Nové Město nad Metují

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Jedeme na Náchodsko do historického Nového města nad Metují.

Za čím jedeme?

náměstí a severní fronta domů
náměstí a severní fronta domů
lupa

Míříme za architekturou a historií města, které je prvně písemně doloženo roku 1501 a jehož historické centrum se rozkládá na skalnatém ostrohu nad řekou Metují. Dominantou města je zámek jehož historie spadá do počátku 16. století, kdy zde Jan Černický začal budovat svůj hrad. Další majitelé, např. Pernštejnové, páni ze Stubenberku, Trčkové, hrabata z Leslie, knížata z Ditrichsteinu a nakonec Bartoňové z Dobenína, hrad postupně přestavovali až do podoby zámku. Právě Bartoňové z Dobenína v letech 1910-12 vtiskli zámku dnešní tvář. Práce brněnského architekta Dušana Jurkoviče je více než patrná jak v zámku, tak v zámecké zahradě.

morový sloup
morový sloup
lupa

Nové Město však není jen zámek. Další dominantou města je pozdně gotický Kostel Nejsvětější Trojice s mohutnou čtverhrannou věží. Založen a postaven byl spolu s městem Janem Černickým z Kácova v letech 1513 - 23. V roce 1526 kostel vyhořel, znovu postaven byl v roce 1540 Janem z Pernštejna. Vnitřní prostor je jednolodní s křížovou klenbou lodi. Na jižní straně byla přistavěna hranolová věž se sakristií. V předsíní se nachází náhrobník Jana ze Štubenberka z roku 1570, obraz na hlavním oltáři je z roku 1677.

kostel Nejsvětější Trojice
kostel Nejsvětější Trojice
lupa

V blízkosti kostela se nachází Městské muzeum, jež sídlí v domě, který je doložen již roku 1539. Tento dům byl přistavěn k bývalé gotické půlválcové hradební baště, která byla součástí opevnění. Ve zrekonstruovaných prostorech bylo muzeum slavnostně otevřeno v říjnu 1995. V sousedství muzea se nalézá spolkový dům (bývalá radnice) postavený v místech bývalých dřevěných masných krámů na náměstí. Současná stavba pochází z let 1589 - 1595. Masné krámy začaly v nedostavěném domě sloužit již roku 1591. Škola, která byla součástí stavby domu byla vysvěcena roku 1595. V roce 1893 byl dům upraven pro účely městského úřadu. V letech 1924 - 25 byla budova rekonstruována, během rekonstrukce byly objeveny nástěnné malby a nápisy, které dokladují, že v budově byla tři sta let škola. Podstatná rekonstrukce objektu se uskutečnila v roce 1981, kdy byla např. zrušena hasičská zbrojnice. Rekonstrukce střechy a fasády se uskutečnila v letech 1994-95. Dnes Spolkový dům nabízí turistům celoročně krátkodobé výstavy, na které bývá vstup zdarma.

Zázvorka
Zázvorka
lupa

Severní straně náměstí dominuje tzv. severní fronta domů čp. 1202 – 1210. V prostoru náměstí se dále nachází barokní morový sloup z roku 1696 a rokokové sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1767. Mimo historické centrum města se dále nachází bývalý klášterní Kostel Narození Panny Marie a goticko renesanční kostel Všech Svatých. Za návštěvu stojí věž Zázvorka, která byla součástí městského opevnění ze 16. století. Dnes je zde umístěna galerie a infocentrum.

Na virtuální prohlídku areálu části Husova náměstí před vstupem do zámku se můžeme podívat zde http://www.virtualtravel.cz/nove-mesto-nad-metuji/husovo-namesti.html

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hospůdek a restaurací je v centru města dost....

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Upravené náměstí dělá čest svému městu, ale nejen náměstí. Centrum města je prostě kouzelné….

Ostatní informace

Odkazy na informační centra ve městě:

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/nove-mesto-nad-metuji-informacni-centrum-na-zadomi

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/nove-mesto-nad-metuji-informacni-centrum-u-zazvorky

Do Nové Města se můžeme podívat i živě, webkamera na tomto odkazu: http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/webkamera-nove-mesto-nad-metujiDalší informace

Hodnocení:
410. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
32 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nové Město nad Metují
(vzdálenost od místa: 1.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nové Město nad Metují

05.11.2011 14:13
Zejména krásné okolí Nového Města nad Metují , údolí Metuje - Peklo atd...
08.12.2013 13:24
Pohádkové....
29.11.2014 20:24
v Nové Městě je opravdu nádherně, ráda sem jezdím.
Jaký slovinský génius?
03.06.2012 22:50

Znám jediného slovinského génia architektury. Je to Jože (po česku Josip) Plečnik. Nikde jsem však nenašel, že by se podílel na podobě zámku v Novém Městě nad Metují. Mé prameny zmiňují brněnského architekta Dušana Jurkoviče. Mám správné informace?

Re: Jaký slovinský génius?
20.06.2014 08:57
Máte správné informace,zámek jsem navštívila letos v květnu a při prohlídce byl opravdu uveden architekt Dušan Jurkovič. Kromě toho stojí za zmínku i fakt, že interiér zámku je vybaven z 90% výrobky z českých dílen. To se hned tak nevidí. Návštěvu zámku vřele doporučuji :)
Re: Re: Jaký slovinský génius?
13.07.2014 21:44
Díky za upozornění, poněkud více jsem pány architekty pomotal... chybu jsem již opravil. Martin
Re: Re: Jaký slovinský génius?
13.07.2014 21:44
Díky za upozornění, poněkud více jsem pány architekty pomotal... chybu jsem již opravil. Martin
Re: Re: Re: Jaký slovinský génius?
06.08.2016 16:50
Dušan Jurkovič je autorem mlýna Peklo, dnešní útulny v údolí Metuje.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace