Ocásek a Buchlovský kámen - Chřiby

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Buchlovský kámen
Buchlovský kámen
lupa

Chřiby najdete na pomezí Zlínského a Jihomoravského kraje. Jde o pohoří dlouhé necelých 35 km a největší šířka je max. 10 km a občas se setkáte s názvem Buchlovské kopce. Pokud máte rádi lesy, stromy a zelesněné pahorky a taky poměrně málo lidí na lesních cestách, jste tady správně. Skalní útvary vystupují docela osaměle z ničeho nic v lesním porostu. Při výletech narazíte na zajímavá místní jména: Smrďavka, Ocásek a Kazatelna. Kopce tu nejsou nikterak vysoké, nejvyšší vrchol Brdo má 585 m n.m.

Za čím jedeme?

Ocásek - Smrďavka
Ocásek - Smrďavka
lupa

My jsme se jednoho letního dne vypravili na tři místa a vzali jsme si ku pomoci auto. Ocásek, Buchlovský kámen a zříceninu hradu Cimburk. Už názvy v nás vyvolávaly bujné fantazie. A kdo by neznal písničku ….od Buchlova vítr věje……

Staré Hutě - solární elektrárna
Staré Hutě - solární elektrárna
lupa

Pokud jedete ze severu Moravy, my konkrétně z Olomouce, máte na výběr dvě přístupové cesty. Buď přes Přerov a Otrokovice nebo po dálnici na Brno do Rousínova, Slavkov a Bučovice. My jsme volili cestu po dálnici na Brno, která nám sice vyšla trochu delší, ale zase rychlejší.

Satré Hutě - obrácená strana solárních panelů
Satré Hutě - obrácená strana solárních panelů
lupa

Vycházku jsme začali v obci Staré Hutě. Jde o malou dědinu, která v 19. století proslula sklářskou výrobou. Ta zde byla ukončena v roce 1876 a ještě chvíli zde pokračovala výroba perleťových knoflíků. V obci nás zaujala solární elektrárna na totálně zchátralé budově. Podívejte se na fotky. Novodobá historie se svými důsledky JDále jsme se vydali po žluté značce na Buchlovský kámen. Je zde „Malý“ i „Velký“. Skalní útvary roztodivných tvarů a stupně zvětrávání. Výmluvnější jsou fotografie, podívejte se.

Při přejezdu autem k dalšímu našemu cíli Ocásek jsme projížděli obcí Jankovice a zastavili se na kozí farmě. Sýry byly mňam J

Nedaleko hradu (zříceniny) Cimburk pak najdete přírodní památku Kozel, Kazatelnu a Ocásek. Vše lze zvládnout během jednoho dne pohodlně a s úsměvem.

rozcestník Staré Hutě
rozcestník Staré Hutě
lupa

Chřiby patří ke klidným lokalitám, kde „domorodci“ žijí svým vlastním životem. Oblast je využívána k rekreaci brněnských obyvatel a chalupaření. Je dostupná, milá a přívětivá pro všechny věkové kategorie.

Buchlovský kámen
Buchlovský kámen
lupa

Pokud byste k poznávání oblasti ještě chtěli „přihodit“ něco ze současnosti, tak nedaleké Koryčany jsou domovským sídlem známých kuchyňských linek Koryna. Nábytkářská firma se však dostala do insolvenčního řízení v roce 2013 , byl vyhlášen konkurz a výroba kuchyní tak nabrala jiný směr.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Buchlovksý kámen
Buchlovksý kámen
lupa

Místní občerstvení nenabízela po cestě nikterak lákavou nabídku, byla určena spíše pro místní "štamgasty". Hlad jsem uspokojili na kozí farmě a jinak jsou možnosti jídla v Koryčanech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Božský klid, romantika, pohoda i dobrosrdeční místní lidé. Určitě se tam ještě podíváme.

Ostatní informace

Platila se vstup na Cimburk, v době naší návštěvy 50 Kč (2014). Probíhala zde nějaká kulturní akce, pobíhali tu dobově oblečení zbrojnoši.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brankovice
(vzdálenost od místa: 10.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ocásek a Buchlovský kámen - Chřiby

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace