Nostický palác - sídlo Ministerstva kultury

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Nostický palác - sídlo Ministerstva kultury

Historický palác v centru Prahy - kousek od Malostranského náměstí, Kampy i Karlova mostu

Plakát
Plakát
lupa

Raně barokní Nostický palác v Praze na Malé Straně lze považovat za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě. Je kulturní památkou chráněnou zákonem. Návštěvníci budou moci obdivovat nádherné reprezentační sály, sloužící v současnosti k přijímání návštěv, vedení porad a dalším oficiálním příležitostem, překvapením bude pracovna ministra kultury svým neobvyklým umístěním a architektonickým řešením. Budete moci nahlédnout do vzácné barokní palácové knihovny s původními regály, utajenými vchody a s ozdobným zábradlím v patře.

Nostická knihovna
Nostická knihovna
lupa

Dalším šperkem je proslavená Nostická sbírka výtvarných děl – obrazů, grafik, plastik – tvořící dnes jeden z pilířů sbírek Národní galerie. Soubor obrazů vystavený v Nostickém paláci připomíná existenci obrazárny v jejím původním prostředí. Hlavní, tzv. kulečníkový sál sloužil v 18. a 19. století k pořádání veřejně přístupných koncertů a divadelních představení před dostavěním Nostického, nyní Stavovského divadla. Ministerstvu slouží k reprezentačním účelům, k předávání ocenění umělců, k pořádání odborných seminářů a tiskových konferencí.

Pracovna ministra
Pracovna ministra
lupa

Kaple Nanebevzetí Panny Marie přímo v ose palácové enfilády doplňuje celkový duchovní rozměr tohoto bývalého šlechtického sídla, ve kterém se pěstovalo a podporovalo umění a kultura českých zemí. Na tuto tradici dnes navazuje Ministerstvo kultury jak svou vlastní činností, tak využitím Nostického paláce, který prošel v roce 2003 celkovou rekonstrukcí do podoby, v níž se nachází dnes.

Za čím jedeme?

Den otevřených dveří Ministerstva kultury 27. 9. - 28. 9. 2014

Modrý sál
Modrý sál
lupa

Součástí prohlídky Nostického paláce budou rovněž dvě pozoruhodné výstavy, expozice Milena Jesenská: Retrospektiva, a výstava unikátních děl českého moderního sklářství Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nazvaná Skleněná republika.

Kulečníkový sál
Kulečníkový sál
lupa

Kromě Muzea skla a bižuterie, se v Nostickém paláci představí dalších devět příspěvkových organizací Ministerstva kultury ČR se svými artefakty, prezentacemi i živými ukázkami své činnosti. Palácové místnosti budou střídavě ozvučeny barokní hudbou. V přízemním atriu paláce se budou střídat jazzové a klasické kapely.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V okolí jsou restaurace celkem vyšší cenové kategorie. Je však možné občerstvení zakoupit v bufetu uvnitř ministerstva.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obrazárna
Obrazárna
lupa

Unikátem, který není často k vidění, je Nostická knihovna, která je vedle knihovny knížat Kinských jednou z posledních dvou interiérových pražských palácových knihoven. Vlastní fond Nostické majorátní knihovny tvoří cca 14 000 svazků, z toho je 227 rukopisů, z nichž nejstarší pocházejí ze 13. století.

Ostatní informace

Výstavy Mileny Jesenské - Retrospektiva a Skleněná Republika

přístupné od 22. 9. do 26. 9. mezi 10:00 a 16:00 VSTUP ZDARMA

Dny otevřených dveří Ministerstva kultury s bohatým doprovodným programem 27. 9. 2014 - 28. 9. 2014

otevřeno oba dny 10:00-17:00 VSTUP ZDARMADalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Dejvice
(vzdálenost od místa: 1.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nostický palác - sídlo Ministerstva kultury

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace