Nětčické sklepy: dobrá a ještě lepší vína!

Tipy na výlet, Slovácko
„Celý večer jsme ochutnávali dobrá a ještě lepší vína. Bože, to byly užitečné chvíle! Jak se nám rozšířil obzor!“
(František Nepil)

zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
lupa

Přejete si také zažít tak užitečné chvíle? Pak se můžete vydat do malebného Kyjova na Slovácku, konkrétně do Nětčických sklepů, kde jistě zažijete podobně skvělé momenty jako František Nepil. Ten se inspiroval právě v kyjovských vinných uličkách….

zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
lupa

Nětčické sklepy se nacházejí v severní části Kyjova, který sám o sobě nabízí velkou podívanou zejména díky zachování historické architektury a tradičnímu smýšlení místních obyvatel. Kyjov byl osídlen již v pravěku a postupně nabýval královského renesančního charakteru, za který vděčí mnichu jménem Kuna z Kunštátu a později i Václavu Bzeneckému st.. Již ve středověku hrálo víno významnou společenskou, zdravotní i ekonomickou roli. Vínem se léčilo, bavilo a splácely se jím i dluhy.

zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
lupa

Nětčické sklepy mají opravdu výletníkům co nabídnout. Jedním z nich je například panský sklep z roku 1780, jenž je nyní označován za „Velký“ kvůli velké kapacitě věder vína. Původně sloužil jako sklad brambor pro kyjovskou palírnu. Stylová lisovna mohutných rozměrů byla nad sklepem vystavěna až později. Sklep patřil folkloristovi a obnoviteli tradice Slováckých roků Jožkovi Sedlářovi, a díky němu sklepem prošla řada spisovatelů a básníků, malířů a muzikantů, plejáda herců včetně osazenstva Divadla na provázku a celý štáb FAMU v čele s Lubomírem Lipským. Za padesát let se tu vystřídali všichni etnografové, co jich Morava zrodila a další významné osobnosti. Za pozornost rozhodně stojí také 200 let starý, dvouprostorový Poláškův sklep, opatřený kamennou klenbou, která tvoří úzkou a téměř hranatou chodbu. Váš obdiv si neméně zaslouží i obdivuhodná stará lisovna se sýpkou v podstřeší, jejíž rovný dřevěný strop podepírají mohutné trámy.

zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
zdroj: Foto archiv Nadace Partnerství
lupa

A jaké další zajímavosti byste neměli opomenout?
Vyrazíte-li za vinařskou turistikou do Kyjova, naplánujte si návštěvu také Boršovských sklepů, kde najdete kuriózní Formanův sklep, objevený při stavbě rodinného domu, a sklepů na Šištótě, které se chlubí Slováckou búdou pana Zavrtálka, na jejíž stavbě se podíleli pacienti MUDr. Švarce nemající dostatek peněz na léčbu. A co se týče vína, tak v této severní části Slovácka jsou rozšířenější rané odrůdy jako je Müller-Thurgau či Muškát moravský, výborné kvality tady dosahují i Rulandské šedé a Ryzlink rýnský.

Více o Moravských vinařských stezkách naleznete na www.vinarske.stezky.cz a více o moravských a českých vínech na www.vinazmoravy.cz.Další informace

neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kyjov
(vzdálenost od místa: 0.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nětčické sklepy: dobrá a ještě lepší vína!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace