Nýrsko a okolí

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Kostel sv.Tomáše s farou
Kostel sv.Tomáše s farou
lupa

Nýrsko vzniklo jako osada při brodu přes řeku Úhlavu na obchodní stezce z čech do Bavorska cca.ve 13.století.Nad městem stával hrad Pajrek ze kterého je dnes již jen torzo,ale bývalo to oblíbené místo k výletům. Na úpatí vrchu Hraničář je kamenné Lesní divadlo.jehož sláva kulminovala ve 30.letech 20 století a hrávali zde i významní herci jako Jaroslav Vojta,Václav Vydra atd.Dnes se můžete v objektu divadla dobře najíst i ubytovat.Na druhé straně Úhlavy je také autocamp.

radnice
radnice
lupa

Na náměstí stojí krásná budova bývalého vrchnostenského hostince č.81 s raně barokním štítem .Budova je z roku 1684 a na štítu jsou erby Koců z Dobříše a Karlů ze Svárova.Dnes zde sídlí městská knihovna a museum.Na náměstí také stával kostel čtrnácti svatých pomocníků,který byl v roce 1973 zbourán aby nestínil socialistické výstavbě.Budova radnice je z roku 1907.

lupa

V Horním Nýrsku je gotický farní kostel sv.Tomáše o kterém je první dochovaná zmínka z roku 1352.Dnešní zařízení kostela je z 18.století.Nalevo od schodů ke kostelu je socha sv.Nepomuka,která stála původně u kostela na náměstí.Součástí kostela je malý starý hřbitov.Pár desítek metrů od kostela je také nový hřbitov.

Nedaleko města je také zajímavý židovský hřbitov,kde je mj. pohřben i W.Eckstein zakladatel slavné optické továrny ,později známé jako Okula

Za čím jedeme?

vila ve městě
vila ve městě
lupa

Zaujal nás Poznávací okruh Nýrsko,který má 19 zastávek a vede od Lesního divadla kolem vrchu Hraničář k hradu Pajrek a zpět.Jeho délka je po červené zn.4 km trochu strmého stoupání./když jsme tam v květnu byli první část cesty byla trochu rozježděná díky přibližování dřeva. Po cestě lze spatřit velká mraveniště,různé druhy stromů.Pod vrcholem je také krásný panoramatický výhled na krajinu kolem.

hostinec na náměstí
hostinec na náměstí
lupa

Další věcí za kterou jsme do Nýrska přijeli,byli naši předkové.Z Dolního Nýrska pocházela prababička mého dědy Weishäupla kde žila v polovině 19 století.A také stopy vedly do zaniklé vsi Zhůří,kde jistý Weishäupl vlastnil pilu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Nýrsku je několik možností se občarstvit. My si vybrali bufet s teplými hotovkami na břehu Úhlavy a jídlo bylo výborné.Bydleli jsme v penzionu Montana v nedaleké Zelené Lhotě

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

budova muzea
budova muzea
lupa

Největším zážitkem byl Starý židovský hřbitov,ke kterému jsme se museli prodrat vzrostlým obilím.Hřbitov je zamčený,ale klíče jsme si půjčili v nedaleké hospůdce Zemanka. Manželé Zemanovi jsou velmi ochotní a paní Zemanová má krásnou skalničkovou zahradu.

Ostatní informace

Nezapomente si vyzvednout klíč od brány k židovskému hřbitovu v hospodě Zemanka asi 400 metrů níže po silniciDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Nýrsko a okolí

Dotaz
27.09.2010 15:15
Jak je dlouhý poznávací okruh okolo Nýrska?
Děkuju za upřesnění.
RE> Dotaz
28.09.2010 16:09
Hezký den přeji.
Poznávací okruh k hradu Pajrek je 4 kilometry po červené zn. Pak jsou kratší verze cca 1-0,5 km.Byl to pěkný výšlap,pro cyklisty možná trochu strmé.Nádherné je,že tam člověk nikoho nepotká,možná kromě někoho kdo má na kopci chatu.
Do Nýrska se určitě opět vrátím a to už i kvůli tomu,že odtud pochází předci z matčiny strany o které mám nejstarší zmínku z roku 1846 právě z Neuern - Nýrska.
A dfoporučuji židovský hřbitov za městem .Má to genius loci jaké se hned tak nenajde.
30.05.2014 22:15

marek weishaupl
Dobrý den, prosím o základní info o Vašich předcích(Weishaupl). Můj otec Václav Weishaupl se narodil v Klatovech 1937, můj děda Václav Weishaupl byl ze Zhůří(Haidl) a praděda Konrád Weishaupl byl také ze Zhůří(Haidl).Prosím, pište na mweishaupl@seznam.cz. Děkuji a zdraví MarekWeishaupl

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace