále pak Mimoň a nad ní se tyčící dominantu hrad Ralsko a v neposlední řadě i skalní útvary, jimž vévodí nejvíce viditelný útvar Tvarožník.

Výstup na vyhlídku
Výstup na vyhlídku
lupa

Po sestoupení z vyhlídky pokračujeme po modré značce. Postupně procházíme okolo skalních útvarů v Kravím rokli, Měděném dole a Dlouhé rokli až se dostaneme na vyvýšené místo do NPR Břehyně-Pecopala.

Výhledy z Hradčanské vyhlídky
Výhledy z Hradčanské vyhlídky
lupa

Zatímco doteď jsme šli krajinou, která je pro místní přírodu typická, tj. jehličnatými lesy na pískovém podloží, v NPR se ocitneme někde úplně jinde. Díky zdejšímu čedičovému podloží nyní procházíme krásnými bukovými lesy. Po projití NPR, začneme sestupovat k Máchovu jezeru.

Jakmile dorazíme na samý okraj jezera naskytne se nám pohled na další zajímavý biotop zdejší krajiny a to na mokřady, které slouží jako hnízdiště mnoha vodních ptáků.

Po projití pod vrchem Šroubený se dostaneme do Starých Spavů, odkud je to pak jen kousek do cíle tohoto putování, do Doks.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po celé cestě není, alespoň když se sem vypravíte mimo hlavní sezónu, žádná možnost se občerstvit. Takže určitě něco s sebou do baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhledy z Hradčanské vyhlídky
Výhledy z Hradčanské vyhlídky
lupa

Příroda nádherná, výhled z Hradčanské vyhlídky kouzelný. Zklamáním pak bylo jako už několikrát, když člověk přijede do okolí Máchova jezera mimo hlavní letní sezónu, že je zde úplně mrtvo. Přitom letošní brzké jaro, s krásným počasím, jako by přímo nahrávalo všem co mají se zdejšími službami co k dočinění. Po cestě, ale i v Doksech a Starých Splavech bylo turistů doopravdy dost, ale vše bylo uzavřené. Jen namátkou: infocentrum v Hradčanech uzavřeno, občerstvení u minizoo uzavřeno, ve Starých Splavech infocentrum uzavřeno, po cestě přes Staré Splavy jsme viděli pouze jednu otevřenou restauraci, která byla logicky nacpaná k prasknutí. V Doksech jsme už ani po ničem nepátrali a skončili jsme v asi jediné jistotě, kterou je celoročně otevřená, v restauraci na nádraží.

Ostatní informace

Do přírody se vstup neplatí a uzavřená infocentra nám bohužel ušetřila i nějaké ty peníze, které by člověk utratil za suvenýry ze zdejšího kraje.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Doksy
(vzdálenost od místa: 4.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od Hradčanských rybníků do Doks

21.04.2014 07:24
Bohužel,s jevem, že v době před hlavní sezónou bývá větší část restauračních zařízení uzavřena, se setkáváme velice často. Faktem je, že provoz těchto zařízení je čím dále náročnější, ale na druhou stranu to dokazuje, že provozovatelům jde pouze o jedno: - o naplnění jejich peněženek. Ale jsou zářné výjimky, jako třeba Stánek u mola manželů Markových ve Starých Splavech.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace