Noc kostelů

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Kostel sv. Michala, Brno
Kostel sv. Michala, Brno
lupa

Tentokrát nejdeme do přírody - dokonce nás tenhle výlet teprve čeká, a to za víc jak měsíc. V Brně (a nejen zde, ale i na dalších místech v republice, např. v Třebíči nebo Plzni) se bude v pátek 29. května konat Noc kostelů - v České republice půjde o první ročník, inspirovaný rakouskou Lange Nacht der Kirchen.

Oltář kostela sv. Jakuba, Brno
Oltář kostela sv. Jakuba, Brno
lupa

Protože v Brně bude otevřeno celkem 18 kostelů (informace z 11.4., číslo může ještě narůst) a my se při této příležitosti do některých z nich chystáme, připravila jsem krátkou trasu po kostelech, které najdeme v centru Brna.

Krypta kostela sv. Jakuba, Brno
Krypta kostela sv. Jakuba, Brno
lupa

Začínáme u nejvýznamnějšího z brněnských kostelů, u katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Odsud se vydáme k tzv. Červenému kostelu - kostelu Jana Amose Komenského. Od něj se přesuneme ke zdálky viditelnému kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí.

Petrov z Denisových sadů
Petrov z Denisových sadů
lupa

Od sv. Tomáše projdeme k jezuitskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Od něj pak pokračujeme na Jakubské náměstí, do kostela sv. Jakuba. Od svatého Jakuba se vydáme k původně dominikánskému kostelu sv. Michala a odsud do kapucínského kostela Nalezení sv. Kříže. Od něj vystoupáme zpět na Petrov, kde se před půlnocí zúčastníme modlitby za město Brno - závěrečného "aktu" celé Noci kostelů.

V katedrále sv. Petra a Pavla, Brno
V katedrále sv. Petra a Pavla, Brno
lupa

Je mi jasné, že zřejmě nebude v lidských silách stihnout všechny tyto kostely - na krátkých šest hodin se jedná o sedm kostelů. Ale máme jasné, které chceme určitě navštívit - a podle toho přizpůsobíme i naši vycházku.

Za čím jedeme?

Jedna ze soch na Petrově
Jedna ze soch na Petrově
lupa

Cílem našeho výletu bude Noc kostelů v Brně. Jedná se o akci, která se u nás koná poprvé a jejímž cílem je ukázat a představit kostely i církve tak trochu jinak, než je obvykle zvykem. V rámci Noci kostelů proběhne řada komentovaných prohlídek kostelů, přednášek a koncertů. Můžete navštívit místa, která obvykle nejsou přístupná, jako je věž kostela sv. Jakuba, kůr kostela sv. Michala, krypta u sv. Tomáše a další místa.

My se asi nejvíce těšíme na výstavu o historii jezuitského kostela v letech 1944-2004, na ukázku moderních křesťanských písní v kostele sv. Tomáše, doufáme, že si vyzkoušíme psaní brkem na Petrově a na živé sochy v Kapucínských zahradách. Možná navštívíme i některý z dalších kostelů, které zde uvedené nejsou - záleží jen na tom, jak budeme stíhat časově.

Více informací o Noci kostelů najdete na stránkách http://www.nockostelu.cz/.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Brně je řada možností, kam zajít na jídlo i v pozdějších večerních hodinách. Restaurací, barů i občerstvení je v centru, kde se zmíněné kostely nacházejí, dost a dost.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Protože se bude výlet teprve konat, je těžké říci, co se nám bude nejvíce líbit. Jedním z našich dvou "domovských" kostelů je ten jezuitský, proto se těším na tamní komentovanou prohlídku kostela.

Ostatní informace

Při příležitosti Noci kostelů jsou kostely otevřeny zdarma, stejně jako všechny doprovodné akce (koncerty, výstavy, přednášky).

Pokud ale chcete přispět, dobrovolnosti se meze nekladou - a v každém kostele najdete pokladničku, do které svůj příspěvek na provoz kostela nebo na dobročinné účely můžete vhodit.

Chci ještě varovat před jednou věcí - a to jsou poměrně často se vyskytující žebráci ve dveřích kostela nebo před kostelem. Dávejte si na ně pozor.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Noc kostelů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace