NS Johanna Schrotha s návštěvou Jeskyní na Pomezí a třešničkou na závěr

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Tento výlet začínáme na nádraží Lipová Lázně, kam jsme dorazili vláčkem tzv. Slezským Semmeringem.

zastávka č.1: Informační centrum a Muzeum Johanna Schrotha Jelikož převážná část naší trasy povede po naučné stezce tohoto pána, jdeme se s ním blíže seznámit do informačního centra, jehož součástí je také muzeum. Toto muzeum se nachází pod nádražím.

zastávka č.2: Loisein pramen

zastávka č.3: Pomezní pramen

zastávka č.4: Sedlo na Pomezí Zde přecházíme prašnou silnici a ocitáme se vedle provozu na výrobu vápencových drtí. Tento vápenec sem přiváží nákladní Tatry z blízkých Lomů na Smrčníku, okolo kterých později půjdeme. Ale nyní, protože chceme navštívit Jeskyně na Pomezí, opouštíme naši naučnou stezku a vydáváme se z kopce po zelené do jeskyní, které jsou odsud 0,7km.

zastávka č.5: Jeskyně na Pomezí
Byli jsme zde o prázdninách kdy prohlídky probíhaly po 20 minutách v menších skupinkách, takže jsme nečekali. Provázel nás však mladý polák kterému jsem místy špatně rozuměla. No, Koněprusy nebo Postojna to nejsou ale byli jsme zde.

Po návštěvě jeskyní se však musíme vyšplhat zpět do kopce k zastávce č.4 a dále pokračovat po trase naučné stezky.

zastávka č.6: Lomy na Smrčníku
Nyní se nacházíme na krásných horských loukách ve výšce 700m n.m. a přicházíme ke dvěma lomům na Smrčníku, kde probíhá těžba bílého mramoru, který se zpracovává na drtě a mikromletý vápenec v sedle Na Pomezí. Od lomů se nám otevře výhled na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s vrcholem Pradědu, Keprníku, chatou Jiřího pod vrcholem Šeráku, samotný vrchol Šeráku a klesající hřbet s Obřími skalami.

zastávka č.7: Rozcestí Pod Kopřivným Zde se naposledy z kopců rozhlédneme do nádherné krajiny a začínáme prudce klesat do civilizace.

zastávka č.8: Obec Horní Lipová Přicházíme do obce Horní Lipová. Jelikož míříme na vlak, opouštíme stezku Johanna Schrotha a poslední zastavení Pramen císaře Josefa II vynecháváme. Dáváme se po zelené značce směrem k vlakovému nádraží a nyní je čas učinit zásadní rozhodnutí: Půjdeme ještě dál do Lesního baru? My volíme alternativu ANO a tomto případě je Lesní bar od vlakového nádraží vzdálen cca 2km. Cestu nám ukazují dřevěné směrovky.

zastávka č.9: Lesní bar K této zastávce mám pouze superlativa a každému návštěvu tohoto místa vřele doporučuji. Provozní doba nonstop/365 dní v roce. A nemáte-li zrovna u sebe vhodný obnos pro vhození do kasičky, nevadí. Platbu lze poukázat také platebním převodem na účet.

zastávka č.10: Nádraží Horní Lipová Toto nádraží bylo v roce 2013 oceněno titulem "Pohádkové nádraží" a patří k nejkrásnějším nádražím v ČR. V bývalém ústředním stavědle je také železniční minimuzeum tzv. Muzeum Slezského Semmeringu.

A zde náš výlet končí a my zase odjíždíme vláčkem.....

Za čím jedeme?

Jedeme zejména na výlet do krásné přírody s cílem návštěvit Jeskyně na Pomezí a naplánovaná trasa je dlouhá zhruba 10km. Zbyde-li však dostatek času a bude-li příznivé počasí, doporučuji na závěr navštívit také Lesní bar v Horní Lipové. V tomto případě je výlet dlouhý cca 14km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvili jsme se lahodnou vodou z Loiseina a později Pomezního pramene a nádhernou třešničkou na závěr byla návštěva Lesního baru, jehož lákavá a pestrá nabídka občerstvení jistě nadchne každého návštěvníka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zaujala nás nádherná příroda, Lomy na Smrčníku, potkali jsme zmiji. Trochu slabší byly Jeskyně na Pomezí ale 1000% si zaslouží Lesní bar.

Ostatní informace

A několik fakt na závěr:

Naučná stezka Johanna Schrotha má osm zastavení a je dlouhá 8,5 km. Její trasa vede od Muzea Johanna Schrotha v Dolní Lipové přes sedlo Na Pomezí a dále kolem lomů na Smrčníku a úbočí Kopřivného až k prameni císaře Josefa II. v Horní Lipové. V terénu není trasa značena vlastním symbolem, je však vyznačena pomocí směrovek KČT příslušné barvy, které jsou doplněny symbolem NS. Stezka není příliš fyzicky náročná, nejvyšší bod je ve výši 720 m n.m., nejnižší 510 m n.m. Pěšky ji lze absolvovat za 2,5 hodiny, na kole ji lze projet za hodinu. Stezku zřídila v r. 2010 Obec Lipová - lázně. Na její přípravě se podíleli: Ing. Lubomír Žmolík, Jan Ondryáš, Hnutí Brontosaurus Jeseníky, občané obce Lipová - lázně a občanské sdružení Jeseníky - Severní hřeben.

www.lipova-lazne.cz vstupné Muzeum Johanna Schrotha: 15,-/10,-Kč

www.jeseniky.net vstupné Muzeum Slezského Semmeringu: 10,-/5,-Kč

www.jeskynecr.cz vstupné Jeskyně na Pomezí: 110,-/60,-Kč

www.lesnibar.czDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lipová Lázně
(vzdálenost od místa: 0.07 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu NS Johanna Schrotha s návštěvou Jeskyní na Pomezí a třešničkou na závěr

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace