Noc kostelů 2010 - v Olomouci a okolí

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Noc kostelů je příjemná akce na oživení známých i neznámých míst. Tuto noc (28.5.2010) byly otevřeny chrámy, kostely i kostelíčky, bylau zpřístupněna i neznámá místa (zvonice, ochozy, podzemí), V kostelech byl kulturní program někde byl k dispozici průvodce, který byl znalý místní historie a nadšeně vyprávěl o stavbě a atmosfeře kolem ní.

Za čím jedeme?

V Olomouci jsou již přihlášeny: katedrála sv. Václava, chrám sv. Mořice, chrám sv. Michala, kostel P. Marie Sněžné, pravoslavný chrám sv. Gorazda, bazilika Navštívení Panny Marie na Sv. Kopečku, kostel Navštívení Panny Marie - kapucínský, kostel Českobratrské církve evangelické, kostel sv. Kateřiny, Kaple Nejsv. Trojice, kaple sv. Anny, kaple sv. Jana Sarkandra, kostel ČSCH-Husův sbor a modlitebna Církve bratrské.

Dále jsou přihlášeny tyto kostely: Jevíčko, Holešov, Hněvotín, Hrabová - Sbor Českobratrské církve evangelické, Hranice, Hulín, Karolínka, Kostelec u Kyjova, Lipník nad Bečvou - kostel sv. Františka Serafínského, Kostelec u Kyjova, Kroměříž – kostel Sv. Mořice, kostel Nanebevzetí P. Marie, kaple sv. Vincence a kaple sv. Kříže, Ostrožská Lhota, Prostějov – kostel Povýšení sv. Kříže, kostel. sv. Jana Nepomuckého, kostel sv. Cyrila a Metoděje, kaple sv. Andělů Strážných, kaple sv. Anny-Drozdovice, Kostel sv. Petra a Pavla, kostel ČSCH-Husův sbor, modlitebna Českobratrské církve evangelické, Rapotín, Svitavy, Šternberk, Šternberk-Těšíkov, Štípa, Šumperk - Kostel Sv. Jana Křtitele, klášterní kostel Zvěstování P. Marie a kaple sv. Barbory, Uherský Ostroh, Uherský Brod - kostel Neposkvrněného početí P. Marie, klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie a kostel ČSCH-M.J.Husa, Veselí nad Moravou, Vizovice, Vsetín, Vyškov, Zábřeh - Kostel sv. Bartoloměje a Modlitebna Apoštolské církve, Zlín – kostel sv. Filipa a Jakuba, Zlín - Jižní Svahy - kostel P.Marie Pomocnice křesťanů.

Farnosti budou nabízet podle svých možností poutavé aktivity pro všechny věkové kategorie.
Ať to bude třeba hra na varhany, koncert, přednáška, vystoupení dětí či mládeže, program pro děti, prohlídka kostela s průvodcem, osobní setkání s knězem, návštěvy jinak nepřístupných prostor /půda, věž, zvony, kůr s varhanami, sakristie, krypta/, prohlídka ztemnělého kostela netradičním způsobem – s baterkami, nebo s promítáním a mnoho dalších možností. Fantazii se meze nekladou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zvážila bych drobnou svačinku a pití s sebou. Pokud podniknete turu po více církevních objektech, může se výlet protáhnout i dlouho do noci a pak by mohl být hlad.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbí se mi nápad zpřístupnit běžně nedostupná místa zájemcům. Nejčastěji se děje "kostelová turistika" v době vánoc, kdy se prohlížejí betlémy. Nyní by mohlo být vlídnější počasí a atmosfera nahrává velmi vydařené akci.

Ostatní informace

Vstupy do kostelů budou zdarma. Dobrovolníci mohou podpořit danou církevní stavbu darem do místní pokladničky. I provoz kostelů něco stojí. Asi bude zajímavé postupně sledovat, co který kostel si nachystá a jaký program bude a podle toho si naplánovat výlet.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Noc kostelů 2010 - v Olomouci a okolí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace