Obecní Dům

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Naše auto zaparkujeme na odstavném parkovišti a dále využijeme MHD na stanici Náměstí Republiky odku dále pokračujeme dle hnědých ukazatelů.

Za čím jedeme?

lupa

Obecní dům (původním názvem Reprezentační dům hlavního města Prahy) je jedna z nejznámějších secesních staveb v Praze. Slouží především reprezentačním účelům. Na místě dnešního Obecního domu stála původně rezidence českých králů, Králův dvůr. Tento komplex nechal vybudovat Václav IV. kolem roku 1380 a sloužil jako sídlo panovníků v letech 1383–1484. Vladislav Jagellonský odtud přesídlil zpět na Pražský hrad. Areál byl později využíván k různým účelům. V letech 1902 - 1903 byly všechny budovy v areálu včetně kostela zbořeny. Obecní dům byl vystavěn v letech 1905–1912. Jde o nejčistější stavbu české secese.Na jeho výzdobě se podíleli nejvýznamnější čeští malíři a sochaři počátku 20. století: Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Karel Novák, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha a Jan Preisler. Průčelí dominuje půlkruhová mozaika sestavená podle kresby Karla Špillara. Obecní dům vstoupil dvakrát do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí v letech 1994–1997. Jeho interiér zahrnuje několik sálů, z nichž největší je Smetanova síň. Další sály jsou Grégrův sál, Sladkovského sál a Primátorský salónek. Poblíž hlavního vchodu je v provozu informační středisko.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Obecn%C3%AD_d%C5%AFm

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Využili jsme cestou jeden z mnoha Fast Foodů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je to impozantní stavba v blískosti Prašné brány, ČNB a Hybernského paláce.

Ostatní informace

Vstupné se platí na výstavy či koncerty. Prohlídka interiérů není možná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha Masarykovo nádraží
(vzdálenost od místa: 0.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Obecní Dům

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace