Nové rozhledny nad Svratkou

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Babylon
Rozhledna Babylon
lupa

Výlet začíná na vlakové zastávce v Borači a končí na vlakové zastávce ve Štěpánovicích. Trasa vede většinou po neznačených cestách, proto je velmi vhodné si sebou vzít mapu, jinak se vám může velmi jednoduše stát, že po cestě zabloudíte.

Mapa trasy
Mapa trasy
lupa

Trasa nejdříve projde obcí Borač do místní části Vrby (cesta vede po silnici), kde odbočí doprava do kopců. Vede údolíčkem místního potoka až ke studánce (nevím, zda je tamní voda pitná, nezkoušela jsem to - a vzhledem k okolním polím bych to asi ani neriskovala).Nad studánkou se cesta stáčí vlevo a asi po 400 metrech dojdete na rozcestí cyklotrasy, kde je značena cesta Na Rozhlednu Babylon, první zastávku na trase.

Borač
Borač
lupa

Z Babylonu pokračuje trasa po cestě dále do Kalů, kde se napojí na modrou turistickou značku. Bohužel ale jen dočasně, protože trasa na Křivoš, stejně jako na Babylon, zatím není značena jinými než místními ukazateli. V místní části Zahrada se ze značky trasa odpojí a vede doprava k hlavní silnici, po které je nutné ujít asi 300 metrů, až narazíte na odbočku vlevo na rozhlednu. Cesta sice končí u Křivoše, je ale možné obejít kousek lesa a napojit se na cestu vedoucí dolů do Štepánovic. U kříže odbočíte vlevo a po cca 100 metrech se napojíte opět na modrou turistickou značku, která vás skrz Štěpánovice dovede k železniční zastávce.

Za čím jedeme?

Jdeme za dvěma poměrně novými rozhlednami - Babylon u obce Kaly a Křivoš nad obcí Štěpánovice.

Obě rozhledny byly postaveny v roce 2004 z iniciativy mikroregionu Porta. V obou případech se jedná o dřevěné věžičky s vyhlídkovou plošinou, obě jsou celoročně volně přístupné.

A nutno poznamenat, že z obou je velmi pěkný výhled, z Babylonu na kopečky Svratecké hornatiny a z Křivoše zase na Tišnov a krásný železniční most v Dolních Loučkách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo jsme se nezastavovali, ale v horkém letním počasí doporučujeme vzít si sebou dostatek vody, protože cesta vede i po nekrytých loukách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Za zmínku stojí krásný výhled z obou rozhleden, který člověka až překvapí. V případě tak malých vyhlídkových věží člověk podobný výhled nečeká.

Ostatní informace

Vstup na obě rozhledny je zdarma, jsou otevřeny celoročně, jen je nutné dbát v zimních měsících běžné opatrnosti.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Borač
(vzdálenost od místa: 0.39 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nové rozhledny nad Svratkou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace