Obora bílých jelenů

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Tentokrát nás kroky zavedli do obce Žehušice na Kutnohorsku. Celá rodina se sem dostane jednoduše autem z města Kutná Hora. Je to cesta na 15 minut. Stačí vyjet z Kutné Hory směrem na Přelouč a následně u zámku Kačina odbočit doleva na Žehušice. Pokud dá někdo přednost chůzi po svých, potom vyjdeme z Kutné Hory po červené značce směrem na zámek Kačina. Na tomto zámku se můžeme zastavit, ale doporučuji po cestě zpět. Úskalím výletu na bílé jeleny je čas. Pokud chceme vidět krmení jelenů a tedy je vidět pěkně z blízka, je potřeba se k oboře dostat v deset hodin, kdy se obora otevírá veřejnosti a kdy krmení začíná. Po jedenácté hodině se pak jeleni odeberou do rozlehlé obory a už je s největší pravděpodobností neuvidíte. Tedy po červené značce se dostaneme na Kačinu a pak už zbytek cesty musíme podél silnice na Rohozec a Žehušice.

Za čím jedeme?

Za čím jedeme?? Tak jak jsem řekl, v první řadě jsme se vydali za bílými jeleny. Pokud se dostaneme v potřebný čas na místo, projdeme bránou a čeká nás zakoupení vstupného, které není nijak drahé. Pro studenty dělá 20 Kč na osobu. Pán, který nám prodal vstupné chvilku čekal, kdo všechno příde. Pak nás poslal za zábradlí a odvážně vstoupil mezi jeleny. Nutno říci, že jeleni už jsou očividně zvyklí, že v danou dobu dostanou krmení, ale i tak když proti Vám stojí jelen s mohutným parožím, je třeba být ve střehu. No ale obyčejného smrtelníka do ohrady samozřejmě nepustí. Vy se můžete dívat (a fotit či natáčet) tato impozantní zvířata, jak se prohání, zápasí spolu a pak se postupně krmí obilím, které jim tam pán nasype. Jeleni jsou nádherní, čistě bílí, ale vlivem křížení s hnědými jeleny jsou někteří i hnědí či strakatí. Když se nabažíte jelenů, pokračujeme dále po oboře. Nejsou tu pouze jeleni. Ale když budeme mít štěstí uvidíme i černé daňky (my teda bohužel měli smůlu), takže sme rychle pokračovali k dalšímu výběhu. A tady jsme zůstali fascinovaně stát. Byli tu divočáci. Ne že bychom nikdy žádného neviděli, to ho potkáte celkem bez problémů, ale potkat takového kolosa, který se procházel tady, to by si asi přál málo kdo, kdo sebou nemá flintu. Těžko ho popisovat, to se musí vidět. Když se nabažíte černé zvěře, ještě vás pak přivítají tři různé druhy bažantů. Ti byli překrásní, ale neradi se fotili. Pořád pobíhali sem a tam.Tak jsme to vzdali a došli jsme do poslední atrakce. Tou je místnost, kde jsou vystaveny trofeje. Obora v Žehušicích se pyšní sbírkou paroží, které by jí mohl závidět ledasjaký zámek. Je zde možnost si domluvit i projížďku v kočáře po oboře, ale tu jsme oželeli. Kdo se nabažil krásné zvěře, vydá se asi na zpáteční cestu. Na zpáteční cestě vřele doporučuji se zastavit na zámku Kačina. Jedná se o relativně rozlehlý zámek, ve kterém se nachází expozice zemědělství, ale zároveň rozsáhlá a nádherná knihovna. Milovníci knih si jistě přijdou na své. Když budete mít štěstí na průvodkyni (a budete na prohlídce asi tak 2 - jako my), dostanete se možná i na místa, kam se normálně nechodí. Takhle se nám poštěstilo vidět starou lékárnu, barokní divadlo, a rozestavěnou kapli. Možná někoho zaujme, prož zdůrazňuji to divadlo, ale asi je na místě říci, že jiné barokní divadlo u nás už je pouze v Českém Krumlově. Tedy je to veliká vzácnost. A vůbec tento nenápadný zámek skrývá spoustu zajímavostí. A kdo se nabaží i kultury, ten ať vyrazí zpět do výchozího bodu - Kutné Hory.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování snad není ani třeba, vše se dá pohodlně stihnout za jeden den i s dopravou a cestou. A co se týče jídla, kdo si vezme na cestu svačinu, neprohloupí, ale jinak po cestě není problé se zastavit v některé z hospůdek, které se tu nacházejí jak naproti zámku, tak i v Žehušicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

No mě osobně se nejvíc líbil ten divočák. Ale jelikož jsem knihomol, tak sem rozhodně ocenil i krásnou knihovnu.

Ostatní informace

Jak již bylo řečeno výše, cena vstupného do obory je pro studenty 20 Kč. A kdo by chtěl na Kačinu, tak opět studentské vstupné dělá 30 Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrdy-Koudelov
(vzdálenost od místa: 5.32 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Obora bílých jelenů

obora a bílí jeleni
30.09.2011 15:57

joe

obora je nepřístupná ! z důvodu že to koupil nový majitel . . .

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace