Nejrozsáhlejší hrad v Čechách - Rýzmburk

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

lupa

Hrad Rýzmburk nalezneme nedaleko města Osek. Jedná se o nejrozsáhlejší hrad, který se nachází na území Čech. Byl vybudován na skalním ostrohu, který je ze dvou stran obtékán Oseckým potokem.

Z hlediska historie se jednalo o velmi dobře postavenou pevnost, která nejspíše nikdy nebyla dobyta.

Jak k hradu?

Na Rýzmburk se můžete dopravit několika způsoby:

a) vlakem - hrad leží nedaleko zastávky Osek - město na pověstné trati Most - Moldava.

lupa

b) autem - nejideálnější místo na parkování je u železniční zastávky Osek - město. Pokud jste lenoši Smile, je možné zajet si i blíže k Rýzmburku a zaparkovat např. u truhlářství. Tuto variantu ovšem nedoporučuji uličky jsou zde úzké a míst na parkování je tu velmi málo.

Jak se dostat z varianty A a B až k hradu:

lupa

Od nádraží se vydáte vzhůru /musíte přejít koleje/ a najít na lesní cestu, po které dorazíte až na asfaltku. Zde se napojíte na naučnou stezku /červená turistická značka/ a ta vás dovede po cca. 2 km až k hradu.

Za čím jedeme?

Trocha z historie:

Impozantní zbytek hradní věže
Impozantní zbytek hradní věže
lupa

Hrad byl pravděpodobně vybudován v první polovině 13. století. Je postaven na okraji Krušných hor, kde již od pravěku vedla důležitá cesta, která byla využívána pro cesty z Čech do Saska.

lupa

Prvními majiteli hradu byli páni z Rýzmburka, kteří patřili mezi nejvýznamnější rody té doby. Kromě vybudování hradu se tento rod také podílel na rozvoji celého regionu severozápadních Čech.

lupa

V roce 1398 se rozhodli Rýzmburkové svůj majetek prodat míšeňskému markrabeti. Prodej se však uskutečnil bez potřebného souhlasu krále a tak se o vlastnictví tohoto objektu vedli dlouholeté spory. Až v roce 1459 byl hrad navrácen do rukou krále a v roce 1530 Ferdinant I. prodal hrad pánům ze Sulevic. Ti však více pobývali na zámku v Duchcově a tak Rýzmburk začal pomalu chátrat. Do dnešní doby nám z hradu dochovalo pouze několik stěn a věž.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Jídlo jsme měli sbalené s sebou v baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kromě hradu, který je v současné době uzavřený je určitě zajímavé i okolí např. v nedalekém Oseku můžete navštívit Klášter, více info. zde

Ostatní informace

V současné době je hrad veřejnosti nepřístupný.Další informace

Hodnocení:
2042. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Háj
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nejrozsáhlejší hrad v Čechách - Rýzmburk

27.06.2012 12:15
Je to doopravdy rozsáhlá zřícenina. Jen jsem nepochopil, proč je na hrad dle cedule v podhradí zákaz vstupu, kvůli nestabilitě zříceniny. Ve většině případu se na takovýchto místech uvádí vstup na vlastní nebezpečí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace