Od Bohdanky k Jakubovi

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Bohdanka
Rozhledna Bohdanka
lupa

Na pomezí Posázaví a Českomoravské vrchoviny jsme se vydali při tomto výletě. Autem jsme dojeli do obce Bohdaneč, kde od roku 2011 stojí nová rozhledna a pak jsme putovali po naučné stezce s názvem "Historie českého sklářství" do obce Tasice, kde se nachází sklářský skanzen v místní huti Jakub.

Za čím jedeme?

Huť Jakub v Tasicích
Huť Jakub v Tasicích
lupa

Rozhledna Bohdanka byla otevřena na kopci nad obcí Bohdaneč 14.5. 2011 a je unikátní tím, že se svými 52,2 metry je nejvyšší dřevěnou rozhlednou v Evropě. Je vybudována z tzv. kulatého dřeva, které je pospojováno ocelovými spoji. Má dvě vyhlídkové plošiny ve výšce 22,5 a 42 metrů. Na vrchol rozhledny je potřeba vyšlápnout po 216 schodech, aby se návštěvník mohl pokochat krásným kruhovým výhledem do širokého okolí.

216 schodů
216 schodů
lupa

Naučná stezka "Historie českého sklářství" je okruh o délce 9,2 km. Stezka vede pěknou místní krajinou okolo několika rybníků , ale hlavním cílem na ní je sklářský skanzen v Tasicích.

Výhled z Bohdanky
Výhled z Bohdanky
lupa

Huť Jakub v Tasicích byla uvedena do provozu na konci 18. století a přes všechna úskalí kterými za více jak 200 let svého trvání prošla se zachovala ve skoro autentické podobě až do dnešních dní. Huť byla několikrát během svého provozu uzavřena, měnili se zde majitelé a s nimi i výroba. V roce 1985 se na huti natáčel seriál Synové a dcery Jakuba skláře a podle hlavního hrdiny Jakuba Cirkla, ztvárněného panem Munzarem se dnes celá huť jmenuje. Prohlídka sklářského skanzenu trvá asi 1,5 hodiny a nejvíce asi zaujal zasvěcený výklad paní průvodkyně, která zde, když byla sklárna v provozu, pracovala. Celý výklad o historii a provozu sklárny navíc prokládala perličkami a vzpomínkami místních obyvatel na natáčení seriálu. Tato velice zachovalá huť by v letošním roce měla dostat statut Národní kulturní památky a v rámci prohlídek chtějí místní patrioti začít i s ukázkovým foukáním skla, aby byl dojem z prohlídky umocněn i touto praktickou ukázkou výroby.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvili jsme se na huti Jakub. Navíc kafíčko, které nám bylo podáváno jsme popíjeli na lavici pod lípou, kde sedával i Jakub Cirkl.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jednoznačně prohlídka huti, to byl největší zážitek z tohoto výletu.

Ostatní informace

Výhled z Bohdanky
Výhled z Bohdanky
lupa

Rozhledna Bohdanka je otevřena od dubna do října o sobotách, nedělích a svátcích, v hlavní turistické sezóně od května do září pak denně. Ve všední dny od 14 hodin, o víkendech od 10 hodin. Vstupné činí 35 a 20 Kč.

Huť Jakub v Tasicích má otevřeno celoročně. Od dubna do září od pondělí do neděle 10-16 hodin, od října do března od úterý do neděle od 10 do 15 hodin.Vstupné 70 a 30 Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hodkov
(vzdálenost od místa: 5.81 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od Bohdanky k Jakubovi

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace