Obřany a Svatý Hostýn

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

kaskády  Bystřičky
kaskády Bystřičky
lupa

Jedeme autem do Hostýnských vrchů, do obce Chvalčov, k hotelu Říka (auto nechejte na parkovišti vlevo před mostem, u hotelu je rezervé). Odtud se jdeme pěšky podívat na zříceninu hradu Obřany. Odtud se pak vydáme přes Skalný na Hostýn. Po prohlídce tohoto významného poutního místa se vrátíme k hotelu Říka. Celá trasa je turisticky značená a je dlouhá 12 km. Projít se dá i s přestávkami a prohlídkou zříceniny i dalších pamětihodností za 4,5 hodiny.

Podrobný popis trasy:

Lesnická škola
Lesnická škola
lupa

Od hotelu Říka pokračujeme 5O k mostu, kde je první směrovník a začíná zde žlutá značka, která nás vede proti proudy říčky Bystřičky kolem lesnické školy až k mostu, kde nás červená značka pošle vpravo na Kozlůvky. Červená nás pak vede lesní cestou nad údolím k prameni s pamětní deskou(básníka Táborského a malíře Ondrušky), dá se tam dojít i po zpevněné cestě značené lyžařsky, je to asi o 1 km delší. Po 700 m dojdete k odbočce vlevo k hradu Obřany, kam dojdete po dalších 700 m stoupání. Zřícenina je označená a stojí za shlédnutí. Po stejné cestě se vrátíte dolů na červenou s rozcestníkem typického valšského názvu Rožnovjačka a dále 0,5 km na Klapinov, což je sedlo s dalekými výhledy, pastvinami a odpočívadly. Pozor odtud již jdete vpravo po zelené značce směr Skalný (708 m/m) a pak dále po modré směr Bukovina a Pod valy. Tady pak odbočíte vpravo a po žluté dojdete 200 m na Hostýn (768 m/m) na parkoviště u chaty Valaška. Po prohlídce areálu tohoto poutního místa a návštěvě rozhledny se od Baziliky vydejte po červené na Jurkovičovu křížovou cestu a tady pozor, asi za 4. zastavením červená nenápadně odbočuje vpravo prudce dolů a vede vás zpět k Bystřičce a k hotelu Říka.

Za čím jedeme?

pramen
pramen
lupa

1. Zřícenina hradu Obřany postaveného pány z Kunštátu někdy kolem r.1350 a stojícího na stejnojmenném kopci (705 m/m) asi 100 let. Dnes zbytky obvodové zdi a válcové věže. Okolí je značeno jako Přírodní pamatka.

stoupání na zříceninu
stoupání na zříceninu
lupa

2.Poutní areál Svatý Hostýn : Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Vodní kaple s pramenem, Jurkovičova valašská křížová cesta, stará křížová cesta, kaple Sankandera, lesní hřbitov Tovaryšstva Ježíšova, přístupná rozhledna Františka I. , větrná elektrárna, stánky se suvenýry, poutní dům atd).

3.Klapinov - místo dalekých rozhledů

4.Skalný - skalní útvar

5. Říčka Bystřička s malebnými kaskádami

6.Obec Chvalčov - informační centrum na obecním úřadě

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Poobědvali jsme v hotelu Říka, dobrá domácí kuchyně, příjemné prostředí , slušné ceny, tur, razítko.

Další možnosti jsou v Bystřici pod Hostýnem nebo ve stáncích na Hostýně, kde jsme se občerstvili grogem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo: Klapinov, Jurkovičova křížová cesta, podzimní krajina, bukové lesy, rozhledna.

Nelíbilo: počasí - sychravo, zima a dost foukalo. Všude byly popadané větve polámané po nadílce 30 cm mokrého sněhu spadlého při kalamitě začátkem října 2009.

Ostatní informace

Vstupné na rozhlednu 30 kč. Mají razítko, pohledy, pamětní minci STAMP, turistickou vizitku 12 Kč.

Obřany
Obřany
lupa

Na Hostýnku v kiosku u schodiště (1.vlevo) mají turistické razítko, turistický deník za 59 Kč, 3 různé turistické vizitky á 12 Kč. Pohlednice, samolepky, pamětní mince a spoustu suvenýrů z Hostýna.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Loukov
(vzdálenost od místa: 2.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Obřany a Svatý Hostýn

Na Obřany a Svatý Hostýn
27.10.2009 16:43
Počasí se moc nepovedlo, ale článek je fajn. "Slunečné" fotky budou příště, že?
06.02.2014 13:15
Moc hezký....

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace